Zamjenik japanskog premijera za smanjenje populacije krivi žene koje nisu rodile
ZAMJENIK japanskog premijera našao se pod udarom kritika nakon što je žene bez djece u jednom govoru okrivio za sve goru demografsku sliku Japana, prenosi CNN.
Rekao da su za lošu demografsku sliku krive žene koje nisu rodile
Taro Aso, koji ima 78 godina, je u govoru u Fukuoki na jugu Japana porekao kako je sve starije stanovništvo uzrok pada populacije i povećanja troškova za socijalne izdatke.
“Puno je čudnih ljudi koji krive starije, ali to je pogrešno”, rekao je zamjenik premijera koji je ujedno i ministar financija.
“Problem su one koje nisu rodile”, dodao je potom.
Kaže kako je njegova izjava pogrešno interpretirana
Nakon ovog govora su ga opozicijske stranke napale, a Aso je rekao kako će svoju opasku povući ako je ona pogrešno shvaćena.
“Izjava je ostavila pogrešan utisak, a nije dočarala značenje moje osnovne opaske”, pojasnio je, ali nije dodao što je zapravo htio reći. Japan je, podsjetimo, nacija koju se u demografskim istraživanjima naziva jako starom. To znači da je preko 20 posto stanovništva Japana starije od 65 godina.
2017. godine je u Japanu rođeno manje od 950.000, beba dok je u isto vrijeme preminulo 1,3 milijuna ljudi.
Ogromne liste čekanja za vrtiće i dnevno zbrinjavanje djece
Tokio, u kojemu živi 9 milijuna ljudi, je ujedno i grad u kojemu se rađa najmanje djece od svih 47 prefektura u Japanu.
U isto vrijeme majke koje rađaju djecu u Japanu bore se s pronalaskom adekvatne njege i smještaja za djecu kako bi se vratile na posao.
Tokio ima najveću listu čekanja za dnevne vrtiće. Preko 5,400 djece na listama je čekanja za vrtiće u Tokiju, što je gotovo 30 posto djece iz cijelog Japana.
Žene koje se vrate na posao nakon poroda nailaze na probleme
Još od 1990-ih Japan je počeo s demografskom politikom koja je poticala rađanje djece. Nudili su tako skrb za djecu, ali i olakšice pri kupovini stanova i kuća za obitelji s djecom.
Ipak, muškarcima i ženama je i dalje teško balansirati privatni i poslovni život, piše CNN.
“Vlada bi, umjesto da osuđuje žene, trebala napraviti više kako bi se mogli balansirati posao i obiteljske obaveze”, rekao je Jeff Kingston, profesor japanskih studija na Sveučilištu Temple.
“S dinosaurima koji su na vlasti donošenje efektivnih odluka koje će ublažiti demografske probleme je još teže”, odao je.
CNN javlja i kako je u razdoblju od 30 godina postotak Japanki koje su se nakon porođaja vratile na posao, a koje su u dobi od 30 do 34 godine, porastao za 50 do 75 posto.
Ali brojne od tih žena su morale prihvatiti manje plaće ili nisu mogle napredovati na poslu, tvrdi izvješće koje je 2017. godine objavila Organizacija za ekonomsku suradnju i razvoj.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati