VIDEO Hrvatski Rafalei i američki F-16 letjeli zajedno, objavljene snimke

U VOJARNI Pukovnik Marko Živković u Velikoj Gorici u srijedu i četvrtak Hrvatsko ratno zrakoplovstvo provelo je zajedničke letačke aktivnosti s pripadnicima 31. lovačkog krila Američkih zračnih snaga u Europi iz zrakoplovne baze Aviano u Italiji.
Hrvatsko ratno zrakoplovstvo na navedenoj aktivnosti sudjelovalo je s avionima Rafale, dok su Američke zračne snage sudjelovale s avionima F-16, objavio je MORH u priopćenju.
"Ovom zajedničkom aktivnošću, uz povećanje interoperabilnosti i razmjene iskustava, također povećavamo obučenost i spremnost letačkih posada u provođenju svojih letačkih zadaća. Ovakve aktivnosti pridonose i razmjeni iskustava te uzajamnoj potpori zemaljskog tehničkog osoblja u prihvatu, pregledu i pripremi samih zrakoplova te zajedničkoj analizi provedenih i pripremi budućih letačkih zadaća", rekao je načelnik Operativnog središta Hrvatskog ratnog zrakoplovstva i koordinator aktivnosti ispred Hrvatskog ratnog zrakoplovstva i Oružanih snaga Republike Hrvatske pukovnik Vlado Pavlinec.
Osim povećanja stupnja obuke pilota HRZ-a na avionu Rafale, ove zajedničke letačke aktivnosti omogućuju pilotima stjecanje znanja i vještina u suradnji s iskusnim saveznicima zračnim snagama, kaže MORH.
Dodaju da se ove zajedničke letačke aktivnosti provode u cilju razmjene iskustva, interoperabilnosti, zajedničkih uvježbavanja procedura u pripremi i provedbi letačkih zadaća, izgradnje čvršćeg povjerenja i partnerstva u NATO savezu, ali i povećanja spremnosti i sposobnosti Oružanih snaga RH, odnosno Hrvatskog ratnog zrakoplovstva.

bi Vas mogao zanimati
bi Vas mogao zanimati