Zelena akcija: Uspjeli smo, Razvoj golf neće dobiti odštetu za projekt na Srđu
DRŽAVNO odvjetništvo (DORH) izvijestilo je da je pred Međunarodnim centrom za rješavanje ulagačkih sporova (ICSID) snažnom argumentacijom uspjelo osporiti tužbu nizozemskog investitora koji je zahtijevao naknadu štete u sporu oko golf-igrališta na platou Srđ iznad Dubrovnika.
DORH je podsjetio da je riječ o sporu u kojem su tužitelji pokrenuli arbitražu pred ICSID-om u Washingtonu protiv Hrvatske prema pravilima Konvencije o rješavanju ulagačkih sporova između država i državljana drugih država iz 1965. i Ugovora o poticanju i uzajamnoj zaštiti ulaganja zaključenog između Hrvatske i Nizozemske.
Tužitelji su tvrdili da su izvršili velika ulaganja u Hrvatsku radi realizacije projekta Golf Srđ na platou iznad Dubrovnika tako da su kupili zemljište i izradili odgovarajuću dokumentaciju.
Nadalje su tvrdili da je postupanje hrvatske strane dovelo do gubitka vrijednosti projekta i povezane imovine, što je dovelo do toga da je zemljište izgubilo značajan dio svoje vrijednosti te je doveden u pitanje i sam projekt, kao i da je Hrvatska, između ostaloga, indirektno izvršila eksproprijaciju tužiteljevih ulaganja, sve pozivom na odredbu Ugovora o poticanju i uzajamnoj zaštiti ulaganja između RH i Nizozemske.
Zelena akcija: Uspjeli smo
O svemu su se oglasili iz Zelene akcije. Njihovo priopćenje prenosimo u cijelosti:
"Nakon skoro šest godina, arbitražni sud je 23. svibnja odbio odštetni zahtjev investitora Razvoj golf d.o.o. kojim je od Republike Hrvatske potraživao odštetu radi projekta apartmanizacije Srđa u Dubrovniku.
'Mi se već duže od 10 godina posvećeno, argumentirano i temeljito bavimo ovim nametnutim projektom. Vjerujemo da je upravo naša argumentacija, koja je arbitražnom sudu razjasnila pozadinu i kontekst odlučivanja o projektu na Srđu, bila ključna da sud odbije investitorov zahtjev za enormnu odštetu', izjavio je Enes Ćerimagić, pravnik Zelene akcije, na današnjoj konferenciji za medije u Dubrovniku.
Razvoj golf, prema medijskim napisima, je potraživao nevjerojatnih 500 milijuna dolara, što je iznosilo oko 2,4 posto BDP-a u vrijeme pokretanja arbitražnog zahtjeva. 'Sada je dobar trenutak, kada se mijenja dubrovački Generalni urbanistički plan, da se provede referendumska volja građana i građanki i izbrišu smještajni kapaciteti na Srđu iz prostora za sport i rekreaciju', rekao je Đuro Capor, dugogodišnji koordinator inicijative Srđ je naš i vijećnik Srđ je Grad u Gradskom vijeću Grada Dubrovnika.
Projektu apartmanizacije Srđa od 2006. godine protive se lokalne udruge. One su 2010. godine, u suradnji s nacionalnim udrugama Zelena akcija i Pravo na grad, osnovale građansku inicijativu Srđ je naš. Ova se inicijativa od početka argumentirano protivi nametanju megalomanskog projekta apartmanizacije Srđa pod krinkom golfa.
"Ovo je sjajna prilika za gradonačelnika"
Inicijativa je 2013. uspješno prikupila potpise za prvi lokalni referendum na zahtjev građana na kojem se 85 posto stanovnika Dubrovnika, koji su izašli na referendum, izjasnilo protiv projekta. 'Bez obzira na to, spregom politike i investitora su za projekt izdane potrebne dozvole, unatoč nizu nezakonitosti. Srđ je naš i Zelena akcija su te dozvole, uz podršku stručne udruge Udruženje hrvatskih arhitekata, 2016. godine osporili na sudu kao nezakonite', pojasnio je Capor.
Nezadovoljan takvim ishodom, investitor Razvoj golf, putem svoje nizozemske podružnice Elitech, je tužio Hrvatsku tvrdeći da su im dozvole arbitrarno oduzete. Zelena akcija se na svoj zahtjev uključila u arbitražni postupak u svojstvu tzv. prijatelja suda. U ovom je postupku Zelena akcija sudu razjasnila europski i hrvatski pravni okvir, kao i postupak pred hrvatskim sudovima, na temelju kojih je odlučeno da su dozvole izdane za projekt na Srđu nezakonite.
Zbog njihove kampanje, investitor već godinama sudski progoni Zelenu akciju i odgovorne osobe u udruzi. 'Sudskim postupcima i posljedično troškovima, Razvoj golf nastoji naš rad otežati jer moramo braniti svoje pravo, svačije pravo, na slobodu kritike. Protiv nas se trenutno vode dva sudska postupka', dodao je Ćerimagić.
On smatra, s odmakom od 10 godina od referenduma, da je i zadnjim skepticima jasno koliko bi ovaj projekt, u kontekstu klimatskih promjena, bio poguban za Dubrovnik. 'Posljedice klimatskih promjena koje su tada većini bile tek apstraktan pojam, nažalost, postale su dio naše svakodnevice. S ovakvim projektima ta bi svakodnevica bila još puno gora', istaknuo je Ćerimagić.
Capor je dodao kako je ova pobjeda sjajna prilika za gradonačelnika Frankovića i njegove koalicijske partnere, nekadašnje članove tzv. Dubrovačkog dogovora - neprincipijelne koalicije koja je omogućila projekt na Srđu - da se distanciraju od štetnih politika kojima se mešetarima zemljištem na Srđu nezakonito osiguralo povećanje vrijednosti projekta za 15 puta. 'Čestitao bih svim građanima i građankama koji se nisu dali zastrašiti prijetnjama i tužbama i koji su na referendumu jasno rekli što na Srđu žele. I naglasio bih da je ovo pobjeda i vijećnica i vijećnika Srđ je Grad koji su se godinama u Vijećnici i van nje borili da se referendumska volja građana poštuje', zaključio je Capor."