Kupa je prestala rasti, u Karlovačkoj županiji više nema opasnosti od poplava
NEVRIJEME i snažne kiše pogodili su kontinentalnu Hrvatsku, a iako je kiša danas prestala padati, mnoga mjesta se i dalje bore s problemima uzrokovanima vremenskim nepogodama.
Poplavljene su brojne ceste, kuće i gospodarski objekti. Situacija je najgora na području Karlovačke županije, u Ogulinu su poplavljeni deseci kuća, a srećom, vodostaji nekih rijeka su u opadanju.
U Karlovačkoj županiji nigdje više nema opasnosti od poplava, rijeka Kupa u Kamanju je unutar 24 sata pala za 171 centimetar, a od 14 sati vodostaj pada i u Karlovcu te se val spušta nizvodno, prema Sisku.
>> Opširnije
Brodarci, mjesto nedaleko od Karlovca, su poplavljeni.
>> Opširnije
U idućih tjedan dana ne očekuju se veće količine oborina, zbog čega će pasti vodostaji rijeka, a već sutra bi trebao značajnije pasti vodostaj Kupe u Karlovcu te se stabilizirati stanje na terenu, objavile su Hrvatske vode.
>> Opširnije
Nevrijeme i snažne kiše pogodile su kontinentalnu Hrvatsku, a iako je kiša danas prestala padati, mnoga mjesta se i dalje bore s problemima uzrokovanima vremenskim nepogodama.
>> Opširnije
Novinarka N1 na Twitteru je pokazala kako izgleda situacija u Gornjem Pokuplju, jednom od pet odsječenih sela na ozaljskom području.
"Voda se polako povlači, a odsječeno je bilo 500-tinjak mještana. Voda je ušla u 20-ak objekata. Sustav obrane od poplava obećava im se godinama", napisala je reporterka Katarina Brečić na Twitteru.
Ministar unutarnjih poslova Davor Božinović u Splitu je dao izjavu za medije te se osvrnuo na poplave. Kaže da se čuo s Trutom.
"Izgleda da situacija ide na bolje. Nema padalina, dvije kuće su poplavljene, do 20-kuća je došla voda. Međutim u ovom trenutku se ne očekuje rast Kupe. Mislim da se val seli prema Sisačko-moslavačkoj županiji. Tamo su ljudi na terenu od jučer i pripremaju se. Mislim da će to proći bez posljedica", rekao je.
Šef Hrvatskih voda Đuroković rekao je da je na području Brodaraca došlo do stagnacije vodostaja.
"Dakle, vodostaj je +500. Trenutni vodostaj na području grada Karlovca je 801, ali kako su Brodarci stali, ne očekujemo daljnji rast, možda još koji centimetar. Opadaju i vodostaji rijeke Korane", rekao je Đuroković, prenosi HRT.
"Na području grada Ogulina bilo je ugroženo osam objekata, koji su zahvaljujući vatrogasnim snagama zaštićeni. Na području Ozlja ugroženo je osam stambenih objekata i dvije gospodarske zgrade", rekla je karlovačka županica Furdek-Hajdin.
Nakon sastanka službi Civilne zaštite, moglo se čuti da je situacija u Čazmi, ali i ostalim mjestima koje je nevrijeme pogodilo u četvrtak, stabilizirala, piše Mojportal.
Čazmanske škole i vrtić u ponedjeljak će raditi normalno, svi stanovnici imaju struju i vodu a i dalje se intenzivno radi na saniranju krovišta 40-ak objekata nakon jakog olujnog nevremena koje je taj kraj zadesilo u petak popodne, rečeno je na sastanku Službi civilne zaštite.
"U ovom trenutku sve ekipe su i dalje na terenu, a do danas je izvršeno više od 350 intervencija. Struju i vodu imaju svi, a i škola će se sutra početi normalno raditi. Samo jedna obitelj trebala je privremeni smještaj jer je njihova kuća u izrazito lošem stanju. Zahvaljujem se svima na pravodobnim i koordiniranim reakcijama i polako se vraćamo u koliko-toliko normalno stanje. Pravo je čudo što osim dvije osobe koje su zadobile tjelesne ozljede i što nitko više nije stradao", rekao je Marko Marušić, bjelovarsko-bilogorski župan.
"Velika materijalna šteta nastala je na poljoprivrednim zemljištima, usjevima i šumama, a sutra će teren obići i ministrica poljoprivrede. Na zahtjev gradova i općina koje su pretrpjele štetu idući tjedan proglasit ćemo prirodnu nepogodu. Imamo punu podršku vlade i svi resursi stavljeni su na raspolaganje. Građani mogu računati na pomoć države", rekao je, prenosi Mojportal.
Rečeno je da je Županijski centar 112 zaprimio preko 400 poziva.
Damir Trut, šef Ravnateljstva civilne zaštite, obilazi poplavljena karlovačka područja sa županicom Karlovačke županije Martinom Furdek Hajdin, šefom Hrvatskih voda Zoranom Đurokovićem i suradnicima. Obilaze najkritičnija područja ugrožena poplavom u Karlovačkoj županiji. Kasnije će u Brodarcima dati izjavu.
Radio Mrežnica javlja da stanovnici Brodaraca pozivaju županicu i gradonačelnika Mandića da daju odgovore o nasipu s naglaskom na Donje Pokupje. Kažu da to područje nikada nije plivalo te se pitaju zašto je zaustavljena gradnja nasipa u Brodarcima.
U Bjelovarsko-bilogorskoj županiji još se utvrđuje šteta od nevremena koje je u četvrtak poharalo to područje. Na sanaciji oštećenih objekata, prometnica i ostale infrastrukture radi preko stotinu vatrogasaca, volontera i djelatnika Crvenog križa.
Idući tjedan će za Bjelovarsko-bilogorsku županiju biti proglašena prirodna nepogoda, a iako je vlada obećala financijsku pomoć, ostaje pitanje hoće li ona biti dovoljna, piše HRT.
Vrhunac vodenog vala iz Karlovca ide nizvodno, prema Petrinji i Sisku, gdje je vodostaj Kupe u porastu. Prema pisanju HRT-a, na tom području su već proglašene izvanredne mjere obrane od poplave zbog oštećenja nasipa od potresa.
Hrvatske vode prognoziraju da bi sustav bez većih problema trebao izdržati najavljene vodostaje. Ističu da su na mjestima gdje traje sanacija nasipa postavljene boks barijere.
"Na nekoliko lokacija imamo nasipe koji nisu završeni. Na desnom petrinjskom nasipu na lokaciji kod mosta Brest i nizvodno na lokaciji takozvanoj Krnica gdje smo postavili boks barijere, djelomično ih napunili i stvorili uvjete u slučaju većeg vodenog vala da možemo još uvijek dignuti na tim potezima", rekla je za HRT Tatjana Dobranić Kardaš iz Hrvatskih voda.
"Taj val se ipak po malo razlijeva i ne dolazi u takvom intenzitetu kao što je u početnom periodu očekivano. Vjerujemo da će sve proći u redu a zapravo i mi smo napravili sve pripreme koje su potrebne za eventualne nepogode", kaže Željko Tonković, vršitelj dužnosti načelnika petrinjskog Stožera civilne zaštite.
U Ogulinu je poplavljeno oko 20 kuća te je voda ušla u stambeni prostor. Dio cesta je i dalje poplavljen, a za promet je zatvoren dio državne ceste D42 koji ide kroz grad. Kako je potvrđeno ogulinskom Stožeru civilne zaštite, kiše više nema, a vodostaj Dobre opada, piše HRT.
Ogulinski gradonačelnik Dalibor Domitrović nalazi se na terenu i kaže da štete tek treba zbrojiti. Naveo je da je najmanje 20 kuća poplavljeno u naseljima Podvrh Žegar, Kirasići i Vučići.
"Mogu reći da je najgore prošlo, razina Dobre na očigled opada, ali će trebati sigurno cijeli dan da se povuče sa svih prometnica. U Ogulinu je danas sunčani dan i život se polako vraća u normalu, nakon naporne i neizvjesne subote", rekao je Domitrović za HRT.
Na području Karlovačke županije najkritičnije je na području grada Ozlja gdje je zbog poplave ugroženo 40-ak objekata a u gornjem dijelu Kupe, u najugroženijem dijelu općine Kamanje, rijeka je u padu oko pola metra, izvijestilo je u nedjelju Ravnateljstvo civilne zaštite.
Nizvodno, u mjestu Koritnja i dalje postoji ugroza od rijeke Korane koja se ulijeva u Kupu i povećava njezin vodostaj. Žurne službe su na terenu i rade na ispumpavanju vode te dostavi dodatnih vreća s pijeskom.
Zbog vode na kolniku za sav promet je zatvoreno desetak državnih, županijskih, lokalnih te nerazvrstanih cesta.
Radio Mrežnica objavio je na Facebooku snimke stanja u Brodarcima kod Karlovca. Na snimkama se vidi da su kuće poplavljene. Također, snimke iz Brodaraca objavila je i novinarka N1.
Stanja na poplavljenom području u gornjem toku Kupe se popravlja, nakon što je kiša prestala padati u subotu poslijepodne.
Vatrogasci Javne vatrogasne postrojbe Delnice nisu morali intervenirati od jučer. U selu Kuželj, u kojem se iz korita izlila rijeka i pritoke, nekoliko podruma je poplavljeno. Crpljenje je uglavnom dovršeno, a ostala su još dva podruma.
U Kaštelu Zrinskih u Brodu na Kupi, u kojem je smješten postav Prirodoslovnog muzeja u Rijeci, za sad je vizualno stanje bolje nego jučer, a posljedice će se utvrditi naknadno. Do daljnjega je Kaštel zatvoren za javnost, a sanacija i čišćenje počinje odmah po stabiliziranju vremena, doznaje se.
Nakon prestanka oborina, voda je u opadanju. Nakon niza dana s iznimnom količinom oborina, u protekla 24 sata do 8 sati u nedjelju zabilježene su znatnije količine kiše u Gorskom kotaru. Tako je u Begovom Razdoblju palo 69 litara, u Crnom Lugu 49, a u Delnicama 50 litara kiše.
Nekoliko lokalnih cesta je oštećeno i zatvoreno za promet.
Stožer Civilne zaštite Grada Karlovca jutros je održao sastanak o trenutnom stanju na terenu. Tijekom noći zabilježen je veliki porast vodostaja rijeke Kupe iznad predviđenih 750 centimetara, izvijestili su iz Grada.
Kažu da su sve službe su na terenu, na snazi su izvanredne mjere za rijeku Kupu s posebnim naglaskom na naselje Brodarci. Ophodarska služba prati stanje prometnica na terenu te su dodatno zatvorene za promet nerazvrstane ceste: Brodarci NC 314700-002, Brođani NC 007-001, Donje Mekušje NC314900-003, Gradac NC314900-001, Mekušje-Kamensko.
Zbog vode na kolniku za promet su zatvorene neke državne, županijske i lokalne ceste, upozoravaju jutros iz Hrvatskog autokluba (HAK).
>> Opširnije
Na području Bjelovarsko-bilogorske županije u posljednja 24 sata odrađeno je 65 vatrogasnih intervencija koje su se većinom odnosile na sanacije krovišta te ispumpavanja vode, priopćila je Hrvatska vatrogasna zajednica.
Tijekom jučerašnjeg dana otpuštene su dislokacije iz Karlovačke županije i Grada Zagreba koje su upućene u ispomoć, a domicilnim vatrogascima pomoć i dalje pružaju vatrogasne snage iz Zagrebačke, Krapinsko-zagorske, Koprivničko-križevačke i Varaždinske županije
I na području Karlovačke županije zabilježen je veći broj odrađenih tehničkih intervencija vatrogasaca kao posljedica jakog nevremena. Radi se o intervencijama uklanjanja stabala, sanacije krovišta te ispumpavanja vode.
Zabilježeno je 12 tehničkih intervencija na kojima je ukupno sudjelovalo 158 vatrogasaca s 50 vatrogasnih vozila. Zbog velikih oborina na gornjem toku rijeke Kupe došlo je do naglog porasta vodostaja stoga je glavni vatrogasni zapovjednik uputio izvanrednu dislokaciju vatrogasnih snaga iz Međimurske županije sa 7 vatrogasaca i 3 vatrogasna vozila u ispomoć karlovačkim kolegama u izgradnji box barijera.
Posljedice nevremena sanirale su se i u ostalim županijama pa su vatrogasci Sisačko-moslavačke županije zabilježili 13 tehničkih intervencija na kojima je ukupno sudjelovalo 34
vatrogasaca sa 16 vatrogasnih vozila.
Na području Primorsko-goranske županije vatrogasci su uklanjali stabla i granje, sanirali krovišta, izvlačili vozila te izrađivali zečje nasipe, a zabilježeno je 11 tehničkih intervencija na kojima je ukupno sudjelovalo 46 vatrogasaca s 14 vatrogasnih vozila.
I na području Zagrebačke županije zabilježeno je 16 tehničkih intervencija na kojima je ukupno sudjelovalo 76 vatrogasaca s 21 vatrogasnih vozila, a na kojima su vatrogasci
uklanjali srušena stabla se ispumpavali vodu.
U osam sati ujutro Kupa je u Karlovcu dosegla 796 centimetara, što je puno više od sinoćnje prognoze Stožera i Hrvatskih voda. U Brodarcima je poplavljeno par kuća, vatrogasci pomažu građanima.
>> Opširnije
Jučer je pao snijeg na Zavižanu na sjevernom Velebitu, a jutros je tamo izmjereno četiri centimetra snijega.
Najviše snijega na Zavižanu tijekom rujna bilo je 2004. godine kada je 25. rujna izmjereno 22 centimetra snijega.
Kupa u Karlovcu je dosegnula osam metara, javlja reporterka HRT-a. Vodostaj u samom gradu za sada ne stvara probleme, no problemi su uzvodno od Karlovca - na ozaljskom području te nizvodno.
Na ogulinskom području, gdje se izlila rijeka Dobra, situacija je bolja. Unatoč visokom vodostaju, u gornjim tokovima Kupa će padati te će se dogoditi stagnacija. HRT izvještava da će do kraja dana Kupa u Karlovcu pasti.
Meteorolog Zoran Vakula za HRT je komentirao kišu koja je posljednjih dana neprestano padala.
"Ovoga rujna kiša kao da želi nadoknaditi propušteno u dosadašnjem dijelu godine. Nakon mjestimičnih rekorda u dnevnoj količini oborine početkom mjeseca, jutros su motritelji DHMZ-a zabilježili nove, još češće rekorde, premda mjerenja postoje dugi niz godina, ponegdje još od sredine prošloga stoljeća, kao primjerice u Ogulinu, gdje su jutros izmjerili 122 litre kiše po četvornome metru - najveću ikad izmjerena dnevnu količinu oborine na toj postaji.
Manje, ali također ekstremno izmjereno je i u Kutini - 92 litre, a još više u Delnicama - 141 litra te najviše u Crnom Lugu kod Risnjaka - čak 192 litre. Srećom, sljedećih će dana kiša većinom izostati ili će je biti samo rijetko i u malim količinama, a ni bura neće biti tako jaka kao danas, kada je u najvišem gorju pao i prvi snijeg nakon ljeta", rekao je Vakula za HRT.
U Bjelovarsko-bilogorskoj županiji su hitne službe i dalje na terenu. Kako javlja HRT, gotovo polovinu teritorija je poharalo nevrijeme, a situaciju otežava kiša.
Najteže je pogođeno čazmansko područje te će trebati proći još dosta vremena da se stanje vrati u normalnu.
Jutros su iz Hrvatskih voda za Hrvatski radio izjavili da je najgora situacija bila na ozaljskom području gdje se rijeka Kupa izlila na prometnice. Prema novim podacima, bilo je ugroženo 20-ak kuća.
Na području Karlovca također je došlo do izlijevanja vode, a u Hrvatskim vodama kažu da kuće ne bi trebale biti ugrožene, prenosi KAportal.
Zoran Đuroković, šef Hrvatskih voda, sinoć je izjavio da je rijeka Kupa dosegla rekordne razine vodostaja iz 1966. Kaže da će vodostaj rasti, ali da ne donosi ugrozu.
"Pratimo stanje i spremni smo, razloga za paniku nema. Večeras bi vodeni val trebao stići do Petrinje i Siska", rekao je sinoć Đuroković.
U Ozlju je voda ušla u podrume kuća. Još se ne zna točan broj oštećenih objekata, kao ni razmjeri materijalne štete. Četiri glavne prometnice su poplavljene te je zbog toga otežan cestovni pristup Ozlju. U 16 kuća je ušla voda.
"Zatvorene su četiri prometnice, u 16 kuća je ušla voda. Do sada je iskorišteno 1500 vreća, a i dalje se pune za zečje nasipe. Kiša je stala, ali vodostaj ne opada. Na terenu je 30 vatrogasaca, pomažu nam i volonteri. Sada će nam doći čamac jer do nekih mjesta možemo doći jedino njime", rekao je za HRT zapovjednik DVD-a Jaškovo Marko Udiković.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati