Vozači koji samo prolaze kroz Sloveniju ipak smiju natočiti gorivo bez covid-potvrde
![Vozači koji samo prolaze kroz Sloveniju ipak smiju natočiti gorivo bez covid-potvrde](https://ip.index.hr/remote/bucket.index.hr/b/index/57b64d99-68f4-4788-9eb8-dfd01a0d0277.jpg?width=765&height=414)
PUTNICI u tranzitu kroz Sloveniju smiju natočiti gorivo u svoje vozilo bez pokazivanja covid-potvrde ako zemlju napuste u roku od 12 sati, novom odlukom vlade koja ih je izuzela od novih restrikcija kojima se potiče cijepljenje.
Odluka vrijedi od danas, a isto izuzeće otprije vrijedi za one koji rade u međunarodnom transportu. Isto tako, od pravila da moraju dokazati da su cijepljeni ili da su covid-19 preboljeli, ili pokazati negativan test na koronavirus izuzeta su djeca do 15 godina, dok se prvotno propisivalo da tzv. PCT-pravilo ne važi samo za one mlađe od 12.
Odluka vlade da do 1. listopada svi zaposleni u užem dijelu državne uprave moraju dobiti prvu dozu cjepiva, a nakon toga u sljedećih mjesec dana i drugu, obuhvaća oko 32 tisuće vladinih službenika, a uvod je nastojanje da se obvezno cijepljenje primijeni i na druge sektore.
40% stanovnika protiv restrikcija, raste interes za cjepivo
Epidemiolozi u vladinoj stručnoj skupini govore da će se eksponencijalni rast epidemije nastaviti najmanje do sredine listopada. Zato predlažu da se obvezno cijepljenje za većinu uvede u trenutku kad na intenzivnim odjelima u bolnicama bude toliko teže oboljelih da oni popune dvije trećine maksimalno predviđenih kapaciteta.
Premda zaoštravanje protuepidemijskih mjera nailazi na velike otpore u javnosti pa im se protivi 40 posto ispitanih u nekim anketama, restrikcije su višestruko povećale interes za vakcinaciju pa je rad centara za cijepljenje produljen i na subotu i nedjelju.
Premda opozicija tvrdi da vlada Janeza Janše loše upravlja epidemijom i da je preniski stupanj procijepljenosti posljedica vladinih "nekonzistentnih" mjera, koje se često mijenjaju, te loše komunikacije i "zastrašivanja" ljudi zatvaranjem, slaže se da svijest o potrebi cijepljenja treba povećati.
S druge strane, dosta je pravnih stručnjaka koji kažu da vlada čini pogrešku što protuepidemijske mjere uvodi odlukama i uredbama. Tvrde da bi pale na ustavnom sudu kad bi se poveo postupak provjere ustavnosti jer ih treba regulirati posebnim zakonom.
![](/Content/img/loader_40px.gif)
bi Vas mogao zanimati
bi Vas mogao zanimati