Velika istraga BBC-ja o Abramoviču. Imaju dokument koji pokazuje kako se obogatio
MILIJARDER Roman Abramovič jedan je od ruskih državljana koje je britanska vlada sankcionirala nakon što je Rusija napala Ukrajinu. BBC je istragom došao do novih dokaza o, kako kažu, korumpiranim radnjama kojima je vlasnik Chelseaja - čija je imovina u Velikoj Britaniji zamrznuta - došao do bogatstva.
Navode kako je Abramovič milijarde zaradio nakon što je na namještenoj aukciji 1995. godine od ruske vlade kupio naftnu tvrtku. Abramovič je, piše BBC, platio oko 250 milijuna dolara za Sibneft prije no što ga je ruskoj vladi 2005. godine prodao za 13 milijardi dolara. Njegovi odvjetnici kažu kako su tvrdnje da je bogatstvo stekao kriminalnim radnjama neosnovane.
Nadalje, BBC piše kako je Abramovič pred britanskim sudom već priznao koruptivna plaćanja kako bi se pokrenuo posao sa Sibneftom. Godine 2012. u Londonu tužio ga je bivši poslovni partner Boris Berezovski. Abramovič je dobio slučaj, ali je priznao kako je originalna dražba Sibnefta bila namještena u njegovu korist i da je Berezovskom dao deset milijuna dolara kako bi isplatio dužnosnika Kremlja.
Ruske vlasti željele tužiti Abramoviča?
BBC, objavili su, posjeduje dokument koji je prokrijumčaren iz Rusije. Informaciju su dobili iz povjerljivog izvora koji kaže kako je potajno kopirana iz dosjea ruskih agencija o Abramoviču. Iako BBC to nije mogao potvrditi, naglašavaju kako su drugi ruski izvori potvrdili brojne detalje iz pet stranica dugoga dokumenta.
A u dokumentu stoji kako je ruska vlada prevarena za 2.7 milijardi dolara u poslu sa Sibneftom, što je tvrdnja koju je potkrijepila ruska parlamentarna istraga iz 1997. godine. U dokumentu piše i kako su ruske vlasti željele optužiti Abramoviča za prevaru.
"Istražitelji Odjela gospodarskog kriminala došli su do zaključka da bi se Abramovič, kada bi se mogao izvesti pred sud, suočio s optužbama za prevaru s organiziranom kriminalnom skupinom", citira BBC.
Abramoviča je štitio bivši predsjednik Jeljcin?
BBC je došao do bivšeg ruskog glavnog tužitelja Jurija Skuratova, koji je devedesetih istraživao taj posao. Rekao je kako nije znao za tajni dokument, ali je potvrdio brojne detalje glede prodaje Sibnefta. "U osnovi, oni koji su sudjelovali u privatizaciji, formirali su kriminalnu grupu koja je Abramoviču i Berezovskom omogućila prevaru vlade i neplaćanje iznosa koliko tvrtka stvarno vrijedi", objasnio je Skuratov za BBC.
Dokument, nastavlja BBC, sugerira da je Abramoviča štitio bivši ruski predsjednik Boris Jeljcin. Navodi se kako su dosjei o Abramoviču prebačeni na Kremlj, a da je Skuratovovu istragu zaustavio predsjednik.
"Skuratov je pripremao kazneni postupak za oduzimanje Sibnefta na temelju istrage njegove privatizacije. Istragu je zaustavio predsjednik Jeljcin... Skuratov je razriješen dužnosti", prenosi BBC dijelove dokumenta.
Skuratov je pak smijenjen nakon objave seksualnih snimki 1999. godine, za što kaže da je učinjeno kako bi se diskreditiralo njega i njegovu istragu. "Cijela je stvar bila vezana uz politiku jer sam se svojim istragama približio obitelji Borisa Jeljcina, uključujući istragu privatizacije Sibnefta", kaže Skuratov.
Drugi slučaj u kojemu je predstavnik kineske tvrtke otet
BBC podsjeća kako je Abramovič bio blizak Kremlju kada je Vladimir Putin 2000. godine došao na vlast. Dokument također sadrži pojedinosti o još jednoj namještenoj dražbi dvije godine kasnije, u kojoj je sudjelovala ruska naftna tvrtka Slavneft. Pišu kako je Abramovič sklopio partnerstvo s drugom tvrtkom kako bi kupio Slavneft, ali je konkurentska kineska tvrtka planirala ponuditi gotovo dvostruko više.
Da je kineska tvrtka uspjela, brojni bi moćni ljudi Kremlja izgubili, ističe BBC. U dokumentu do kojega je britanski medij došao stoji kako je jedan član kineske delegacije otet kada je stigao u Moskvu na aukciju.
"CNPC, vrlo snažna kineska konkurentska tvrtka, morala se povući iz aukcije kada je jedan od njenih predstavnika otet na moskovskom aerodromu te pušten tek kada su objavili povlačenje", navedeno je u dokumentu, a priču je, ističe BBC, podržao neovisan izvor koji nije znao za dokument.
Abramovičevi odvjetnici optužbe smatraju lažnima
Zamjenik ruskog ministra energetike Vladimir Milov BBC-ju nije komentirao otmicu, ali je rekao kako su utjecajni političari već odlučili da će Abramovičeva opcija pobijediti na aukciji. O tome da je Abramovič znao za otmicu nema potvrde, što su BBC-ju kazali i njegovi odvjetnici. U konačnici Abramovič je kupio i Slavneft. Odvjetnici optužbe o poslovima Slavnefta i Sibnefta smatraju lažnima i poriču da je Abramoviča štitio Jeljcin.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati