Zdravstveni sustav nam je savršen, a pacijenti su krivi jer ne prežive
MINISTARSTVO zdravstva, koje vodi HDZ-ov Vili Beroš, danas je hrvatskoj javnosti dva puna sata pokušavalo objasniti nemoguće, a to je da činjenica kako pokojni Vladimir Matijanić u četiri dana nije dobio adekvatan zdravstveni pregled, zapravo ne predstavlja pogrešku zdravstvenog sustava.
Štoviše, zdravstveni sustav funkcionira savršeno i ne treba ga mijenjati, nitko u sustavu nije pogriješio, a jedini koji je kriv je pacijent. Jer nije preživio.
No, krenimo redom.
>> Beroševo povjerenstvo o Matijaniću: Trebao je biti pregledan, sam si je kriv što nije
Vladimir Matijanić umro je u petak, 5. kolovoza, u popodnevnim satima nakon što je danima tražio pomoć splitskih liječnika, a Hitna ga je odbila odvesti u bolnicu. Matijanić je imao Sjogrenov sindrom (autoimuna bolest veziva) i intersticijsku bolest pluća te sumnju na još dvije autoimune bolesti. Obolio je i od covida.
"Javite se za pet dana"
Matijanić je danima tražio pomoć splitskih liječnika. I to je najvažnije što trebate znati. Da Matijanića nitko nije pregledao kako treba u ta četiri dana otkad je prvi put bio na hitnom prijemu splitske infektologije 2. kolovoza, gdje je došao sa simptomima covida. Dva dana kasnije, 4. kolovoza te 5. kolovoza, na dan smrti, više je puta zvao splitsku infektologiju i medicinskim djelatnicima izgovorio sve dijagnoze koje ima te da nema snage napraviti ni par koraka.
"Javite se za pet dana ako ne bude bolje" i "pišajte u lonac pored kreveta" su, između ostalih, savjeti koje je dobio od splitskih medicinskih djelatnika iako im je izgovorio koje sve dijagnoze ima.
Matijanić je od ekipe hitne pomoći 5. kolovoza, koja je došla u njegov dom na intervenciju, tražio da ga hospitaliziraju, no ostavljen je u kući. Objasnili su mu da ima "normalne simptome covida".
Isti tim hitne medicinske pomoći došao je sat i pol kasnije, da bi ga neuspješno reanimirali i na kraju proglasili smrt.
Pitanja koja i dalje ostaju
Nakon njegove smrti ostao je niz neodgovorenih pitanja: kako Matijaniću, čovjeku s toliko ozbiljnih podliježućih bolesti, koje su ga činile posebno rizičnim za težak oblik covida, nije pošlo za rukom da u četiri dana bude temeljito i adekvatno pregledan? Da je bio visoko rizičan priznaju i akteri današnje press konferencije.
Pa kako je onda moguće da Matijanić s obzirom na činjenice da je bio imunokompromitiran i imao simptome covida koji su ukazivali na pogoršavanje stanja, nije hospitaliziran? "Njemu je hitni prijem bio otvoren, mogao je doći. Imao je uputnicu", rekao je specijalist infektologije Ivan Puljiz.
Kako je moguće da je, s obzirom na povijest bolesti, Matijanić s infektološkog odjela, tri dana prije smrti, poslan kući? "Primljen je 2. 8., pregledan je zbog povišene temperature i kašlja, učinila se obrada te je pušten kući uz preporuke. Sve je bilo po pravilima struke, osim što ga je pregledala specijalizantica infektologije uz telefonsku konzultaciju specijalista. Svi postupci su bili u skladu s pravilima struke", rekla je danas predstavnica Ministarstva zdravstva Mirjana Tadić.
Kako je moguće da ga hitna medicinska pomoć nije odvela u bolnicu? "Ne znam kako to komentirati", rekla je Matijanićeva obiteljska liječnica koja mu je napisala uputnicu za Hitnu.
Kako je moguće da je Matijanić primao terapiju koja je bila suprotna medicinskoj praksi oko pacijenata s covidom? "Prema dokumentaciji, kortikosteroid je dan po dojmu doktorice. To nije bilo potrebno. Je li moglo to utjecati na pogoršanje? Vjerojatno nije bilo ni štetno ni korisno, ja drugo ne mogu komentirati", rekla je danas doktorica Kajčić.
Kako je moguće da Matijanić u četiri dana nije primio lijekove namijenjene prevenciji teških oblika bolesti upravo za ljude njegovog zdravstvenog profila i kako je moguće da je u tom trenutku tih lijekova nedostajalo? "Lijeka remdesivira nije bilo. Koliko je indiciran lijek, bolje da kaže netko stručan, a ne ja", rekao je ravnatelj KBC-a Split koji se ne smatra odgovornim što lijeka u njegovoj bolnici nije bilo.
I na kraju, kako je moguće da lijek koji se navodi u obveznim smjernicama Ministarstva zdravstva za liječenje oboljelih od koronavirusne bolesti nikada nije nabavljen? "On bi bio mogući kandidat za lijek koji se uzima kod kuće, Paxlovid, ali lijeka još nema", rekao je doktor Miroslav Mayer, specijalist interne medicine i reumatologije.
"Nismo uočili značajnih propusta"
Na sva ova pitanja Ministarstvo zdravstva, njihova inspekcija i članovi do danas tajnog "stručnog" povjerenstva danas su dali jedinstven odgovor: "Nismo uočili značajnih propusta". Naime, upravo to piše u zaključcima povjerenstva Ministarstva zdravstva koje je donijelo zaključak nakon izvida o okolnostima smrti Vladimira Matijanića.
"Visoka je razina dostupnosti zdravstvene zaštite"
"Iz opsega komunikacije sa zdravstvenim djelatnicima i poduzetih aktivnosti u okviru javnozdravstvenog sustava, prisutna je visoka razina dostupnosti zdravstvene zaštite kako primarne, tako i bolničke zdravstvene zaštite", dio je zaključka koje je donijelo Beroševo povjerenstvo na okolnosti smrti Vladimira Matijanića.
Na pitanje iz čega se vidi ta visoka razina zdravstvene zaštite ako je pacijent umro, a da nije pregledan u četiri dana, odgovora nema. Nema odgovora ni na pitanje je li ta visoka razina vidljiva i u telefonskim razgovorima koje je Vladimir Matijanić vodio s medicinskom sestrom koja mu je rekla da piša pored kreveta ako ne može do WC-a, i s dežurnim liječnikom koji mu je bahato poručio da se javi za pet dana, jedva mu dajući da dođe do riječi. "U tim razgovorima nije bilo stručne greške", rekao je šef KBC-a Split Julije Meštrović.
Članovi stručnog povjerenstva koji su donijeli ovaj zaključak su izvanredni profesor, specijalist infektologije Ivan Puljiz, Senka Kajčić, specijalist hitne medicine, izvanredni profesor Edvard Galić, specijalist interne medicine i uže specijalnosti kardiologije, izvanredni profesor Venija Cerovečki Nekić, specijalist obiteljske medicine, docent doktor Miroslav Mayer, specijalist interne medicine i uže specijalnosti reumatologije, Davor Mayer, specijalist sudske medicine.
Slučaj Matijanić ne postoji
Na sva pitanja nakon Matijanićeve smrti Ministarstvo zdravstva davalo je neuvjerljive odgovore koji su išli u smjeru kako je Matijanić bio nesavjestan pacijent koji se nije pridržavao liječničkih uputa. Što je laž. Na niz upita liječnicima i članovima povjerenstva bi li oni odmah hospitalizirali Matijanića i adekvatno ga pregledali, gotovo svi liječnici slijegali su ramenima.
Čule su se i svakakve gluposti, od toga da za Hitnu treba uputnica, da je Matijanić mogao, da je htio, otići u bolnicu i da bi ga primili, da je pregled pacijenta kao što je bio Matijanić bez EKG-a i RTG-a pluća uobičajen i u skladu s propisima, ali da bi ipak bio dobro da mu je netko napravio te pretrage, da je nedostatak lijekova uobičajena stvar koja se "rješava", da nema veze je li lijeka bilo ili nije bilo, da je normalno da ministar zdravstva preporučuje lijek koji nikad nismo nabavili i mnogo, mnogo drugih nesuvislosti.
Svi liječnici koji su danas govorili na konferenciji za novinare, govorili su i kako je lako biti "general nakon bitke", braneći po njima savršeni zdravstveni sustav.
No na pitanje kako biti general za buduće bitke, da se slučaj Matijanić nikada ne bi ponovio, ponovno su slijegali ramenima. Jer slučaj Matijanić za njih, službeno, ne postoji.
"Budimo humaniji"
"Hvala svima na sudjelovanju, naučimo nešto, budimo svi humaniji i pozorniji", zaključio je Beroš na kraju dvosatne press konferencije na kojoj su svi htjeli uvjeriti javnost da nam je zdravstvo savršeno, a pacijent je sam kriv jer je umro.