Vuk Vuković: Tko nije uvezen s političko-kriminalnim grupama, nema šanse u Hrvatskoj
![Vuk Vuković: Tko nije uvezen s političko-kriminalnim grupama, nema šanse u Hrvatskoj](https://ip.index.hr/remote/bucket.index.hr/b/index/c605ec9d-beb1-4984-82dc-f65ebbc9a20d.jpg?width=765&height=467)
U PROGRAMU N1 televizije gostovao je ekonomist i savjetnik udruge Glas poduzetnika Vuk Vuković.
Kazao je kako je, ako propadne sedam tisuća ugroženih firmi, u pitanju 50.000 radnih mjesta.
Osim o 50.000 radnih mjesta govorimo o 3 milijarde kuna, 26.000 plaća u javnom sektoru i čak 130.000 mirovina, to je ekvivalent.
"Osim direktnog efekta, tu je i dodatan - ako ljudi ostanu bez posla to je odmah učinak pada potrošnje, što znači da će padati prihodi od PDV-a. Vlada kupuje radna mjesta. Ako pustiš firme da propadnu, ministri bi barem trebali znati da to nije samo pitanje tih firmi, nego je udar na proračun. Pitanje je 2022., ali i 2023. i dalje", rekao je Vuk Vuković.
Ćorić glavni problem pregovora
Objasnio je zašto je propao dogovor s vladom.
"Problem ovih pregovora s vladom nakon koje smo tražili smjenu ministra Ćorića je bilo pitanje pomoći svim drugim firmama koje su u problemima zbog koronavirusa. Išlo se na pomoć onima koji za zatvoreni, to su uglavnom ugostiteljski objekti, ali ugrožene firme su svi njihovi dobavljači i vezane tvrtke, povremeni prijevoz, turističke agencije, event industrija...", kazao je.
Ponovio je kako je ministar gospodarstva Tomislav Ćorić bio glavni problem u pregovorima.
"Mi smo napravili izračun onoga što država treba uložiti i onoga što će na kraju dobiti od tih firmi. Na sastancima smo vidjeli da je, i kad su dva druga ministra dobro reagirala, ministar Ćorić blokirao obeštećenja drugim firmama koje pate, iako nisu zatvorene. Zatvoreni su njihovi kupci i oni nemaju prometa, pad je i 90 posto", kazao je.
Što treba napraviti dugoročno
Rekao je i što bi trebalo napraviti dugoročno.
"Ako hoćemo gledati dugoročno, onda idemo mijenjati iz korijena sustav, sve ono što u Hrvatskoj ne valja. Od pravosuđa, do poreznog sustava, regulatornog. Ova situacija je dobra prilika da se takve stvari krenu mijenjati. Sad je prilika kad je takva situacija da krenemo reformirati one dijelove ekonomije i društva koji ne funkcioniraju. Da vlada to radi, ne bi se sigurno od nas čula kritike ovih manjih stvari", rekao je Vuković.
Kazao je kako udruga Glas poduzetnika nema političke ambicije te da je preduvjet za uspjeh u Hrvatskoj povezanost s političko-kriminalnim grupama.
"Tko nije uvezen s političko-kriminalnim grupama, nema neke šanse u Hrvatskoj"
"Da smo imali političke pretenzije, izašli bismo na izbore. U demokraciji postoji nekoliko načina na koji se vrši pritisak i na koji se mijenjaju neke odluke. Postojeće udruge poslodavaca nisu radile svoj posao. Da su oni predstavljali male i srednje poduzetnike, ne bismo se mi ni pojavili kao organizacija. Ne mogu se provlačiti investicije zbog pravosuđa, najgori smo. To je ogroman element koji loše utječe na biznis. Tko nije uvezen s političko-kriminalnim skupinama, nema neke šanse napraviti uspjeh unutar Hrvatske, funkcioniraju samo one firme koje izvoze. I ustroj lokalne samouprave utječe na biznis. Ne možemo se baviti samo pitanjem obeštećenja, mi tražimo korjenitu promjenu hrvatskog društva", kazao je.
"Strahujemo da će se novac za koronakrizu iz EU dijeliti po političkom ključu"
Govorio je i o daljnjim aktivnostima.
"Mi smo prepoznali problem koji je kočio pregovore, pustili smo to u javnost i vidjet ćemo kako će se to razviti. Mi nastavljamo svoje aktivnost. Strahujemo da će se novac za koronakrizu iz EU raspodjeljivati na način na koji se sada raspodjeljivalo. Inzistirat ćemo da mora biti transparentno i da se mora opravdati. Ako se subvencije dodjeljuju na političkoj liniji, one nemaju nikakvu korist. Poanta je da vidimo kako ćemo najbolje utrošiti taj novac da pokrenemo gospodarstvo, to sigurno nije dijeljenje novca firmama po političkom ključu", kazao je Vuk Vuković.
![](/Content/img/loader_40px.gif)
bi Vas mogao zanimati
bi Vas mogao zanimati