VIDEO Ovako bi trebala izgledati zamjena za odlagalište Jakuševec

ZAGREBAČKI gradonačelnik Tomislav Tomašević predstavio je danas idejni projekt Centra za gospodarenje otpadom u Resniku koji bi koštao oko 140 milijuna eura, a omogućio bi Gradu, istaknuo je, da prestane ovisiti o privatnicima te da zatvori odlagalište Jakuševec.
Grad Zagreb predstavio je i animaciju koja pokazuje kako bi novi Centar za gospodarenje otpadom trebao izgledati. Kada bude završen, što se predviđa za 2028., omogućit će zatvaranje sadašnjeg odlagališta otpada na zagrebačkom Jakuševcu.
Pogledajte video
Gradnja CGO-a na Resniku bi počela krajem 2026., a s probnim radom bi mogao početi krajem 2028, naveo je te dodao da o kreditu razgovaraju s Europskom investicijskom bankom koja financira centre koji zadovoljavaju najviše ekološke standarde po cijeloj EU.
Također, uključuje i mehaničku obradu kad je riječ o sortiranju i rafinaciji odvojeno sakupljenog ambalažnog otpada te odvojeno sakupljenog papira i kartona samo s područja Zagreba te biološku obradu odvojeno sakupljenog biootpada, skladište za reciklate i gorivo iz otpada koji je finalni ostatak, a koji je isto tako potrebno termički obraditi.
Sortirnica je potrebna, istaknuo je gradonačelnik, kako bi se otpad koji su građani odvojili, primjerice plastiku, mogao sortirati u različite vrste plastike, jer time ona dobiva svoju vrijednost i Grad bi je mogao prodati, a ne da plaća privatnim poduzećima da je preuzmu.
CGO je zato nužan i od njega neću odustati unatoč svim pritiscima, poručio je Tomašević, kako bi Zagreb konačno prestao ovisiti o privatnim poduzećima.
CGO uključuje pročistač otpadnih voda, zasad ne i energanu
Naglasio je i da projekt CGO-a uključuje i lokalni pročistač otpadnih voda, a imat će i sustav korištenja oborinskih voda, te će se tehnološka voda koristiti za pranje pogona i druge potrebe. U projektu nije uključena energana, no o tome će se još odlučivati putem Studije izvodljivosti za koju je trenutačno pri kraju javna nabava.
"Kapitalni troškovi samog projekta su oko 140 milijuna eura, sve planiramo financirati iz gradskog proračuna putem kredita razvojnih banaka, a da bi smanjili operativne troškove bioplinsko postrojenje koje će u isto vrijeme biti kogeneracijsko će se koristiti za proizvodnju električne energije za vlastitu potrošnju, a na krovu samog postrojenja ćemo postaviti fotonaponsku elektranu snage čak pet megavata. Tako da će cijela potrošnja električne energije za tako veliko postrojenje i tako velike pogone biti iz vlastitih obnovljivih izvora energije", poručio je.

bi Vas mogao zanimati
bi Vas mogao zanimati