Orban blokira europske politike, ali zadržavanje Mađarske u EU je strateški isplativo
IZ DANA u dan raste dojam da je Mađarska postala "kukavičje jaje u gnijezdu Zapada", piše za Bloomberg Marc Champion. Premijer Viktor Orban uspješno je uništio demokratske institucije, a sad je jedini državni čelnik koji blokira europsku pomoć Ukrajini te ulazak Švedske u NATO. Za države Zapada ideja da se riješe Mađarske sigurno je primamljiva.
Cijena toleriranja Orbanovih manevara sve više raste. Dopustio je Europskoj uniji da započne razgovore o priključenju s Ukrajinom u studenom tako što je napustio prostoriju, ali imat će još prilika da uspori ulazak Ukrajine u EU. Blokirao je 50 milijardi dolara vrijedan paket pomoći namijenjen Ukrajini. Donesen je prijedlog kojim će se paket razdijeliti u manje godišnje donacije, koje bi Orban jednu po jednu odobravao.
Transakcijsko manevriranje
U utorak je turski parlament ratificirao švedsku pristupnicu za NATO, a Orban je na X-u objavio da je poslao pismo švedskom premijeru Ulfu Kristerssonu u kojem ga poziva na pregovore u Budimpeštu. Švedski premijer je odgovorio da nema o čemu pregovarati jer bi prihvaćanje zemalja u NATO trebalo biti pitanje kolektivne sigurnosti, a ne prilika za iznuđivanje povlastica.
Orbanove opstrukcije su transakcijske, piše Bloomberg. Uvijek postoji mogućnost za dogovor ili za smišljanje načina da se djeluje oko blokade. Orban je rekao da će pokušati nagovoriti mađarski parlament da potvrdi švedsku pristupnicu NATO-u. To je, naravno, neiskrena izjava, jer je parlament postao institucija koja samo stavlja žig na što god Orban zatraži.
Ni NATO ni EU nemaju mehanizam kojim bi izbacili državu članicu jednom kad je prihvaćena. Orbanovo približavanje Moskvi i Pekingu problematično je, ali geostrateški je mudro imati Mađarsku u savezu.
Povijesna trauma
Jedan od razloga za snagu Orbanovog nacionalističkog populizma je osjećaj gubitka kojeg mnogi Mađari i dalje osjećaju oko Trianonskog ugovora iz 1920., kojim je došlo do raspada Austrougarske i Mađarska je bila prisiljena na demilitarizaciju. To je ukorijenilo nepovjerenje u velike zapadne sile. Nakon određivanja novih granica mnogi Mađari ostali su živjeti u Rumunjskoj, Slovačkoj, Srbiji i današnjoj Ukrajini.
Neki od Orbanovih najvažnijih govora održani su u dijelovima Rumunjske koje je izgubila 1920. Nije pokrenuo invaziju niti zatražio povratak teritorija, kao što je to napravio Putin, ali je ponudio zaštitu i državljanstvo za Mađare koji žive izvan matične države.
Orbanova retorika često zabrinjava susjede. 1990. čak je bilo govora o mađarskom separatizmu u Rumunjskoj. Dobro je držati Mađarsku u EU i NATO-u zbog izbjegavanja takvih sukoba, na sličan način kao što su članstvom u NATO-u pomirene Turska i Grčka, piše Bloomberg.
Ironija je u tome što je najbolji način da se zaštite prava Mađara izvan države taj da Orban potakne europske integracije te pomogne Srbiji i Ukrajini da se priključe u europsko društvo i tržište. Umjesto toga, Orban je usporedio mađarsko članstvo u EU sa sovjetskom okupacijom.
Uspon desnice u Europi
U Europi pojavljuje se sve više populista sličnih Orbanu, kao što je Robert Fico, novi slovački premijer. Anti-migrantska stranka osvojila je izbore u Nizozemskoj, a očekuje se i da će u Europskom parlamentu ove godine biti sve više zastupnika krajnje desnice. EU i NATO morat će zadržati svoje vrijednosti dok rade na pitanju nacionalne sigurnosti.
EU i NATO ne bi se trebali bojati kazniti Mađarsku ako prijeđe neke granice, piše Bloomberg. Naravno da EU ne može državi oduzeti glas, ali može uskratiti milijune koje Mađarska očekuje primiti, sve dok ne vrati stvarnu demokraciju. Ako Orban potkopa NATO-vu sigurnost u korist Rusije, treba ga izolirati, piše Bloomberg. Mađarski premijer iskoristit će slabosti, ali on predstavlja problem s kojim se može živjeti, a ne problem koji treba riješiti.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati