Zaletio se Yugom u Sabor da mu priznaju status vojnog invalida
YUGO 45 zabio se danas u zgradu Hrvatskog sabora na Trgu svetog Marka u Zagrebu u 13.50 sati. Njime je upravljao 34-godišnji branitelj iz Zagreba, Robert Kralj, za kojega smo iz Ministarstva branitelja doznali da pati od teškog psihičkog poremećaja te da je proljetos samoinicijativno napustio liječenje od posttraumatskog stresnog poremećaja u psihijatrijskoj bolnici Vrapče.
Policija je izvijestila da se crnom Zastavom u pomoćna vrata sabornice namjerno i da nema govora o slučajnoj nesreći, odnosno izlijetanju sa kolnika. Kako nije htio izaći iz automobila, nad njim su, službeno, primijenjena sredstva prisile, a neslužbeno - saborski su ga zaštitari bacili na pod, stavljene su mu lisičine, te je odvučen u zgradu Sabora.
Ružica Šimunović iz ureda za odnose s javnošću Sabora, kaže da zaštitari nisu čuli što je R.K. vikao dok se zalijetao u saborska vrata, niti što je govorio nakon toga. Smatra da će policija iz razgovora s njim saznati uzroke napada na parlament, jer su oni osoblju Sabora nepoznanica.
"Po mojoj osobnoj ocjeni se radi o nečem vrlo benignom, ne znam što bi moglo biti, ali izraz antidržavnog bunta mislim da nije", kaže Šimunović o vlastitom dojmu.
Iako će policija službeno reći Kraljeve motive kada završe s ispitivanjem, pretpostavlja se da je htio skrenuti pozornost na to što nikako nije mogao steći status vojnog invalida.
Odbio izaći iz Yuga
Što se tiče samog zalijetanja u Sabor, doznalo da je Kralj je neko vrijeme kružio po Markovom trgu, potom je krenuo u zabranjenom smjeru, prošao pokraj zgrade Vlade gdje ga je pokušao zaustaviti portir, a zatim se uz urlike zabio u zgradu Sabora.
Ozlijeđenih nema, a "kamikazu" je iz automobila izvuklo saborsko osiguranje jer nije odgovarao na pozive da sam izađe iz Yuga. Automobil s podignutom haubom od motora i prtljažnikom te branik stajali su neko vrijeme na Markovom trgu, a odvučeni su u popodnevnim satima. Registracija crnog Yuga je ZG 497 GT.
Automobil pregledali pirotehničari
Policija je nakon zalijetanja blokirala područje oko zgrade Sabora, a razbijeni Yugo su pregledali policijski pirotehničari i pas dresiran za pronalazak eksplozivnih naprava. Vozač je završio u policijskoj postaji na kriminalističkoj obradi.
Iako je policija za 15.30 sati sazvala izvanrednu konferenciju za novinare u PU zagrebačkoj, na njoj nije otkriveno ništa novo, već je glasnogovornica Aleksandra Ljuba samo pročitala ranije izdano policijsko priopćenje o događaju. Nije željela reći ni je li vozač bio u alkoholiziranom stanju, niti koji su njegovi motivi. Neslužbeno se doznalo da je Kralj od ranije poznat policiji zbog dva slučaja prijetnji.
Teški psihički bolesnik
Kako se doznaje iz Ministarstva obitelji, psihijatrijski stručnjaci su mišljenja da Robert Kralj pati od "znatno ozbiljnijih psihičkih problema nego što je posttraumatski stresni poremećaj".
"Iz svih dosadašnjih kontakata s Ministarstvom nije nikada prihvaćao suradnju, liječenja je samovoljno napuštao, s vlastitom obitelji je također u kontinuiranom sukobu", navodi se u priopćenju MOBMS-a. "Od 1989. godine i nadalje ne kontaktira s roditeljima te ne zna jesu li zaposleni ili korisnici mirovine, navodi da ne zna ništa o roditeljima niti ga zanima. Liječen je u Psihijatrijskoj bolnici Vrapče pod dijagnozom PTSP-a", dodaju u priopćenju.
Vodi parnicu protiv države za pola milijuna kuna
Navode i da je primio nekoliko jednokratnih obroka novčane pomoći i to od Ministarstva, Zaklade hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata te Centra za socijalnu skrb Trešnjevka, pod čijom je nadležnosti. Također, uputio je zahtjev Gradu Zagrebu za dodjelu gradskog stana, te čeka realizaciju podnijetog zahtjeva.
U Ministarstvu je primljen u ožujku ove godine gdje mu je pružena savjetodavna i pravna pomoć te mu je predloženo da povuče tužbu koju je pokrenuo protiv Ministarstva zbog opskrbnine koja mu je ukinuta krajem 2007. godine. Osim što je tužio Ministarstvo, pred Upravnim je sudom pokrenuo postupak i protiv Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje, a Republiku Hrvatsku tuži za duševne boli i odštetu od pola milijuna kuna.
"Po savjetu djelatnika Ministarstva i odvjetnika po službenoj dužnosti gospodin Kralj je povukao tužbu pokrenutu pred Upravnim sudom, vezano uz opskrbninu, nakon čega je pravo na opskrbninu ostvario temeljem bolesti", dodaje Ministarstvo.
Prenoćio na Vrapču, pa otišao
U Ministarstvu su mu savjetovali i bolničko liječenje u Psihijatrijskoj bolnici koje je nakon dugog uvjeravanja prihvatio, navode u MOBMS-u, no, nakon što je prenoćio jednu noć u Psihijatrijskoj bolnici Vrapče samoinicijativno 18. ožujka 2008. godine napušta bolnicu.
Unatoč njegovom teškom psihičkom stanju, glasnogovornica Martina Banić kazala nam je da od njegovog zahtjeva da mu se dodijeli status ratnog vojnog invalida na koji je vjerojatno današnjom akcijom htio svrnuti pozornost - neće biti ništa.
"Rok za ostvarivanje statusa hrvatskog ratnog vojnog invalida je bio produljen i prošao je. Gospodin Kralj je dvije godine zakasnio s prijavom", kazala je. Prijetnje o kojima se danas doznalo neslužbeno od policije nisu bile upućene Ministarstvu branitelja, kaže Banić.
Vijest o zalijetanju u Sabor prenijeli svjetski mediji
Vijest je posredstvom agencije Associated Press (AP), prenijelo nekoliko svjetskih medija. AP između ostalih piše da je "napad" izvršen pomoću starog automobila Yugo, "jeftinog vozila koje se nekoć proizvodilo u Srbiji".
A.B./I.M.
Foto: Vlatka Hren
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati