VIDEO Plenković na vladi: Ne možemo podržati restrukturiranje Uljanika
DANAS se održala sjednica vlade. Sjednica je trebala početi u 10 sati, ali je odgođena za 11.
To pak znači da se sjednica vlade trebala održati u isto vrijeme kao i ročište na Trgovačkom sudu u Rijeci na kojem bi se trebalo odlučiti ide li 3. maj u stečaj ili ne. Međutim, u 11:21 sat je stigla odluka sa suda u Rijeci koji je odlučio odgoditi stečaj 3. maja. Do tada sjednica vlade nije ni počela.
Dnevni red sjednice nije objavljen
Neuobičajeno je oko ove sjednice to što dnevni red sjednice nije poslan redakcijama niti je objavljen na stranicama vlade sve do 30 minuta prije same sjednice.
Prema uobičajenoj praksi ove vlade, dnevni red sjednica šalje se dan ranije te bude objavljen i na njezinim stranicama. U nekim slučajevima, dnevni red bude objavljen na dan sjednice, rano ujutro ili par sati prije sjednice. No ovoga puta dnevni red nije objavljen ni u posljednjem satu prije sjednice, nego u posljednjih 30 minuta.
U samom dnevnom redu nije se spomenulo donošenje odluke vezane za Uljanik iako dnevni red ima 29 točaka.
Tijek događaja
12:22 Podsjetimo, današnja sjednica vlade ima ukupno 29 točaka.
12:02 Izglasane su i izmjene i dopune Zakona o policijskim poslovima i ovlastima.
12:00 Vlada je izglasala novi, strogi Zakon o sigurnosti prometa na cestama.
11:50 Potom je riječ dobio ministar Božinović koji je predstavio nacrt prijedloga zakona o izmjenama i dopunama Zakona o sigurnosti prometa na cestama te nacrt prijedloga zakona o izmjenama i dopunama Zakona o policijskim poslovima i ovlastima.
11:45 Nakon obrazlaganja, na vladi je izglasan i Zakon o sustavu državne uprave, kao i izmjene i dopune Zakona o državnim službenicima.
11:40 Plenković je potom dao riječ ministru Kuščeviću koji je počeo s predstavljanjem Zakona o sustavu državne uprave kao i predstavljanjem konačnog prijedloga zakona o izmjenama i dopunama Zakona o državnim službenicima.
11:38 "Prošli tjedan, kao što znate, javnosti su predstavljene egzaktne brojke troškovi restrukturiranja koje bi išle na teret poreznih obveznika. Prema ponudi koja je na stolu, dakle jedina koju smo formalno zaprimili, ukupni trošak restrukturiranja prema ponudi strateškog partnera iznosio bi 10 milijardi i 800 milijuna kuna, u maksimalističkoj varijanti.
Nakon niza razgovora moglo se, neformalno barem, zaključiti da bi neka minimalna varijanta bila u iznosu od 7 milijardi i 500 milijuna kuna otprilike. provođenje ovakvog programa restrukturiranja od vlade, odnosno države, zahtijevalo bi dodatno veliko i izdašno financijsko izlaganje i bilo bi veliko financijsko opterećenje za sve hrvatske građane i porezne obveznike.
S obzirom na sve okolnosti, to nas upućuje na zaključak da je održivost predloženog koncepta restrukturiranja upitna slijedom čega vlada, u ovom trenutku, ovakvo restrukturiranje ne može podržati. Mi ostajemo otvoreni da tražimo nova rješenja za brodogradilišta i u Puli i u Rijeci", zaključio je Plenković.
11:35 "Mi smo u siječnju prošle godine, nakon što je Uljanik tražio podršku od vlade, a mi smo se prethodno konzultirali s Europskom komisijom, odobrili potporu za sanaciju brodogradilišta Uljanik, tj. Komisija je odobrila plan da država da izda jamstvo za zajam od 716 milijuna kuna u skladu s pravilima EU-a o državnim potporama.
Radi se o tzv. rescue aid. Ta potpora za sanaciju, i to je također jako važno, osigurala je plaće radnicima, govorim o zaposlenicima 3. maja i Uljanika, isključivo to jamstvo koje je dala vlada, te je omogućilo završetak dva broda s kojih su skinuta državna jamstva te je trebala stvoriti temelje i pretpostavke za daljnje restrukturiranje. No kao što je javnosti poznato, svjedoci smo da prošle godine s tadašnjim, od strane uprave izabranim strateškim partnerom nije izrađen prihvatljiv plan restrukturiranja, ni u pogledu odobrenja resora naše vlade, a ni u pogledu odobrenja od Europske komisije koja po smjernicama i pravilima takve planove treba odobriti.
Mi smo u želji očuvanja brodograđevinske industrije u Puli i Rijeci dali podršku novoj upravi i pronalaženju strateškog partnera. Podsjećam da smo nakon ovog jamstva o kojem je riječ uložili dodatne napore, osigurali plaće zaposlenicima i za srpanj i za kolovoz, putem agencije za osiguranje radničkih tražbina isplatili plaće za rujan, listopad i studeni", dodao je.
11:33 Premijer je potom progovorio o brodogradnji. Rekao je koliko je uloženo u Uljanik Grupu te koliko bi koštalo restrukturiranje koje je predloženo.
"Od 1992. godine do 2017. godine je utrošeno 31,7 milijardi kuna u sanacije brodogradilišta ili državne potpore. Od toga se 4,3 milijarde kuna odnosilo na Uljanik, 9 milijardi na 3. maj. Dakle sve skupa 13,3 milijardi kuna u ono što je danas Uljanik Grupa i to govori o velikoj solidarnosti svih hrvatskih građana prema brodogradilišnoj industriji uopće, a posebno prema Puli i Rijeci.
Ukupna izloženost države prema Uljanik Grupi po izdanim jamstvima iznosila je na dan 4. listopada 4,3 milijarde kuna.
No kako Uljanik Grupa nije mogla servisirati svoje obveze, odnosno dugove za koja su izdana državna jamstva te su otkazani ugovori o izgradnji brodova, državna jamstva su protestirana te je iz državnog proračuna do 11. ožujka 2019. godine ukupno isplaćeno 3,1 milijardu kuna protestiranih državnih jamstava.
To je sve što se zbilo u protekla tri mjeseca, važno je da imamo na umu da su sve ove isplate napravljene u dogovoru i suradnji s DORH-om, svi su još jednom pregledani i verificirani, te da država jednom kada izda ovu vrstu jamstava, a tu govorimo o jamstvima za brodove, nema opciju da ta jamstva ne realizira što je izrazito važno za razumjeti.
Mi smo radeći na pitanju hrvatske brodogradnje sagledavali situaciju sa svih aspekata, političkih, ekonomskih, socijalnih, regionalnih, strukturnih i u poziciji smo da moramo donijeti odluku koja je održiva i branjiva u svim tim aspektima. Podsjećam da smo pokazali smo dobru volju prema radnicima i sindikatima prošle godine, u želji da se održi brodogradnja u Rijeci, za razliku od jamstava za izgradnju brodova, vrlo važan detalj, bitno je da je javnost svjesna", rekao je Plenković.
11:30 "Posjetili smo neki dan i Rijeku i podsjetili na velika ulaganja infrastrukture, terminal na Brajdici, posjetili smo i KBC Rijeka, ukupna investicija 750 milijuna kuna i očekujemo uz potporu financijskih institucija EU-a da se taj projekt realizira", dodao je i progovorio o posjeti indijskog predsjednika, kao i o drugim međunarodnim suradnjama.
Podsjetio je potom na potpisivanje ugovora o financiranju rekonstrukcije rotora u Zagrebu rekavši kako najveći dio dolazi iz EU-a, a ostatak iz Ministarstva infrastrukture.
"To je još jedna potvrda koliko ova vlada ulaže u infrastrukture. Prema tome još jednom podsjećam na važnost članstva EU-a", rekao je.
11:25 "Oko odluke, odnosno objave agencije S&P gdje je Hrvatska nakon 6 godina uvrštena u investicijski rejting, to je potvrda investicijskih odluka naše vlade, prevladavanja krize u Agrokoru, rješavanja ostalih pitanja i provođenja strukturnih reformi.
To izvješće nam je veliki poticaj da nastavimo sa smjerom vođenja naše politike kako je to bilo i do sada", rekao je u uvodu Plenković i potom progovorio o situaciji s Brexitom.
11:21 Sa suda u Rijeci javljaju kako je odgođena odluka o stečaju 3. maja i to do 18. travnja.
11:20 Sjednica kasni 20 minuta.
11:03 Sjednica vlade kasni.
10:30 Pola sata prije sjednice objavljen je dnevni red vlade. Ima 29 točaka, a isto i 5 točaka koje će se razmotriti na zatvorenom dijelu.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati