Vrhovni sud potvrdio 40 godina zatvora ubojici socijalnih radnika iz Đakova
VRHOVNI SUD i u trećem stupnju potvrdio je presudu osječkog Županijskog suda kojom je Andrija Drežnjak osuđen na 40 godina zatvora zbog ubojstva socijalne radnice Blaženke Poplašen i pravnika Ivana Pavića u Centru za socijalnu skrb u Đakovu u srpnju 2019. godine.
"Vrhovni sud Republike Hrvatske donio je presudu u trećem stupnju kojom je odbio žalbu optuženika kao neosnovanu i potvrdio drugostupanjsku presudu Vrhovnog suda Republike Hrvatske o kojoj smo obavijestili 9. ožujka 2022.", piše Vrhovni sud na početku.
"Time je postala pravomoćna presuda Županijskog suda u Osijeku kojom je optuženik osuđen za dva kaznena djela teškog ubojstva na jedinstvenu kaznu dugotrajnog zatvora 40 (četrdeset) godina. U kaznu je uračunato vrijeme provedeno u istražnom zatvoru u kojem se optuženik i dalje nalazi od 9. srpnja 2019.", dodaje se.
"Optuženik je osuđen zbog dva teška ubojstva djelatnika Centra za socijalnu skrb (dalje: Centar). Bio je uvjeren da su mu socijalna radnica i pravnik na nezakonit način oduzeli obiteljsku kuću u kojoj prebiva. Osmislio je plan da im se osveti. Pripremio je pištolj i sakrio ga u torbicu koju je ponio. Na ulazu u Centar lažno je predočio zaštitaru da se dolazi javiti svom socijalnom radniku", podsjeća sud.
"Zaštitar ga je poznavao kao dugogodišnjeg štićenika Centra pa ga je pustio u zgradu bez detaljnije provjere. Optuženik je otišao u ured pravnika Centra, izvadio pištolj i ispalio pravniku jedan hitac u glavu. Potom je otišao u susjedni ured. Tamo je socijalnoj radnici (ujedno njegovoj skrbnici) iz istog pištolja iz neposredne blizine ispalio jedno streljivo u glavu. Pravnik je preminuo nakon deset dana u bolnici, a socijalna radnica je preminula na mjestu događaja", dodaje se.
Naveli olakotne okolnosti
"Vrhovni je sud u trećem stupnju ocijenio da su pravilno utvrđene i ocijenjene sve okolnosti koje utječu na odabir vrste i visine kazne. Otegotnim je optuženiku cijenjeno postupanje po unaprijed osmišljenom planu, uz prethodno pomno pripremanje izvršenja ovih kaznenih djela.
Olakotnim je cijenjena dosadašnja neosuđivanost, stanje smanjene ubrojivosti u vrijeme počinjenja djela (prisutan poremećaj ličnosti) te okolnost da je otac dvoje djece. Uzeto je u obzir da su ubijene dvije osobe koje su kao zaposlenici Centra čitavo vrijeme, do samog događaja, bile na usluzi optuženiku i u okviru svoga posla i svojih nadležnosti vodile računa o njemu i o njegovim interesima.
Optuženik se nalazio u tretmanu Centra jer mu je u potpunosti oduzeta poslovna sposobnost. Zbog toga mu je bio i postavljen skrbnik. Cijenjeno je i da žrtve nisu dale baš niti jednog razloga ili povoda za ovakvo drastično nasilno postupanje optuženika", dodaje se.
"Odmjerena jedinstvena kazna dugotrajnog zatvora odgovara ličnosti počinitelja i ukupnosti počinjenih djela. Izrečenom kaznom izražava se jasna društvena osuda zbog počinjenih kaznenih djela, utječe na počinitelja da ubuduće ne čini kaznena djela, ali utječe i na sve ostale da ne čine kaznena djela, kao i na svijest građana o pogibeljnosti kaznenih djela i pravednosti kažnjavanja njihovih počinitelja.
Protiv presude Vrhovnog suda Republike Hrvatske donesene u trećem stupnju žalba nije dopuštena", stoji u objavi Vrhovnog suda.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati