Bivši vagnerovci opisali brutalne borbe u Ukrajini. "Alternativa je bila još gora"
DVA BIVŠA borca ruske privatne vojne tvrtke Wagner ispričala su za CNN svoja stravična iskustva na bojištu u istočnoj Ukrajini. Kažu da su svakog borca koji je htio odustati od borbi odmah strijeljali njegovi zapovjednici.
Dvojicu boraca zarobile su ukrajinske snage krajem prošle godine. CNN ne otkriva njihov identitet zbog sigurnosti. Obojica su oženjena i imaju djecu te su unovačeni dok su bili u zatvoru. Jedan je služio 20-godišnju kaznu za ubojstvo iz nehaja.
Iz sigurnosnih razloga Ukrajinci su bili prisutni u prostoriji u kojoj je održan intervju. CNN je rekao borcima da mogu prekinuti intervju kad god žele. No razgovarali su detaljno više od sat vremena.
Valovi napada
Dvojica boraca pričala su o užasnim gubicima u "prvom valu" napada. "Bilo nas je 90. Šezdeset je poginulo u tom prvom napadu, ubijeno minobacačkom vatrom. Šačica je ostala ranjena", rekao je jedan, prisjećajući se svog prvog napada kod sela Bilohorivka.
"Ako je jedna grupa neuspješna, odmah se šalje druga. Ako druga ne uspije, šalju treću grupu."
Drugi borac je sudjelovao u napadu koji je trajao pet dana, kroz šumu u blizini grada Lisičansk na granici Luhansk-Donjeck u istočnoj Ukrajini. "Prvi koraci u šumu bili su teški zbog razasutih mina. Od 10 momaka sedam ih je odmah ubijeno", rekao je. "Ne možete pomoći ranjenima. Ukrajinci su žestoko pucali na nas, pa čak i ako su im rane bile manje, morate nastaviti, inače ćete vi biti pogođeni vatrom.
Bio sam u tome pet dana, ljudi umiru pored mene, mole se Bogu, mole za vodu. Mislite da možete odložiti oružje i da se ništa neće dogoditi. A onda ponovno počinje borba 10 minuta kasnije, a Ukrajinci nastavljaju dolaziti za vama. Ide val za valom", opisuje. "Četiri stotine Wagnerovih boraca je dovedeno tamo, a zatim sve više i više, cijelo vrijeme su dolazili."
"Samo jedan instinkt - preživjeti"
Zatvorenik je rekao da je kod njega proradio instinkt samoodržanja, ali da je bilo onih koji su se preplašili. "Neki su se zaustavili tu u šumi i odbacili oružje. Ali baciti oružje znači doći pod snajpersku vatru i poginuti."
Nije bilo evakuacije ranjenih, dodao je. "Ako ste ranjeni, prvo se otkotrljate sami, kako god možete, negdje neutralno gdje nema vatre, a ako nema nikoga, sami sebi ukažete prvu pomoć", rekao je. Žrtve su se gomilale u desecima, kažu bivši vagnerovci. "Kada dođu žrtve, dobijete naredbu da ih utovarite. Uopće ne razmišljate tko je mrtav, a tko ranjen", rekao je jedan od boraca.
Tijekom nekoliko tjedana na prvoj crti bojišnice, dvojica muškaraca rekla su da su imali samo jedan instinkt. "Samo da preživim. Samo sam imao želju preživjeti, bez obzira na cijenu", rekao je zatvorenik koji je sudjelovao u napadu na šumu.
"Ako ne poslušamo zapovijed, mrtvi smo"
Alternativa hodanju kroz minska polja prema ukrajinskom topništvu bila je jednako smrtonosna, kažu. "Nismo se mogli povući bez zapovijedi, jer ako ne poslušamo zapovijed, bit ćemo ubijeni", rekao je jedan od zarobljenika.
"Jedan čovjek je ostao na položaju, bio je jako uplašen, to mu je bio prvi napad. Dobili smo zapovijed da trčimo naprijed. Ali čovjek se sakrio pod drvo i odbio. To je dojavljeno zapovjedništvu i to je bilo to. Odveli su ga 50 metara od baze. Kopao je sebi grob, a onda je strijeljan."
Drugi borac je izvijestio o sličnoj situaciji: "Našem zapovjedniku je rečeno da ako netko odbije borbu, mora biti eliminiran. A ako ga nismo uspjeli eliminirati, bili bismo eliminirani jer ga nismo uspjeli eliminirati."
Obećanje slobode
Dvojica muškaraca opisala su kako ih je Wagner regrutirao. U kolovozu i rujnu prošle godine, šef skupine Jevgenij Prigožin stigao je helikopterom u zatvore u kojima su držani, nudeći šestomjesečne ugovore u zamjenu za pomilovanje.
Jednog od muškaraca čekalo je još 10 godina zatvora nakon presude za ubojstvo iz nehaja. "Vagao sam da je šest mjeseci bolje od 10 ili 11 godina koje sam trebao provesti u zatvoru... Samo sam želio novi početak života", rekao je.
U to je vrijeme Prigožinova kampanja vrbovanja u ruskim zatvorima bila u punom jeku. Dužnosnici zapadnih obavještajnih službi i zatvorske skupine procjenjuju da je unovačeno između 40.000 i 50.000 muškaraca. U četvrtak je Prigožin rekao da je novačenje u zatvoru završeno, ali nije naveo razlog.
"Bilo je i onih kojima je ostalo samo 12 dana kazne, pa su ipak otišli. Sve su postrojili u dvorištu i Prigožin je počeo vrbovati ljude", rekao je zarobljenik. "Prigožin je rekao da ima ovlasti od viših tijela da izvede bilo koga iz zatvora, bez obzira na zločine ili zatvorsku kaznu. Idealni kandidati su ubojice, pljačkaši."
Proces odabira
Proces odabira bio je toliko rudimentaran da su stariji zatvorenici samo morali pokazati da mogu promarširati nekoliko metara, rekao je jedan od zatvorenika. "Odveli su skoro sve." Jedan od zatvorenika je rekao: "Za našu slobodu smo se morali boriti šest mjeseci u Ukrajini, boriti se protiv nacista. Pritom nam je obećao plaće, otplatu kredita i čistu povijest."
Ubrzo nakon Prigožinovih posjeta, stotine zatvorenika su autobusima i avionima odvezene na poligon u Rostovskoj oblasti u Rusiji, tvrde dvojica bivših vagnerovaca. Postojala je stroga zabrana droga i alkohola, rekao je jedan od zatvorenika. Neki od zapovjednika rekli su da su se borili za Wagner u Africi i Siriji. Obuka je bila kratka i osnovna.
"Nije me briga za Rusiju. Samo želim ići kući"
Sada su ogorčeni i kažu da ih je Prigožin prevario. "Nije spomenuo ništa o opasnosti", rekao je jedan. "Govorio je o brisanju svih osuda, odslužit ćemo šest mjeseci, sve će biti brisano, predujam od 240.000 rubalja (oko 3300 dolara) i također da je naš zadatak da držimo obranu na drugoj liniji."
"Mislili smo da ćemo se boriti protiv Poljaka i raznih plaćenika. Nijemaca. Nismo mislili da je tamo itko ostao u ukrajinskoj vojsci. Mislili smo da su napustili zemlju", rekao je jedan.
"Tako je postalo jasno da samo vrte laži kako bi nas naveli da uđemo u bitku s Ukrajincima. Nitko zapravo nije mislio da će se AFU [Oružane snage Ukrajine] zapravo boriti za vlastitu zemlju, za svoje voljene. To smo shvatili tek nakon što smo ušli tamo."
Bilo je gotovo olakšanje biti zarobljen, rekli su zarobljenici. Na pitanje bi li ponovno donijeli istu odluku, zatvorenici su na trenutak zastali.
"Mislim da je to bio pogrešan izbor… Nikada nisam sudjelovao ni u jednoj vojnoj operaciji, pogotovo u borbi protiv AFU-a, koji odbija predati svoju zemlju. Doveli su nas ovdje pod pogrešnim izgovorom. Ne mislim da je to opravdan razlog", rekao je jedan.
"Mislim da nije bilo vrijedno toga. Sada se nadam da mogu okrenuti novi list", rekao je drugi. Obojica su rekla da se žele vratiti u Rusiju. "Nije me briga za Rusiju, ali samo želim ići kući", rekao je jedan.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati