Vlada vraća cijene hrane i pića na iznose prije uvođenja eura?
UŽI TIM vlade je večeras na sastanku dogovorio mjere kojima će se boriti protiv onih koji bezrazložno dižu cijene nakon uvođenja eura, a na sutrašnjoj sjednici usvojit će zaključak koji će sadržavati pet točaka. Po njemu se sve cijene u trgovini i uslužnim djelatnostima moraju vratiti na razdoblje od prije Nove godine, piše N1.
Nadležni za nadzor cijena bit će Državni inspektorat te Carinska i Porezna uprava. Formirat će se platforma za praćenje cijena i usluga, o kojoj zasad nema puno detalja. Zadužuje se Ministarstvo poljoprivrede da prati cijene što se tiče prehrambenog sektora.
Zaključno, oni poslovni subjekti koji budu kršili zaključak vlade podliježu sankcijama na način da za njih neće vrijediti odluka o pomoći vlade oko energenata, što će nadzirati Ministarstvo gospodarstva.
Uredba ostaje na snazi do kraja ožujka?
24 sata neslužbeno doznaje da će nova uredba ograničiti cijene svih artikala i vratiti ih na iznose prije uvođenja eura, iako još nije poznato hoće li se raditi o cijenama s početka ili kraja prosinca.
Nova uredba trebala bi ostati na snazi do kraja ožujka, a navodno su se razmatrali i prijedlozi da se ograniče cijene svih usluga, poput ugostitelja i frizera, ali se od toliko širokih mjera ipak odustalo i došlo do zaključka da treba ostati na hrani i piću.
Ekonomist: Vlada može zamrznuti sve cijene, ali tada nastaje kaos
Profesor međunarodnih ekonomskih odnosa Luka Brkić je u Dnevniku N1 komentirao uvođenje eura i brojna poskupljenja.
Brkić smatra je prijedlog premijera Andreja Plenkovića da trgovci vrate cijene na razinu od 1. siječnja "ništa novo". "Ja razumijem njegovu poziciju, ali to može biti samo moralna propovijed. Vlada je napravila što je mogla. Utjecala je na korekciju cijena energenata jer ima poluge. Je li dovoljno učinila ili ne, vidjet ćemo. Vlada je i zamrznula cijene i ostalo je da apelira. Hoće li to biti crna lista ili nešto drugo, to je pokušaj da ih se pribije na stup srama", rekao je.
"Ne možete nekog spriječiti da radi kako radi"
"To mogu biti samo prazne riječi. Jer mi smo tržišno gospodarstvo i ne možete nekoga spriječiti da radi kako radi. Poduzetnički cilj maksimiziranja dobiti veže ruke vladi. Možete zamrznuti sve cijene, ali tada bi tek nastao kaos. Ono što može biti regulirano, to je konverzija. Možete samo kazniti onoga tko krivo sankcionira", dodao je.
"Možda je vlada mogla prije nešto raditi, ali to nema izvršnu snagu. Ono što je dodatno zakompliciralo situaciju jest inflacija. Sve studije pokazuju da je inflacija rasla prilikom konverzije i u nekim drugim zemljama u iznosu od oko 2 posto", rekao je.
"Ovdje imamo situaciju gdje se velik novac upumpavao u gospodarstvo i imamo veliku inflaciju te se ta naša razlika ne vidi, odnosno puno ju je lakše sakriti", zaključio je Brkić.
Plenković o poskupljenjima: To mora stati, sutra donosimo mjere
Andrej Plenković danas je izjavio da će vlada na sutrašnjoj sjednici donijeti mjere kako bi spriječila neopravdan rast cijena do kojeg dolazi nakon zamjene kuna u eure te je pozvao trgovce da budu korektni, razumni i ozbiljni.
U izjavi novinarima nakon sljemenske utrke Snježna kraljica premijer se osvrnuo na sastanak s nadležnim ministrima i inspekcijskim vlastima koji je održao u ponedjeljak s ciljem da se građani zaštite od neopravdanog dizanja cijena.
Kako je rekao, taj sastanak sazvao je nakon što su vidjeli da umjesto da svi akteri provode ozbiljnu i odgovornu poslovnu politiku, kao što su tražili od njih, a to je da se precizno temeljem fiksnog tečaja kune prema euru zamijene cijene iz kuna u eure, dio poslovnih subjekata nažalost to koristi za lov u mutnom i za nepotrebno profiterstvo, gdje dižu cijene.
Plenković: Do poskupljenja ne treba i ne smije doći
"Mislimo da je to loša i nepoštena praksa, da s time treba stati, da se trebaju vratiti na cijene koje su bile prije 1. siječnja i jednostavno prevesti tečaj iz kune u euro pošteno i korektno, onako kako je država odradila to u interesu građana i gospodarstva", rekao je danas premijer Plenković.
Kazao je da se prati rast cijena i da su angažirani glavni državni inspektor te ostali inspektori, koji su posljednja dva-tri dana na terenu. Čeka se njihovo izvješće, da se vidi što se događa i s cijenama usluga, budući da su usluge najvidljivije jer ljudi odlaze na kavu, sok i slično te vide poskupljenja.
"Do poskupljenja ne treba i ne smije doći, osobito nakon što je država mjerama hrvatske vlade u 2022. - godini najveće energetske krize, prehrambene krize te u godini inflatornih pritisaka - regulirala cijene struje, plina, naftnih derivata, izašla s paketom od 27 milijardi kuna da pomogne građanima i gospodarstvu, a povrh toga je u nekoliko navrata snižavala stopu PDV-a na brojne proizvode", poručio je.
Ocijenio je da ako je država odradila svoju ulogu da pomogne građanima i gospodarstvu i da ih porezno rastereti, pogotovo one kojima treba najviše, a to su socijalni slučajevi, umirovljenici, nezaposleni, onda nije u redu da svi ti koji su profitirali od mjera vlade odmah ili neposredno u tjednima prije prelaska na euro neopravdano dižu cijene.
Najavio je da će vlada uključiti apsolutno sve mehanizme koje država ima na raspolaganju da se to ne događa te da oni koji to rade na način koji ne reflektira u cijeni proizvoda rast inputa, vrate te cijene na prijašnju razinu.
Filipović: Vlada razmišlja o crnim listama
Podsjetimo, ministar gospodarstva Davor Filipović izjavio je ranije danas da će se uskoro odlučiti hoće li se ići s crnim listama vezanim za poskupljenja koja su uslijedila nakon uvođenja eura, a ozbiljno se razmišlja da se crna lista napravi i na razini Ministarstva gospodarstva.
Država će koristiti sve raspoložive mehanizme kako bi se obuzdao rast cijena prehrambenih i inih artikala jer za ta poskupljenje nema razloga, ponovio je Filipović. Naglasio je da se razmatraju takozvane crne liste i o tome u vladi intenzivno raspravljaju, a angažirano je šest potrošačkih udruga koje prate cijene i koje na svojim stranicama mogu objavljivati sve one koji ne rade u korist potrošača, koji gledaju isključivo svoj profit i pokušavaju loviti u mutnom.
"Uz to, mi ćemo u razdoblju koje je pred nama svakako razmotriti opciju da i Ministarstvo gospodarstva napravi crnu listu i da se objavljuju svi oni koji rade na štetu naših građana i tako cijelo vrijeme potpiruju inflaciju", istaknuo je Filipović, dodavši da će se sve o tome znati do sutrašnje sjednice vlade.
Isto tako, vezano za uvođenje eura, kazao je da će vlada sljedećih dana poslati poruku koja će promijeniti loš osjećaj građana zbog poskupljenja, rekavši da uvođenje eura neće kod građana izazivati nikakve dodatne stresove.
"Šaljemo poruku svima, i trgovcima i ostalima u lancu, da moraju zauzdati svoje apetite", naglasio je ministar.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati