Njemačka u blokadi: Zbog štrajka prometni kolaps, ne voze vlakovi, busevi ni avioni
DANAS je u Njemačkoj započeo opći jednodnevni štrajk prometnog sektora, koji je potpuno paralizirao željeznički, zrakoplovni i pomorski promet.
Štrajkaju članovi sindikata zaposlenih u javnom sektoru Verdi i sindikat željezničara. Štrajkom su pogođeni cjelokupni međugradski željeznički promet, gotovo cjelokupni gradski promet i većina zračnih luka. Štrajk obuhvaća i vodni promet u Njemačkoj i autoceste.
Sindikati zahtijevaju veće plaće, posebice izjednačavanje negativnog učinka inflacije na realne plaće. Sindikat Verdi za 2.5 milijuna zaposlenih traži povećanja plaća od 10.5 posto.
Štrajk upozorenja u Njemačkoj zahvatio je i vlakove sa susjednom Češkom. Prekogranični međugradski i regionalni vlakovi vozili su u ponedjeljak samo dionicama rute unutar Češke.
Na primjer, Eurocity vlakovi između Praga i Berlina vozili su samo dionicom između Praga i Děčína. Vlakovi Eurocityja prema Münchenu završavali su u Domažlicama. Ekspresni vlakovi između Cheba i Nürnberga otkazani su.
Kao znak dobre volje, Češke željeznice dopuštaju zamjenu ili ponovnu rezervaciju karata za Njemačku koje su već kupljene. Sve bi trebalo biti normalizirano u utorak.
Unatoč štrajku, nema zatvaranja tunela na autocestama, javlja Bild.
"U ponedjeljak je zajamčen rad tunela na autocestama. Sindikat je tijekom vikenda sklopio ugovor o hitnim uslugama s poslodavcem Autobahn GmbH", rekao je Paul Schmidt, voditelj regionalnog odjela sindikata.
Ipak, zaposlenici Autobahn GmbH pozvani su na štrajk upozorenja pa, na primjer, neće biti radova na održavanju duž autocesta.
U Njemačkoj ne rade ni neki vrtići ni škole, piše Bild. Neki školski odbori izglasali su da će raditi, no do problema bi moglo doći zbog nemogućnosti dolaska na posao.
Zatvoren je aerodrom u Frankfurtu.
Tijekom dana u cijeloj Njemačkoj održat će se više od 50 prosvjednih skupova. Prema sindikatu željezničara EVG, više od 30.000 zaposlenika na oko 350 lokacija diljem Njemačke započelo je štrajk u ranim jutarnjim satima. "Njemačka stoji jer poslodavci odbijaju dogovor", rekao je član odbora za kolektivno pregovaranje EVG-a Kristian Loroch.
Njemačka vlada je inače odbacila komentare na predstojeći štrajk naglašavajući kako se ne želi miješati u pregovore poslodavaca i sindikata.
„Pravo na štrajk jedno je od temeljnih prava u Njemačkoj“, rekao je glasnogovornik njemačke vlade Steffen Hebestreit. On je istodobno na sudionike u pregovorima apelirao da što prije pronađu rješenje kako bi utjecaj na svakodnevicu građana bio što manji.
Njemačka je od početka godina pogođena valom štrajkova, posebice u javnom sektoru tako da su u već nekoliko navrata štrajkali djelatnici gradskih prometa, bolnica i vrtića, ali i osoblja u zračnim lukama.
Prema ispitivanju koje je provela Njemačka novinska agencija dpa, unatoč velikim problemima koje donosi štrajk prometnog sektora u Njemačkoj većina građana ima razumijevanja za obustavu rada.
Prema anketi 55 posto ispitanika zajednički štrajk sindikata Verdi i EVG smatra „opravdanim“ ili „potpuno opravdanim“, a 38 posto akciju smatra „neopravdanom“ ili „potpuno neopravdanom“.
Ispitivanje je pokazalo da 69 posto ispitanih nije pogođen štrajkom jer ili ne ovisi o prijevoznim sredstvima ili je pronašlo neko alternativno rješenje za ponedjeljak.
U pravilu zaposleni ili učenici dužni su pojaviti se na radnom mjestu ili u školi usprkos štrajku prometnog sektora s obzirom na to da je štrajk najavljen nekoliko dana prije, a što, prema zakonu, omogućava pronalazak alternative.
Savez njemačkih gradova i općina koji se u pregovorima o kolektivnim ugovorima sa sindikatom Verdi pojavljuju u ulozi poslodavca, kritizirao je štrajk u ponedjeljak posebice zbog njegova obima.
„Štrajk u ponedjeljak poprima dimenzije generalnog štrajka i zbog njegova obima teško je govoriti o štrajku upozorenja“, rekao je predsjednik Saveza njemačkih gradova i općina Gerd Landsberg u razgovoru za dnevnik Rheinische Post.
Landsberg je kritizirao i vrijeme održavanja štrajka upravo na dan kada su pregovori poslodavaca i sindikata o novom kolektivnom ugovoru trebali biti nastavljeni.
Prema podacima Udruge zračnih luka, štrajkom bi danas moglo biti pogođeno 380.000 putnika, a očekuje se da će promet biti poremećen i do sredine tjedna.
Predstavnik Njemačke željeznice (DB) pozvao je putnike da odgode putovanja ako je to moguće ili da ih premjeste.
S obzirom na to da u štrajku sudjeluju i zaposlenici njemačkih autocesta, strahuje se i od velikih zastoja u ponedjeljak zbog preopterećenosti, ali i zatvaranja tunela koji zbog štrajka neće biti pod nadzorom.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati