Ugradio je solarnu elektranu: "To bih preporučio svima, račune za struju skoro nemam"
Sadržaj nastao u suradnji s: ENNA Next
ŽIVI u Zagrebu i oko godinu dana ne plaća račune za struju. Vjekoslav Nesek za sebe kaže da je oduvijek bio zainteresiran za mogućnost dobivanja energije iz prirode, a potencijal za to prepoznao je u suncu, odnosno ugradnji solarnih panela.
Brojke također dokazuju taj potencijal. Naime, Hrvatska ima u prosjeku 2500 sunčanih sati godišnje, čime se ubraja u najsunčanije zemlje Europske unije. Najsunčaniji gradovi na kopnu su Osijek, Kutjevo i Vukovar, a na moru otoci Hvar, Cres i grad Šibenik, prema izračunima energetskih karata.
Prema istraživanjima HEP ODS-a dosadašnje iskoristivosti solarne energije, najveći broj uvedenih solarnih elektrana je u Gradu Zagrebu i Zagrebačkoj županiji. Osim visoke cijene električne energije, potencijal za prelazak na solarne elektrane leži i u poticajima Europske unije i javnim natječajima.
Samo ove godine iz različitih fondova i subvencija osigurano je 120 milijuna eura za subvencioniranje solarnih elektrana. To je mogući razlog porasta ugradnje solarnih elektrana u domaća kućanstva. Naime, u Hrvatskoj je do 1. rujna ove godine ukupna instalirana snaga elektrana iznosila 5465 megavata (MW), od kojih 757 MW pripada solarnim elektranama, podatak je OIEH-a.
Koliko je ugradnja solarne elektrane isplativa investicija, pokazuje kalkulator putem kojeg je moguće izračunati koliko uštede bi donijela ugradnja solarne elektrane.
Potencijal solarne energije kao izvora struje prepoznaje i jedna od najvećih tvrtki za energetska rješenja, ENNA Next. Pokrenula je nagradni natječaj Život sa zvijezdom, a glavna nagrada je - solarna elektrana! Dovoljno je prijaviti se do 30. studenog 2024. godine i na kreativan način opisati tko je najveća zvijezda vašeg kućanstva. Najkreativnija poruka osvaja solarnu elektranu koja će svome vlasniku i 30-ak godina donositi uštede na režijama i dati mu neovisnost o rastu cijena struje. Drugi najkreativniji opis dobiva 50 posto, a treće mjesto 25 posto popusta na ugradnju ENNA Next solarne elektrane.
Index promocija d.o.o. nema pristup podacima o kontaktima niti o podacima iz bilo koje forme putem koje se možete izravno obraditi pravnoj osobi čiji promo članak objavljujemo. Pravne osobe na čijem web mjestu ispunjavate forme samostalni su voditelji obrade podataka. Više o samostalnom voditelju obrada podataka i vašim pravima pročitajte u njihovim politikama zaštite osobnih podataka.
Gotovo da i nemam računa za struju
Vjekoslav Nesek s početka priče iskusio je dobre strane solarne elektrane na kućanstvu. Kaže, za to se zainteresirao još 2010. godine s obzirom na to da ga je tehnologija oduvijek zanimala, ali tada je to bilo, prema njegovim viđenjima, preskupo i nedostupno. Prije godinu dana na svojem kućanstvu u Zagrebu ugradio je solarnu elektranu tvrtke ENNA Next i potvrdio da je zadovoljan.
"Najveći je ekonomski benefit. Sada više gotovo i da nemam račune za struju već godinu dana. Ušteda je stvarna. Još kad bih imao solarnu bateriju i kad ne bih bio na mreži, mislim da bih bio potpuno energetski autonoman", ispričao je iskreno Nesek. Spojen je na mrežu HEP-a, što znači da se sav višak električne energije koji se akumulira u solarnoj elektrani vraća u njihovu mrežu.
U slučaju solarnih elektrana koje koriste bateriju, taj višak odlazi u nju pa se za vrijeme manje sunčanih dana ili noći struja crpi iz baterije.
"Za tvrtku ENNA Next sam se odlučio po preporuci prijatelja. Najviše mi se svidjelo to što ništa nisam morao unaprijed platiti. Razgovarao sam s njihovim prodajnim agentom, koji mi je sve objasnio i bio na raspolaganju. Od svega, mislim da sam ja samo dva potpisa odradio. Svu dokumentaciju s HEP-om i kompletnu proceduru odradili su oni", prisjetio se Nesek procesa početka ugradnje solarne elektrane.
"Princip je ključ u ruke"
Njegova solarna elektrana ima ugrađene mikroinvertere zbog kojih se optimalno proizvodi solarna energija, odnosno, oni reguliraju proces proizvodnje svakog pojedinačnog solarnog panela, čime se stvara optimalna količina proizvedene električne energije.
"Imam čak i aplikaciju putem koje mogu pratiti potrošnju i proizvodnju struje. Uvjerio sam se da je aplikacija točna. Službenici iz ENNA Nexta sve su ugradili i bilo je brzo gotovo. Najviše vremena oduzela nam je papirologija. Trebali smo čekati dopuštenje HEP-a, ali i ugradnju novog brojila koje bi viškove struje vraćalo u njihovu mrežu. Sama ugradnja bila je gotova za jedan dan", pojasnio je Nesek.
Ono što ga je posebno iznenadilo bio je poziv iz tvrtke ENNA Next nakon ugradnje solarnih panela.
"Telefonom su mi rekli da postoje otvoreni javni natječaji i subvencije Europske unije putem kojih bih mogao dobiti povrat dijela uloženog novca u solarnu elektranu. Oni su mi sve pojasnili i pripremili dokumentaciju za to. Oduševio me taj potez jer sam mislio da to nije u opisu njihove djelatnosti i prema mom sudu, nakon završene ugradnje solarne elektrane, nisu više ni na koji način morali surađivati sa mnom, a ipak jesu", pojasnio je Nesek suradnju.
Zbog njegove solarne elektrane i drugi su se zainteresirali. Njegovo susjedstvo ispituje ga na kojem principu funkcionira solarna elektrana, a zbog njegovog primjera poznanik je i sebi ugradio solarnu elektranu.
"Drago mi je da sam pozitivno utjecao ne samo na sebe već i na svoju okolinu", zaključno je rekao Vjekoslav Nesek.
Sponzorirani sadržaj donose Index i ENNA Next u skladu s najvišim profesionalnim standardima.
bi Vas mogao zanimati
Uvjetima korištenja i Pravilima o privatnosti