Židovi u Beču spriječili šefa parlamenta da položi vijenac za žrtve Kristalne noći
ŽIDOVSKI studenti u Beču spriječili su danas krajnje desnog predsjednika donjeg doma austrijskog parlamenta u polaganju vijenca u znak sjećanja na nacistički pogrom Kristalne noći 1938. tvrdeći da zlorabi sjećanje na njegove žrtve.
Nakon što je Austrijska slobodarska stranka FPÖ, euroskeptična i naklonjena Rusiji, u rujnu osvojila najviše mjesta na parlamentarnim izborima prvi put u svojoj povijesti, novi saziv donjeg doma prije dva tjedna izabrao je kandidata FPÖ-a Waltera Rosenkranza za svog predsjednika.
Oporba u parlamentu i čelnik tijela koje službeno zastupa austrijske Židove rekli su da on nije prikladan kandidat zbog svog kontinuiranog članstva u bratstvu s krajnje desnim programom.
Židovska zajednica odbija sastanke s dužnosnicima FPÖ-a
Prosvjednici, uključujući članove Austrijske unije židovskih studenata, držali su se za ruke kako bi formirali kordon oko spomenika Holokaustu u povijesnom središtu Beča, gdje je Rosenkranz trebao položiti vijenac u službenom svojstvu.
U napetom sukobu prosvjednik je dobacio Rosenkranzu: "Ne želimo da pljujete našim precima u lice." Rosenkranz je odgovorio: "Vrijeđate me."
Najprije zamolivši prosvjednike da se maknu, Rosenkranz je izjavio: "Popustit ću pred vašim nasiljem. Na silu me sprečavate da priđem." Židovska vjerska zajednica (IKG), tijelo koje službeno predstavlja austrijske Židove, već dugo odbija održati sastanke s dužnosnicima FPÖ-a.
Konzervativci pregovaraju sa socijaldemokratima
Kristalna noć, ili Noć razbijenog stakla, bila je koordinirani val intenzivnog nasilja nad Židovima diljem nacističkog Trećeg Reicha. Beč je bio jedno od središta tog nasilja u kojima su uništeni deseci sinagoga i molitvenih domova te opljačkane tisuće židovskih trgovina. Počelo je 9. studenoga 1938., otprilike osam mjeseci nakon što je nacistička Njemačka anektirala Austriju.
Prosvjed je održan dok stranka koja je bila drugoplasirana na izborima u rujnu, konzervativna Narodna stranka, vodi koalicijske pregovore s trećeplasiranim socijaldemokratima s ciljem formiranja trostranačke vlade bez FPÖ-a, koji je taj plan označio kao "koaliciju gubitnika". FPÖ je osnovan 1950-ih pod vođom koji je bio viši časnik SS-a i nacistički zakonodavac.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati