VIDEO Hologram podučava studente na londonskom sveučilištu
IMPERIAL College London prezentirao je futurističko predavanje u kojem se profesor pojavljuje kao hologram i educira studente, prenio je BBC.
Velika Britanija je prva u Europi po privlačenju stranih studenata, ponajviše Kineza kojima educiranje na najboljim sveučilištima u svijetu garantira siguran posao po povratku u zemlju.
To londonsko sveučilište namjerava postati prvo u svijetu na kojem će edukacija putem holograma postati uobičajena praksa.
Hologrami su prvi put zaživjeli u javnosti kada su na koncertima oživljavali neke preminule glazbenike, poput Tupac Shakura, Elvisa Presleya i Michaela Jacksona. Nedavno je s koncertnom turnejom krenuo i hologram preminule pjevačice Amy Winehouse, uz blagoslov njezine obitelji.
Bolji osjećaj prisutnosti od video-konferencijske veze
Za sada, Imperial College namjerava ograničiti upotrebu hologramskih predavanja na svoju poslovnu školu, ali uskoro bi projekt trebao zaživjeti i u ostalim smjerovima edukacije.
"Alternativno bismo mogli koristiti videokonferencijski program, ali vjerujemo da hologrami daju bolji osjećaj prisutnosti predavača", rekao je za BBC David Lefevre, direktor Edtech Laba na sveučilištu.
"Predavači imaju pred sobom monitor visoke razlučivosti koji je namješten tako da mogu upirati prstom u ljude i gledati ih u oči. To omogućava međusobnu interakciju", naveo je Lefevre dodajući kako se više osoba može pojavljivati u hologramskoj projekciji u isto vrijeme.
Na prezentaciji ovoga tjedna, na konferenciji "Žene u tehnologiji", gostovale su i dvije gošće iz SAD-a putem hologramske projekcije. Međusobno su komunicirale s dvije panelistice koje su sjedile uživo na pozornici pred okupljenima.
Jeftinija tehnika od one za koncerte i velike skupove
Dr. Leferve je usporedio hologramske projekcije preminulih pjevača s projekcijama predavača, ustvrdivši da su za sveučilište pronašli jeftiniji model.
Na sveučilištu će koristiti tehnologiju koju je razvila kanadska tvrtka Arht Media.
Ona je puno jeftinija od tehnike tvrtke Pepper's Ghost koju su koristili i neki političari u predizbornim kampanjama, a koja može koštati i do 150 tisuća funti po događaju.
"Ovo je jednostavnije - napravite projekciju na staklenom zaslonu, a pozadina iza nje koristi softver koji joj pruža iluziju dubine. To košta nekoliko tisuća funti po događaju, tako da si sveučilišta to mogu priuštiti prvi put", naveo je dr. Leferve.
Da bi poslali svoju sliku, predavači trebaju koristiti studio u kojem ih snimaju ispred crne pozadine, dok se pritom osvjetljavaju s obje strane.
Sveučilište namjerava koristiti dva studija za snimanje, jedan u Los Angelesu, a drugi u Torontu. Također će imati prijenosni pribor za snimanje udaljenih govornika koje žele predstaviti studentima.
Planiraju i gostovati s opremom, odnosno hologramima svojih predavača na drugim sveučilištima. Primjerice, dogovoreno je hologramsko gostovanje jednog od predavača na španjolskoj poslovnoj školi u veljači iduće godine.
Prednosti i mane
Kao prednost hologramskih predavanja ističe se to da predavači više neće morati letjeti tisućama kilometara kako bi nastupili pred studentima. Također, hologram će se moći prenositi na više predavanja istodobno.
Predavanja se mogu snimiti i emitirati za iduću generaciju studenata. Jedina mana je to što takvo predavanje ne omogućuje interakciju predavača sa studentima.
U moguće nedostatke navode se i mogući tehnički problemi.
Osim toga, predavač se neće najvjerojatnije zadržati sa studentima u diskusiji nakon što se završi predviđeno pojavljivanje putem holograma.
No sveučilište smatra kako će prednosti nadvladati moguće mane te tehnologije i da se uskoro može očekivati i njezina raširenija upotreba.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati