Zadravec otjerala radiologe, pacijenti ugroženi: "Imam rak, ne mogu dobiti CT"
PACIJENTI Klinike za tumore koja spada pod KBC Sestre milosrdnice posljednje dvije godine teško mogu doći na red za radiološke pretrage kao što su CT i MR (magnetska rezonanca) jer radiologa kronično nedostaje, o čemu smo iscrpno pisali cijelog tjedna.
Jedna od pacijentica, gospođa N.V. (podaci poznati redakciji), bori se s karcinomom već treću godinu i ponovno su joj ovog tjedna otkazali prijeko potreban CT na Klinici za tumore, zbog čega je odlučila Indexu ispričati svoju priču. Živi od mirovine koja iznosi 2260 kuna, a prisiljena je plaćati CT u privatnim klinikama te na svaki takav pregled troši i do 2500 kuna. Bez pomoći sina, kaže, to ne bi mogla.
>>Liječnici masovno napuštaju Kliniku za tumore: "Odlaze zbog Dijane Zadravec"
Pacijentica Klinike za tumore: Revoltirana sam, nikako ne mogu doći na CT, rekli su mi da mi nema tko očitati nalaz
Svjesna je da radiologa na Klinici nema te joj nema tko očitati nalaze koji su joj prijeko potrebni da bi dobila odobrenje od HZZO-a za nastavak terapije.
"Ja sam već pisala mail bolnici. Nije prvi put da mi na Klinici za tumore otkazuju CT. Tamo nikad ne možete doći na red, a za konzilij mi treba CT, no tamo ga nisam mogla napraviti. Rekli su mi: 'Nema vam tko očitati CT'. Bila sam tako revoltirana i još sam uvijek i zato sam slala pritužbe upravi KBC-a. Ja nemam veze po drugim bolnicama da si sredim pregled, već stalno moram plaćati CT privatno i to od 2000 do 2500 kuna. Moja mirovina iznosi 2260 kuna. Da mi sin ne pomaže, ne znam od čega bih preživjela. Za doktore i sestre nemam loše riječi, oni se trude, ja se kod njih liječim, no tamo vam nema tko očitati CT po tri tjedna, a vama treba brzo nalaz da možete slati na konzilij na HZZO da vam odobre terapiju za dalje", ispričala nam je gospođa N.V.
Kazala nam je kako se posljednjih godinu i nešto liječi na Klinici za tumore, dok je prije bila u KB-u Dubrava. No otkako je krenula pandemija te su oni postali covid-bolnica, navodi kako je zatim prebačena na Kliniku za tumore.
"Tamo vam je na Klinici sve puno pacijenata, brdo je i mladih žena koje boluju od karcinoma i svima otkazuju radiološke pretrage, a one ne žele slati pritužbe jer se boje hoće li ih kasnije htjeti liječiti. A problem je s tim radiolozima što ih nema. Čula sam od žena da su neke išle čak u Ogulin i Novu Gradišku na CT, tamo im liječnik očita nalaz u roku tjedan dana. A ovdje se čeka jako dugo ili čak ni ne možete doći na CT. Da vam ne pričam sve drugo kako je u lošem stanju. Kad sam prije uspjela doći na CT u Kliniku, pa tamo se nemate gdje presvući, uređaj je prastar, da vidite koliko je to tamo stara ta aparatura", kazala nam je.
"Nalaz CT-a mi treba u što kraćem roku da mogu slati na HZZO za nastavak terapije, imam metastaze"
Ona je za svoju dijagnozu doznala 2018. godine, na preventivnom pregledu za rano otkrivanje raka debelog crijeva i ispostavilo se da ga ima.
"Nisam imala nikakve simptome, no eto ustanovilo se da imam. Karcinom je metastazirao pa sam operirala i debelo crijevo i dva puta jetru. Ja svaki put trebam CT da bi mi se mogla produžiti terapija. Išla sam u ožujku kako bih se naručila i nisam to mogla pa sam išla opet. Jako sam revoltirana, rekli su mi samo da nemaju mjesta, nalaz vam nema tko očitati. I što da ja radim nego privatno. Moja bolest je metastazirajući rak, borim se da bih preživjela, a nalaz CT-a mi treba u što kraćem roku da mogu slati na HZZO za nastavak terapije. Nakon svih operacija što sam imala, karcinom se opet vratio. Moram se liječiti i dalje", zaključuje ona.
Niz pritužbi na otkazivanje radioloških pretraga ili pak davanje termina 2 godine kasnije
Index je u posjedu niza pritužbi iz 2020. i 2021. godine zbog otkazivanja ili prekasnog zakazivanja termina za CT i MR koje su pacijenti slali na razne adrese, od Ministarstva zdravstva, uprave KBC-a Sestre milosrdnice pa do HZZO-a.
Jedan od pacijenata s multiplom sklerozom je u rujnu 2020. napisao da mu nije jasno kako su slobodni termini za MR tek za veljaču 2022. U istom mjesecu drugi se pacijent žalio na termin za UZV zgloba koji je ozlijedio i koji je dobio šest mjeseci kasnije.
Jedna osoba se u kolovozu 2020. žalila da joj sumnjaju na karcinom pluća, a da je termin dobila tek u veljači 2021.
U listopadu 2020. jedna je osoba u žalbi navela da je onkološki bolesnik i da je potrebno napraviti CT abdomena i zdjelice, a da je termin dobila u travnju 2021.
U žalbi iz studenoga 2020. osoba piše kako je njenoj majci otkazan CT jer je prije pregleda ispostavljeno da je aparat u kvaru.
Osobe su se žalile i u ožujku i travnju ove godine zbog toga što su dobile mail da je prvi slobodan termin za MR u lipnju 2022.
Ravnatelj Vinogradske: Pritužbe smo dobivali i sve sam proslijedio profesorici Zadravec
Index je razgovarao s ravnateljem KBC-a Sestre milosrdnice kojem smo rekli kako znamo za niz pritužbi zbog nemogućnosti obavljanja radioloških pretraga u njihovoj bolnici.
"Pritužbe smo dobivali i sve sam proslijedio profesorici Zadravec (op.a. nadređenoj svim radiolozima u Vinogradskoj i na Klinici za tumore) i ona je to dalje rješavala", rekao nam je dr. Mario Zovak.
Na pitanje je li riješila pritužbe i jesu li pacijenti na kraju dobili termin, rekao je da s time nije upoznat.
Šef Klinike za tumore: Ostajemo na jednom radiologu
Predstojnik Klinike za tumore dr. Ivan Milas je pak rekao da se ljudi žale, ali da jednostavno nemaju ljude.
"Nemamo dovoljno radiologa koji bi očitali nalaze. Pazite, mi nemamo dovoljan broj specijalista radiologije, imamo ih samo troje, nakon što nam je troje otišlo u zadnjih par tjedana. Inače bi ih trebali imati osam. I što da kažem, a sad nam je i od ovih troje, njih dvoje na bolovanju pa smo na jednom radiologu koji ne može sve sam, tako da tek očekujemo pritužbe", rekao nam je dr. Milas.
Evo što Zadravec kaže o pritužbama pacijenata
Dijanu Zadravec pitali smo kako komentira pritužbe pacijenata.
"Na vašu konstataciju da se pacijenti žale kako u Klinici za tumore ne mogu obaviti dijagnostiku zbog nedostatka osoblja odgovaram sljedeće:
U Klinici za tumore na Odjelu za onkološku radiologiju ne postoje standardne liste čekanja jer je riječ o onkološkim bolesnicima. Termine za radiološke pretrage određuju kliničari (kirurzi, ginekolozi itd) i dogovaraju s radiolozima s obzirom na indikaciju tj. kad je onkološkom bolesniku potrebno.
Voditelj Odjela za onkološku radiologiju u Klinici za tumore mi je potvrdio da se pretrage za onkološke bolesnike redovito obavljaju, kao i uvijek, i da se ne odgađaju bolesnici kojima je potrebna preoperativna, kontrolna ili hitna radiološka pretraga.
Imam saznanja da se dogodio incident kada je jedan kliničar samoinicijativno i na svoju ruku bez konzultacije s voditeljem, odnosno sa mnom kao predstojnicom, odlučio odgoditi neke radiološke preglede. Riješila sam ovaj incident na način da sam organizirala rad radiologa s lokacije Vinogradska na lokaciji Ilici, što je uobičajena praksa u slučajevima iznenadnih bolovanja kao što je sada slučaj u Klinici za tumore gdje su dvije radiologinje na bolovanju. Unatoč odlasku i bolovanju, na Odjelu su obradu bolesnika radila tri specijalista i dva specijalizanta radiologije.
Klinički zavod funkcionira na tri lokacije (Vinogradska, Draškovićeva i Ilica) i na svakoj lokaciji se izvode različite vrste radioloških pretraga. MR mozga obavljamo na lokaciji Vinogradska jer na toj lokaciji rade Klinike koje se bave mozgom. Odjel za onkološku radiologiju na lokaciji Ilica bavi se pretežno patologijom dojke, abdomena i zdjelice.
Vezano za MR dojki, voditelj Odjela iz Klinike za tumore potvrdio mi je da se svi MR-ovi koji imaju indikaciju rade u vrijeme predviđeno za njihovu kontrolu ili prije operacije.
Jedino je specifičnost da se dijagnostika dojke mora planirati usklađena s menstrualnim ciklusom žena (10. dan ciklusa)", odgovorila nam je Zadravec.
Dr. Kalousek detaljno opisao kako ih Zadravec mobbingira
Podsjetimo kako su radiolozi masovno napuštali KBC Sestre milosrdnice zbog njihove nadređene Dijane Zadravec. A o mobingu koji nad njima vrši za Index je javno otkrio i intervencijski neuroradiolog dr. Vladimir Kalousek koji je 2013. pokrenuo program neurointervencije i izvođenje operacijskih zahvata (ubodom kroz preponu na nozi obavlja se zahvat na mozgu), bez kojih pacijenti ne bi preživjeli ili bi, navodi, ostali trajni invalidi. On nam je rekao da je izvođenje ovakvih operacija krajem 2020. i početkom ove godine stopirala njegova šefica Dijana Zadravec, predstojnica Kliničkog zavoda za dijagnostičku i intervencijsku radiologiju KBC-a Sestre milosrdnice.
>>Dr. Kalousek za Index: Dijana Zadravec stopirala zahvate kojima smo spašavali živote
"Odricali smo se svog slobodnog vremena, za nula kuna bismo dolazili i noću pomagati ljudima koji bi nam došli u bolnicu s ishemijskim moždanim udarom ili aneurizmom. Kao zahvalu smo dobili to da nas je stopirala u pomaganju ljudima i krenula s besramnim optužbama. Nakon toga nas je krenula podcjenjivati i postavljati istovremeno na više radilišta, što je protuzakonito, a ujedno i dokaz da Vinogradskoj nedostaje radno sposobnih ljudi. Tako bi nas Zadravec, u vrijeme dok smo rješavali ishemijski moždani ili aneurizmu, istovremeno stavila da radimo i u ambulanti s ultrazvukom i u ambulanti s RTG-om. Istovremeno dok smo rješavali aneurizmu od 2 mm, neprestano nam je zvonio telefon jer su nas zvale sestre da pacijentima treba ultrazvuk ili rentgen. Takav nam je pritisak da je to neizdrživo, na svijetu nema čovjeka koji to može izdržati na duži period niti je to etički korektno", rekao nam je dr. Kalousek.