VIDEO Ovo su nekad bili ukrajinski gradovi
BIVŠI savjetnik ukrajinskog ministarstva unutarnjih poslova Anton Geraščenko objavio je na X-u fotografije četiri grada koja su tijekom rata u Ukrajini opustošili Rusi. Radi se o gradovima Marinka, Vovčansk, Bahmut i Sjeverodonjeck. Kako se vidi na fotografijama, gradovi su nakon prolaska Rusa sravnjeni do temelja.
Marinka
Marinka je napušteni grad u Donjecku. Procijenjeno je da je grad 2022. godine imao 9089 stanovnika, dok je prema procjenama iz 2001. godine imao 10.530 stanovnika.
Tijekom rata grad je u velikoj mjeri uništen uslijed borbi, a od studenog 2022. u njemu više nije bilo civilnog stanovništva. 25. prosinca 2023. objavljeno je da su grad u potpunosti zauzele ruske snage. Ukrajina je koristila grad kao obrambenu barijeru od 2014., kada su borci koje podržava Rusija zauzeli velike dijelove istočnih regija Donjecka i Luganska.
Vovčansk
Vovčansk je grad u istočnoj Ukrajini i do srpnja 2020. bio je administrativno središte istoimenog Vovčanskog okruga na sjeveru Harkivske oblasti s oko 17.459 stanovnika. Grad je većim dijelom uništen 2024. kao rezultat rusko-ukrajinskog rata.
Rusi su zauzeli Vovčansk 24. veljače 2022. Ukrajinske snage ponovno su zauzele Vovčansk 11. rujna 2022. tijekom ukrajinske protuofenzive u regiji Harkiv. Krajem travnja 2024. u njemu je živjelo oko 3500 ljudi. Kada je 10. svibnja 2024. započeo još jedan ruski napad na grad, gotovo cijelo stanovništvo evakuirano je u roku od tjedan dana. Od 10. svibnja 2024. grad je bio jedna od žarišnih točaka ruske ofenzive na Harkiv. 18. svibnja 2024. grad je većim dijelom uništen upotrebom kliznih bombi i granata, ali nije osvojen.
Sjeverodonjeck
Sjeverodonjeck je grad u Luhanskoj oblasti. Nalazi se sjeveroistočno od lijeve obale rijeke Donjec i otprilike 110 km sjeverozapadno od administrativnog središta oblasti Luhanska. Prema procjenama iz 2022. godine, imao je 99.067 stanovnika, čime je tada bio drugi najveći grad u oblasti. Od lipnja 2022. godine, grad je pod vojnom okupacijom i administracijom Rusije.
Sjeverodonjeck je služio kao administrativno središte Luhanske oblasti od 2014. do 2022. godine, jer je grad Luhansk pao pod kontrolu proruskih separatista na početku rata u Donbasu. Tijekom ruske invazije na Ukrajinu grad je bio pod teškim napadima ruskih snaga i postao je ključno bojište u bitci za Donbas, što je dovelo do opsežnog razaranja, uključujući stambena područja.
Do 25. lipnja 2022. godine grad su u potpunosti zauzele ruske i separatističke snage. Ukrajinske vlasti procijenile su da je civilno stanovništvo tada brojalo otprilike 10.000 ljudi, što je deset posto predratnog broja stanovnika.
Bahmut
Bitka za Bahmut u ukrajinskoj regiji Donjeck bila je najkrvavija bitka u dvoipolgodišnjoj ruskoj agresiji na Ukrajinu, a završila je 2023. godine u svibnju ruskom okupacijom. Grad je bio gotovo u potpunosti sravnjen sa zemljom. U siječnju 2022. procijenjeno je da grad ima 71.094 stanovnika.
Raketiranje Bahmuta Rusi su započeli još u svibnju 2022., da bi u kolovozu iste godine, uglavnom koristeći snage paramilitarne grupe Wagner, započeli s kopnenom okupacijom. Iako su procjene analitičara govorile o maloj strateškoj važnosti Bahmuta po pitanju daljnjeg tijeka rata, bitka za taj grad pretvorila se u jednu od najkrvavijih i najžešćih urbanih borbi u modernom ratovanju.
Rusi su s jedne strane brutalnim napadima i uništenjem željeli nanijeti najveću moguću štetu Ukrajincima, dok je s druge strane ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski bitku za Bahmut ocijenio pitanjem morala i nepokolebljivosti Ukrajinaca u obrani zemlje.
Rusija je nakon povlačenja vagnerovaca pojačala napade regularnim postrojbama, da bi konačno 20. svibnja zauzela najveći dio grada, paralelno s povlačenjem ukrajinske vojske.
Podaci o žrtvama i broju poginulih vojnika nisu dovoljno pouzdani, no neovisne procjene govore o najmanje 11 tisuća poginulih ukrajinskih vojnika te najmanje 20-30 tisuća poginulih pripadnika ruskih postrojbi, većinom pripadnika Wagnera.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati