Osumnjičenici za pljačku Ine otkriveni u tri mjeseca, sve su prve prijavile banke
U MINISTARSTVU financija objavili su detalje o pljački Ine. Medijima su se obratili šef Ureda za sprječavanje pranja novca Ante Biluš i ravnatelj Porezne uprave Božidar Kutleša, a uz njih je bio i ministar financija Marko Primorac.
> IZ MINUTE U MINUTU Sastanak uprave Ine i Filipovića trajao samo 45 minuta. Oglasio se Vanđelić
LIVE STREAM MOGLI STE PRATITI NA INDEXU
Podsjetimo, u akciji koju su u subotu pokrenuli USKOK i policija na meti istražitelja našli su se direktor u Ini Damir Škugor, predsjednik Hrvatske odvjetničke komore (HOK) Josip Šurjak, njegov poslovni partner Goran Husić, s kojim je suvlasnik tvrtke OMS Upravljanje, Škugorov otac Dane te predsjednica uprave tvrtke Plinara istočne Slavonije Marija Ratkić.
Šteta za Inu prelazi milijardu kuna, protuzakonita zarada Damira Škugora i njegovog oca Dane Škugora je gotovo pola milijarde kuna, dok je Goran Husić profitirao za preko 90 milijuna kuna, a Josip Šurjak za 68.9 milijuna kuna.
Na računu njihove tvrtke OMS upravljanje ostalo je još preko 200 milijuna kuna protuzakonito ostvarene dobiti.
Ministra zanimaju odgovori
Ministar financija Marko Primorac rekao je da su otkriće prevare i blokada novca rezultat koordiniranog rada državnih tijela, koja rade profesionalno i neovisno.
Na pitanje o odgovornosti upravljačkih i nadzornih tijela u Ini, odgovorio je kako ne zna "kako ti procesi unutar Ine funkcioniraju".
"Po onome što ja znam, radi se o tome da je jedna osoba dogovarala niže cijene. Ako su to neki interni procesi dozvolili, onda je to nešto neuobičajeno", rekao je ministar.
"Ne znam na koji način su odluke stigle na Nadzorni odbor (...) Treba provesti sve istražne radnje do kraja i ako postoji odgovornost, to treba adekvatno tretirati", rekao je Primorac.
Radi se o najvećoj blokadi u povijesti Ureda za sprječavanje pranja novca
Blokada 813 milijuna kuna u aferi preprodaje Ininog plina najveća je u povijesti Ureda za sprječavanje pranja novca, a prvu informaciju o mogućim malverzacijama ured je primio iz bankarskih krugova, rekao je šef Ureda za sprječavanje pranja novca pri Ministarstvu financija Ante Biluš.
Po njegovim riječima s konferencije za novinare, blokirano je 813 milijuna kuna u osam poslovnih banaka na 16 računa, u šest otvorenih investicijskih fondova, a blokirane su i nekretnine. Istaknuo je da je tijekom praćenja slučaja ostvaren nadzor nad tim sredstvima i da će ona u slučaju sudskog utvrđivanja nezakonitosti u njihovu stjecanju moći biti vraćena.
Neću biti u mogućnosti iznositi detalje oko slučaja. U ovom slučaju je ostvarena puna učinkovitost svih sudionika koji su sudjelovali u ovome. Naglasio bih i učinkovitu ulogu banaka.
Banke su nam poslale obavijest o sumnjivoj transakciji.
Naš cilj je da se onemogući korištenje imovinske koristi do koje se došlo kaznenim djelima. Blokirano je 813 milijuna kuna u osam poslovnih banaka na 16 računa, u šest otvorenih investicijskih fondova. Blokirane su nekretnine u vrijednosti tri milijuna eura", rekao je Biluš.
Slijedi Kutleša
"Sve analize ne bi bile moguće bez našeg informacijskog sustava. Imamo dosta visoke postotke za otkrivanje nepravilnosti. Kroz poreznu reformu aktivnije djelujemo u istragama oko pranja novca. Ne možemo dati o konkretnom slučaju više informacija", rekao je Kutleša.
Slijede pitanja novinara
Biluš: Sve je blokirano u subotu ujutro
"Ne mogu govoriti o detaljima, ali mogu reći da nije bila pojedinačna uplata, ali naša tijela su imala nadzor nad tim sredstvima. Sve je krenulo od obavijesti od banke. U koordinaciji s bankom osigurali smo da taj novac ne iščezne negdje kasnije. Nikad u ovako velikom iznosu nije blokirano.
Transakcije nisu išle od sredine 2020., nego kasnije, ne mogu otkriti otkad.
Sva sredstva su bila pod nadzorom. Mjerama je osigurano da se svaka nezakonita korist vrati.
Više od jedne banke je detektiralo sumnjive transakcije.
Novac smo blokirali u subotu ujutro.
Ured je iskoristio zakonsku ovlast i izdao nalog za stalno praćenje.
Postupak je sad u rukama tijela kaznenog progona. Ured ima izrazito intenzivnu međunarodnu suradnju. Postignut je taj neki koordinacijski dogovor da novac ostane u hrvatskim bankama."
Prije svega ovoga imamo 2020. i 2021., jeste li se u Poreznoj bavili tko su ljudi koji su osnovali tvrtku s prometom od 200 milijuna kuna?
Kutleša: Bespredmetno je tko je prvi otkrio. Mi djelujemo kao sustav, sustav je djelovao na vrijeme, to je najbitnije. Svaka od institucija je u rekordnom roku odradila svoj dio posla. Sve je trajalo oko tri mjeseca, od početka do uhićenja.
Događa li se nešto slično s nekom drugom tvrtkom?
Vrlo je teško to reći.
Slijede pitanje za ministra Primorca
Vi ste ekonomist, je li vama u ovom slučaju smiješno ili čudno kako je sve palo na tome da je tako velik iznos uplaćen umirovljeniku?
Ne znam što bih vam komentirao na tu temu.
Je li vam šokantno da je sve palo na tako banalnoj stvari?
Nemam komentara, jest neuobičajeno.
Tko je kriv unutar kompanije?
Ne bih ulazio u konkretan slučaj, ne znam kako to unutar Ine funkcionira. Po onome što ja znam, radi se o tome da je jedna osoba dogovarala niže cijene. Ako su to dosta interni procesi u Ini dozvoljavali, to je neuobičajeno. A kako to dolazi do Uprave i Nadzornog odbora, ne znam. Ta pitanja treba adresirati na prave adrese. I mene zanimaju ti detalji.
Tko vodi brigu o toj kompaniji?
Ja bih volio znati tko je to sve kontrolirao i dozvoljavao. I mene to zanima.
Treba li zamijeniti hrvatske članove?
Smatram da treba provesti sve istražne radnje do kraja, utvrditi odgovornost i ako postoji bilo kakva odgovornost, treba je tako i tretirati.
Svi su podbacili, da vi i ja imamo 45 posto dionica, pa zanimalo bi nas što se događa u toj firmi?
Vi ste u pravu. Ja nisam siguran kako ti procesi u Ini funkcioniraju. Sigurno ćemo dobiti sve odgovore uskoro.
Nisu radili svoj posao ili su znali, naši članovi Uprave...
Ja sam svjestan, ali...
Naravno da bi taj novac dobro došao, u kontekstu poreza na dobit, to je plaćeno. Posebno mi je drago da je u svim radnjama osigurano oduzimanje tog novca.
Ja očekujem odgovore na sva pitanja.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati