Vučić gubi kontrolu. "Sinoć je pokazao ono što odavno znamo i on i mi - gotov je"
MOŽDA to nije bio istinski generalni štrajk, ali jeste njegova generalna proba. Ako hoćemo zdravo, normalno društvo, Srbija mora da stane - ovako je jučerašnje antivladine proteste u više gradova Srbije za Index komentarisao nekadašnji srpski premijer Zoran Živković.
Već dva mjeseca traju protesti u organizaciji studenata državnih univerziteta u Srbiji. Oni traže istragu i kažnjavanje odgovornih za pad nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu, koja je 1. novembra prošle godine usmrtila petnaest ljudi. "Studenti su protest započeli prije dva mjeseca, generalni štrajk samo je prva provjera, prvi korak do slobode", kaže Živković.
Slično misli beogradski advokat i političar Aleksandar Olenik. On vjeruje da građanska neposlušnost, što su je, na poziv studenata juče pokazali profesori, advokati, privrednici, ljekari, vlasnici knjižara, dućana, barova, restorana, uliva nadu da režim predsjednika Aleksandra Vučića broji svoje posljednje dane na vlasti.
"Strategija 'više blokada na više mjesta istovremeno' pokazala se uspješnom. To nijedna policija, pa ni ona Vučićeva, nije kadra da kontroliše", kaže Olenik za Index.
"Gotov je"
I dok su na ulicama srpskih gradova studenti i građani masovno protestovali i odavali počast tragično stradalim na Železničkoj stanici u Novom Sadu, iz svih krajeva zemlje autobusi s pristalicama predsjednika Vučića organizovano su krenuli prema Jagodini, malom gradu u centralnoj Srbiji. Tokom jagodinskog "kontramitinga" u režiji vlasti, predsjednik Srbije najavio je formiranje novog političkog pokreta, na čijem bi se čelu, spekuliše se, mogao naći nekadašnji predsjednik Srbije i Srpske napredne stranke Tomislav Nikolić.
"Ozbiljno politički uzdrman, Vučić je svojim ucijenjenim i silom privedenim pristalicama, baš kao i kriminalcima koji ga okružuju, sinoć pokazao ono što odavno znamo i on i mi: gotov je!" kaže bivši premijer Srbije Zoran Živković.
I Olenik vjeruje da je "kontramiting" u Jagodini dokaz da je predsjednik Srbije politički oslabljen. "Iako kaže da je u Jagodini okupio 50.000 ljudi, jasno je da Vučić ni svoje više ne može da izvede na ulicu. Veliki broj njegovih birača sada podržava studente", tvrdi Olenik.
Beogradski advokat podsjeća da predsjednik Vučić već dva mjeseca pokušava da građane okrene protiv studenata, koristeći se, pritom, provjerenim propagandnim manipulacijama, što su se, tokom proteklih trinaest godina, pokazale izuzetno efikasnim u difamaciji opozicije i političkih protivnika.
"Dehumanizovati studente, ohrabrivati svoje pristalice da ih napadaju i gaze, tjerati ljude da se okrenu protiv vlastite djece krajnje je nerazumno. Većina studenata je u Beograd i Novi Sad stigla iz malih sredina, u kojima se svi poznaju. Ispirati mozak njihovim roditeljima, rodbini, susjedima i prijateljima, ubjeđivati ih da su to agenti hrvatske službe i teroristi, a ne djeca odrasla u njihovoj kući, dvorištu i ulici, uzaludan je posao. Nastavi li, Vučić će te ljude dovesti u situaciju da biraju - djeca ili on. Što je sumanuto", kaže Olenik.
Ulični sukobi pa izvanredno stanje
Ipak, koliko god mu je, priznaje, drago što predsjednik Vučić povlači u političkom smislu po sebe veoma štetne poteze, Olenik se plaši da će, prije ili kasnije, postojeća napetost i pojačana agresija režima dovesti do uličnih sukoba. Posebno ga brine jučerašnji incident na Novom Beogradu, kada je automobilom, tokom blokada, pokošena još jedna studentkinja, čije je zdravstveno stanje, tvrdi se, dosta ozbiljno.
"Vučić je za sada odustao od iniciranja novog haosa u državama regije, pa sukobe pokušava da izazove u Vojvodini. Zato izmišlja nekakve "vojvođanske platforme", proglašava novosadske studente separatistima, optužujući ih da Vojvodinu žele da otcijepe od Srbije. Dobro, sve i da su Vojvođani separatisti, što ćemo sa studentima iz Niša, Kragujevca, Beograda? Hoće li i oni da se odvoje od Srbije?" pita se Olenik, kojeg ne čude sve glasnije spekulacije o mogućem uvođenju vanrednog stanja kao načina da režim izađe iz aktuelne političke krize.
"Za proglašenja vanrednog stanja i izvođenja vojske i policije na ulice Vučiću je potreban veći incident. Vanredno stanje podrazumijevalo bi suspenziju prava na javna okupljanja i zabranu studentskog protesta", objašnjava Olenik.
Na pitanje kako bi studenti i građani reagovali u slučaju uvođenja vanrednog stanja, Olenik odgovara da bi to sigurno bio "posljednji potez u političkom životu" Aleksandra Vučića.
"Nakon vanrednog stanja, Vučić ne bi mogao nazad! Nema ostanka na vlasti, nema penzije; samo procesuiranje, suđenje i - zatvor. Vučić se za sad koleba, razmišlja, odugovlači; zna da bi takav potez i za Srbiju i za njega mogao biti poguban", kaže Olenik.
I Zoran Živković misli da predsjedniku Vučiću nije ostalo mnogo manevarskog prostora.
"On ne vidi izlaz iz ove situacije. Njegova jedina nada je da će, ovako nesložna i razjedinjena, opozicija uspjeti da sačuva kriminalnu vlast na čijem je čelu. Vučiću je jasno da je blizu političkog kraja, i samo je pitanje hoće li to biti potvrđeno sutra, za mjesec ili za godinu. Obaveza opozicije je da to ubrza", kaže Živković.
Bivši premijer Srbije i jedan od najbližih saradnika Zorana Đinđića podsjeća opozicione lidere na dug koji imaju prema studentima. Njihov zadatak je, kaže, da se ujedine, što je siguran način da se predsjednik Srbije ubjedljivo porazi na izborima.
Da, ali - kako do izbora?
Tehnička vlada
Rješenje je, tvrde naši sagovornici, tehnička ili prelazna vlada, koja bi, u roku od šest do dvanaest mjeseci, raspisala izbore na svim nivoima. Dobar primjer za to je Sjeverna Makedonija, u kojoj je, nakon uličnih antivladinih protesta, održavanih svakog dana u isto vreme, formirana prelazna vlada, čiji je zadatak bio raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora.
"Porukom 'nisi nadležan', studenti su prije dva mjeseca započeli proces Vučićevog razvlašćivanja", podsjeća Olenik. "Tehnička ili prelazna vlada, koju bi činili i aktuelni režim i opozicija, predstavljala bi najbezbolniji izlaz iz postojeće krize. Vučić bi još neko vrijeme zadržao dio vlasti, moći i bogatstva, izbjegao totalnu odgovornost i isključio mogućnost dodatne radikalizacije društva uvođenjem vanrednog stanja", kaže Olenik.
U slučaju da predsjednik Vučić prihvati tehničku/prelaznu vladu, posla bi bilo i za studente.
"Kao kolektivno tijelo odlučivanja, Studentski plenum pokazao se kao dobar mehanizam, što ovako raznorodnoj opoziciji može biti od koristi. Ako to budu htjeli, studenti Pravnog fakulteta bi, na primjer, mogli biti dio procesa dogovora o formiranju tehničke vlade. Toliko su zaslužili", kaže Olenik.
Sljedeći veliki protest studenti su zakazali za ponedeljak, 27. januar. Pod sloganom 'Čovječe, naljuti se', studenti najavljuju dvadesetčetvoročasovnu blokadu jednog od najvažnijih prometnih čvorišta, beogradsku Autokomandu.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati