Kina povećala carine SAD-u. Šef Blackrocka: Možda smo već u recesiji

Ključni podaci:
- Kina povećala carine Americi na 125 posto: "Nadalje ćemo ignorirati Trumpa"
- Kinesko ministarstvo: Daj nasilniku prst, odgrist će ti cijelu ruku
- Šef Blackrocka: Amerika je možda već u recesiji
- Američki dolar na najnižoj razini u 3 godine
- Trumpov savjetnik: Želimo 90 dogovora u 90 dana
- Azijske burze pale, japanski Nikkei pao više od 5%
- Wall Street potonuo, izbrisan velik dio povijesnog rasta zabilježenog dan prije
- Bijela kuća objavila nove carine, Kina suočena s ukupnom carinskom stopom od 145%
- Trump se dalje nada dogovoru s Kinom
- Poručuje da će dvije zemlje "naći rješenje koje će biti dobro za obje"
- Peking odgovorio vlastitim carinama, uveo 84% carine na američku robu koja ulazi u Kinu
- Zlato je na rekordnoj razini - investitori masovno ulažu u sigurna utočišta

Wall Street je završio trgovanje s blagim rastom, iako su američki burzovni indeksi i dalje znatno ispod razina na kojima su bili prije nego što je predsjednik SAD-a Donald Trump prošlog tjedna najavio nove carine.
- S&P 500 porastao je za 1.81%
- Dow Jones Industrial Average završio je dan u plusu 1.56%
- Nasdaq Composite porastao je za 2.06%
Sastanak ruskog predsjednika Vladimira Putina i posebnog američkog izaslanika Stevea Witkoffa posvećen rješavanju sukoba u Ukrajini završio je kasno u petak nakon više od četiri sata.
>> Opširnije
Nakon što je američki predsjednik Donald Trump optužio Meksiko za kršenje sporazuma o vodi i za "krađu vode od farmera u Teksasu" te zaprijetio uvođenjem sankcija i carina, iz Meksika stiže odgovor.
>> Opširnije
Administracija aktualnog predsjednika SAD-a Donalda Trumpa naložila je zaposlenicima američkog State Departmenta da prijavljuju sve slučajeve u kojima njihovi kolege pokazuju "antikršćanske predrasude".
>> Opširnije
Nakon što je glasnogovornica Bijele kuće izjavila da je predsjednik Donald Trump "optimističan" u pogledu napretka u trgovinskim odnosima s Kinom, prisjetimo se što je još rekao o toj temi tijekom tjedna.
U srijedu su novinari pitali predsjednika Trumpa hoće li razmotriti razgovore ili sastanak s kineskim predsjednikom Xi Jinpingom, nakon što je Bijela kuća najavila dodatne carine prema Kini.
Trump je odgovorio: "Naravno, on je moj prijatelj. Volim i poštujem predsjednika Xija." Također ga je opisao kao "vrlo pametnog čovjeka" i rekao da vjeruje da će njih dvojica postići "vrlo dobar dogovor".
Ova izjava dolazi nakon njegovih ranijih najava o mogućem summitu s kineskim čelnikom "u ne tako dalekoj budućnosti". Ne bi im to bio prvi susret – dvojica lidera su se već sastala 2019. na G20 summitu, kada su pregovori također bili usredotočeni na trgovinu.
Ranije danas, glasnogovornica kineskog ministarstva trgovine, He Yongqian, poručila je da je Kina spremna na dijalog, ali uz jasne uvjete.
"Vrata dijalogu su otvorena, ali razgovori moraju biti temeljeni na međusobnom poštovanju i vođeni na ravnopravnoj osnovi", poručila je.
Šestero istaknutih demokratskih zastupnika uputilo je službeni zahtjev američkoj Komisiji za vrijednosne papire i burzu (SEC) u kojem traže da se istraži je li predsjednik SAD-a Donald Trump "prekršio savezni zakon o vrijednosnim papirima".
"Pozivamo SEC da istraži je li najava carina, koja je izazvala pad tržišta i kasniji djelomični oporavak, financijski koristila ljudima iz administracije i Trumpovim prijateljima", navodi se u pismu koje je potpisala senatorica i bivša predsjednička kandidatkinja Elizabeth Warren.
U pismu se Trumpove carine opisuju kao "nepredvidive" i "neodgovorne", ali glavni predmet zabrinutosti je predsjednikova odluka o pauziranju plana tzv. recipročnih carina.
"Naša zemlja ima stroge zakone protiv trgovanja povlaštenim informacijama i manipulacije tržištem", piše u pismu. "No predsjednik Trump je, čini se, na društvenoj mreži Truth Social unaprijed najavio svoju odluku o pauzi, prije nego što je službeno obznanjena, dok su tržišta još bila u rasulu", navodi se.
Senatori pozivaju SEC da istraži je li Trump ili netko njemu blizak imao financijsku korist od tržišnih oscilacija izazvanih najavom i privremenim povlačenjem carina.
Uz Warren, pismo su potpisali i Chuck Schumer, Ron Wyden, Mark Kelly, Ruben Gallego i Adam Schiff. Također su zatražili da im SEC do 25. travnja odgovori planira li pokrenuti službenu istragu Trumpovih postupaka povezanih s carinama.
4o
Glasnogovornica Bijele kuće Karoline Leavitt danas se na konferenciji za medije više puta osvrnula na trgovinske odnose SAD-a i carinsku politiku aktualnog predsjednika Donalda Trumpa. U nastavku donosimo ključne dijelove njezine izjave:
"Predsjednik Trump jasno je dao do znanja – kada je Amerika napadnuta, on će uzvratiti još jače. Carina na kinesku robu ostaje na razini od 145%, kao što je i bila jučer, i to je dio sveobuhvatne politike zaštite američke industrije i radnih mjesta.
Sjedinjene Američke Države imaju najjače i najbolje gospodarstvo na svijetu i predsjednik želi raditi ono što je ispravno za američki narod. Otvoren je za dogovor s Kinom – iako neću komentirati čeka li Kina da napravi prvi korak – ono što mogu reći jest da je predsjednik optimističan i vjeruje da će se napredak postići.
Trenutno se radi na trgovinskim sporazumima s više država. Ne mogu reći o kojoj zemlji je riječ, ali mogu potvrditi da je postignut značajan napredak. Na stolu je već 15 ponuda, a telefoni ne prestaju zvoniti. Imamo preko 75 zemalja koje su nam se obratile sa željom za pregovorima.
Naši saveznici znaju da im je američko tržište ključno. Trebaju Sjedinjene Države, trebaju našu potrošačku bazu, a mnogima od njih – i to izravno kažem – SAD je potreban da bi preživjeli. Primjeri za to su Izrael i Japan, koji su već stupili u kontakt s našom administracijom.
Cilj predsjednikove trgovinske i carinske agende nije samo prikupljanje prihoda, već i jačanje američke proizvodnje, snižavanje troškova života i osiguranje ključnih opskrbnih lanaca unutar SAD-a. Ako želimo da naša zemlja bude jaka i bogata, ne možemo biti ovisni o državama poput Kine.
Predsjednik Trump nije dopustio da ostanemo zarobljeni u starim modelima globalne trgovine koje prethodne administracije nisu imale hrabrosti promijeniti. On to sada mijenja.”
Nakon što je Kina danas dodatno povećala carine na američki izvoz, donosimo kratak pregled kako je došlo do ove situacije:
- 1. veljače: Trump najavljuje carinu od 10% na gotovo svu kinesku robu koja ulazi u SAD.
- 4. veljače: Kina uzvraća carinama od 10 do 15% na određene američke proizvode.
- 4. ožujka: SAD udvostručuje carinsku stopu na kinesku robu na 20%.
- 2. travnja: Trump najavljuje dodatnu carinu od 34% na kineski uvoz kao dio šire globalne carinske strategije, čime se ukupna carina (uključujući postojeću) penje na 54%. Kina uzvraća s 34% carine na većinu američke robe.
- 7. travnja: Trump prijeti s dodatnih 50% carine ako Kina ne povuče protumjere – ukupna carina raste na 84%.
- 9. travnja: Kina najavljuje da će od 10. travnja uvesti carine od 84% na američku robu (umjesto prethodnih 34%). Trumpove "recipročne" carine stupaju na snagu, a kineske carine se službeno penju na 84%, što sveukupno znači 104% carina. Trump zatim najavljuje da će carine na kinesku robu rasti do 125%, čime ukupna stopa (uključujući prvu iz veljače) doseže 145%.
- 11. travnja: Peking potvrđuje carine od 125% na američku robu i poručuje da neće odgovarati na daljnja povećanja.
Predsjednica Europske središnje banke Christine Lagarde izjavila je da europska financijska tržišta i dalje funkcioniraju "uredno" unatoč pojačanoj nestabilnosti proteklih dana.
Na konferenciji za novinare Lagarde je otkrila da ECB razmatra mjere za podršku financijskoj stabilnosti te poručila da je banka spremna upotrijebiti "odgovarajuće instrumente i alate" kako bi se očuvala stabilnost cijena.
Ova izjava dolazi nakon kaotičnog tjedna na europskim burzama, izazvanog novim carinama koje je uveo američki predsjednik Donald Trump. Njemački DAX otvorio je u ponedjeljak s gotovo 10% minusa.
Burzovna tržišta diljem Europe zatvorila su se za ovaj tjedan. Nakon nekoliko dana nestabilnosti petak je protekao uglavnom mirno.
FTSE 100, indeks najvećih britanskih kompanija, većinu dana bio je u plusu i završio dan s rastom od 0.64%.
Francuski CAC 40 i njemački DAX veći su dio dana proveli u minusu te su dan završili s blagim padom od 0.27% odnosno 0.94%.
Analitičar s Wall Streeta upozorava da će američki potrošači uskoro osjetiti posljedice "carinskog ekonomskog Armagedona koji je pokrenuo Trump".
>> Opširnije
Kinesko ministarstvo vanjskih poslova poručilo je da SAD treba prestati s "hirovima i destruktivnim ponašanjem" ako želi pregovore.
>> Opširnije
Kako trgovinski partneri Sjedinjenih Država sve žešće reagiraju na novu carinsku politiku Donalda Trumpa, postavlja se pitanje – približava li se američki predsjednik uopće ostvarenju svojih glavnih ciljeva? BBC je donio kratak pregled trenutne situacije s pet ključnih ambicija.
>> Opširnije
Puno je pažnje privukao pad američkog dolara na najnižu razinu u posljednje tri godine.
>> Opširnije
Peter Navarro, viši savjetnik za trgovinu i arhitekt carinske politike Donalda Trumpa, poručio je da predsjednik cilja ostvariti "90 dogovora u 90 dana", u kontekstu svoje 90-dnevne pauze od carina.
>> Opširnije
Cijene zlata premašile su danas na svjetskim tržištima prvi put 3200 dolara budući da su ulagači potražili sigurno utočište za kapital u uvjetima slabljenja dolara i strahovanja da bi američko-kineski trgovinski rat mogao ugroziti svjetsko gospodarstvo.
>> Opširnije
Larry Fink, izvršni direktor investicijske tvrtke BlackRock, upozorio je da su Sjedinjene Američke Države "vrlo blizu, a možda već i jesu u recesiji".
>> Opširnije
- Trgovinski rat SAD-a i Kine u punom je jeku, a na kinesku robu koja se uvozi u SAD uvedena je carina od 145 posto, dok je Kina uzvratila carinama od 125 posto
- Pauza od 90 dana najavljena je početkom tjedna za zemlje pogođene višim američkim carinama. U dramatičnom zaokretu politike, samo nekoliko sati nakon što su nove carine stupile na snagu za oko 60 američkih trgovinskih partnera, Trump je najavio univerzalnu "smanjenu recipročnu carinu od 10%".
- Međutim, ta tzv. osnovna carinska stopa nikad nije vrijedila za Kanadu i Meksiko, ključne američke partnere, a dužnosnik Bijele kuće potvrdio je da ni sada neće biti uključeni u tu mjeru.
- Europska unija je u početku bila označena za carinu od 20%, ali joj je stopa smanjena na 10%, kao i većini drugih zemalja.
- Posebne carine od 25% i dalje su na snazi za uvoz automobila i autodijelova, kao i dodatnih 25% na sav čelik i aluminij koji se uvoze u SAD.
Dok su burzovna tržišta ovoga tjedna bila vrlo nestabilna, upravo je američko tržište državnih obveznica ono koje je, navodno, privuklo pažnju predsjednika Donalda Trumpa neposredno prije nego što je najavio 90-dnevnu pauzu u primjeni dijela viših carina.
Tržište američkih obveznica ozbiljno je uzdrmano uvođenjem carina – investitori su jučer masovno počeli rasprodavati američke državne obveznice.
Države prodaju obveznice – koje su zapravo oblik zadužnice – kako bi prikupile novac od ulagača, a zauzvrat isplaćuju kamate.
U razdobljima globalne gospodarske nestabilnosti, investitori se obično okreću američkim obveznicama jer ih smatraju sigurnim ulaganjem ("sigurnom lukom"), s obzirom na to da se američko gospodarstvo općenito smatra pouzdanim.
No ovih dana događa se suprotno: zbog gubitka povjerenja u američku ekonomiju i straha da bi carine mogle potaknuti inflaciju i time smanjiti prinose, ulagači se obveznica – rješavaju.
To znači da američka vlada sada mora nuditi više kamate kako bi posudila novac. Kamate su se u četvrtak kratkoročno smirile, no danas su ponovno porasle. Trošak zaduživanja na rok od deset godina sada je najviši otkad su carine najavljene – 4.52%.
To predstavlja velik problem za SAD, jer više kamate na državne obveznice znače i više troškove zaduživanja za poduzeća. Ako tvrtke ne mogu lako doći do kredita, to može zakočiti gospodarski rast i s vremenom dovesti do gubitka radnih mjesta.
Američki predsjednik Donald Trump upravo je objavio poruku na svojoj društvenoj mreži Truth Social u kojoj tvrdi da SAD "jako dobro stoji s našom carinskom politikom".
"Vrlo uzbudljivo za Ameriku i svijet!!! Sve ide jako brzo", napisao je.
Ovo je njegova prva izjava otkako je Kina odgovorila uvođenjem carina od 125% na američku robu.
Još jedan trgovinski dan na Wall Streetu upravo je započeo, a sva tri glavna američka burzovna indeksa otvorila su u minusu.
S&P 500, Nasdaq i Dow Futures pali su za 0.5%.
Cijena zlata ponovno je dosegnula rekordnu razinu jer su se ulagači u uvjetima ekonomske nesigurnosti i previranja na globalnim financijskim tržištima ove godine masovno okrenuli ovom plemenitom metalu. U petak su cijene zlatnih poluga skočile iznad 3200 dolara (2439 funti) po unci, potaknute sve većim napetostima u trgovinskom ratu između SAD-a i Kine. No zašto se baš zlato smatra toliko sigurnom lukom za kapital?
Prema Kraljevskoj kovnici Ujedinjenog Kraljevstva, koja proizvodi službene britanske kovanice, status zlata kao "sigurnog utočišta" temelji se na njegovoj unutarnjoj vrijednosti i povijesnoj važnosti. "Ulagači se okreću zlatu zbog stabilnosti – to je bezvremenski resurs na koji mogu računati", poručuju iz Kraljevske kovnice. "Za razliku od papirnatih valuta, koje mogu izgubiti vrijednost zbog inflacije ili gospodarskih potresa, unutarnja vrijednost zlata ostaje postojana."
Zlato je čovječanstvu vrijedno već stoljećima. Rijetko je, ali ne i nedostižno, ima relativno nisku točku taljenja, pa se lako može preraditi u kovanice ili nakit. Za razliku od srebra, zlato s vremenom ne tamni. Ili kako je to otpjevao Tony Hadley u klasiku grupe Spandau Ballet: "Ti si neuništiv." On je "uvijek vjerovao" u zlato – a čini se da to danas čine i ulagači.
Analitičari tvrde da povećanja carina između Kine i SAD-a polako gube smisao – carine su već toliko visoke da ozbiljno koče trgovinu između ove dvije zemlje.
Kineski predsjednik Xi Jinping ovih dana neprestano održava sastanke s čelnicima drugih država dok Peking pokušava izgraditi nove trgovinske puteve i ojačati međunarodni otpor carinama koje nameće administracija Donalda Trumpa. Danas se sastao s premijerom Španjolske te je pozvao Europsku uniju da se pridruži Kini u zajedničkom suprotstavljanju, kako je rekao, "jednostranom nasilničkom ponašanju" Trumpove administracije.
Sljedeći tjedan Xi odlazi u Vijetnam, Kambodžu i Maleziju – sve zemlje koje su trenutačno na listi za uvođenje razarajućih američkih carina čim istekne sadašnja 90-dnevna pauza. U međuvremenu, kineska industrija i dalje radi punom parom. U jednoj od tvornica u industrijskoj zoni u pokrajini Jiangsu proizvode se napredni navigacijski sustavi za automobile, a Kina sada proizvodi čak 60% svih električnih automobila na svijetu, većinom domaćih brendova.
Peking se ukopava jer zna da može – Kina ima druge opcije i ne mora se oslanjati isključivo na trgovinu s SAD-om. Kad je riječ o kineskim potrošačima, lako se mogu okrenuti domaćim proizvodima ako američki postanu preskupi zbog carina. Tvrtke koje su snažno vezane uz američko tržište najviše osjećaju udar, ali za sve ostale carine su više neugodnost nego ozbiljan problem. Kina ima ozbiljne kapacitete da izdrži ovaj trgovinski rat – i spremna je ostati u njemu koliko god bude potrebno.
Nema odmora za vlade i poduzetnike koji pokušavaju pronaći put kroz sve nesigurnije uvjete globalne trgovine. Unatoč tromjesečnoj pauzi od pojačanih carina za brojne zemlje, mnoge carine i dalje su na snazi i imaju ozbiljne posljedice.
No, sama neizvjesnost predstavlja dodatni problem. Ben Farrell, direktor britanskog Instituta za nabavu i opskrbu, rekao je za BBC Business Today da trenutačno okruženje predstavlja "priču o složenim poremećajima" koji stvaraju "stalno stanje nesigurnosti i potrebu za neprekidnim prilagođavanjem planova". Francuski predsjednik Emmanuel Macron oglasio se na mreži X i poručio da je pauza u uvođenju carina "i dalje krhka" te istaknuo da su "carine od 25% na čelik, aluminij i automobile, kao i one od 10% na druge proizvode, još uvijek na snazi. To predstavlja 52 milijarde eura (45 milijardi funti) carina na Europsku uniju".
Dodao je da ta 90-dnevna pauza "znači 90 dana neizvjesnosti za naše tvrtke, s obje strane Atlantika, ali i šire". Problem nisu samo same carine, nego i prijetnje njihovim uvođenjem. One guše povjerenje i ulaganja. Nepredvidive poruke iz Bijele kuće gotovo svakodnevno potvrđuju tu prijetnju. Tvrtke, vlade, pa čak i potrošači diljem svijeta ne mogu ignorirati nepredvidivost američke trgovinske politike.
Direktor jedne od najvećih svjetskih banaka upozorio je da se američko gospodarstvo suočava s "ozbiljnim poremećajima".
U priopćenju objavljenom danas, Jamie Dimon, glavni izvršni direktor JPMorgan Chasea, istaknuo je moguće negativne posljedice uvođenja carina i trgovinskih ratova, ali je naglasio da je njegova banka spremna za širok raspon scenarija.
Unatoč izazovima, Dimon navodi da je JPMorgan u prvom tromjesečju ostvario dobre poslovne i financijske rezultate.
"Dugoročno snažna bilanca omogućuje da naša banka ostane oslonac stabilnosti, osobito u razdobljima nestabilnosti i izazova", poručio je Dimon.
Bijela kuća i američko ministarstvo poljoprivrede nisu odgovorili na upite da pojasne ovu politiku niti kada bi se počela primjenjivati.
>> Opširnije
Europski povjerenik za trgovinu Maroš Šefčovič ovog vikenda putuje u Washington s ciljem sklapanja trgovinskih dogovora, potvrdio je glasnogovornik Europske komisije.
"Trgovački povjerenik ide u Washington kako bi pokušao postići dogovore. Na to smo usmjereni. No, sve opcije su na stolu ako to ne dovede do dobrog rezultata", rekao je glasnogovornik Olof Gill za irski radio RTE jutros.
Ranije ovog tjedna, Šefčovič je odgodio planirani posjet Vijetnamu, a Europska unija kao razlog je navela "najnovija međunarodna događanja".
Kineska misija pri Svjetskoj trgovinskoj organizaciji (WTO) objavila je da je podnijela dodatnu žalbu protiv carina koje je uvela američka administracija, izvijestila je agencija Reuters.
Kina je već u veljači podnijela prvu žalbu WTO-u, ubrzo nakon što je američki predsjednik Donald Trump povisio carine na kinesku robu za 10 posto.
Prošlog tjedna podnijela je i drugu žalbu, također zbog američkih carina.
Zemlje koje se suočavaju s visokim carinama iz SAD-a imaju mogućnost pokretanja postupaka pred Sudom za rješavanje sporova WTO-a.
No, tijekom svog prvog predsjedničkog mandata, Trumpova je administracija blokirala imenovanja sudaca u žalbeno vijeće WTO-a, tvrdeći da to tijelo prekoračuje svoje ovlasti.
Zbog toga žalbeno vijeće trenutačno ne može funkcionirati, pa WTO nema učinkovit mehanizam za provedbu svojih pravila.
Peking kaže da neće odgovoriti na daljnje carine koje uvede Amerika.
>> Opširnije
Nakon što je Peking najavio nove protumjere na američke carine, uključujući uvođenje carine od 125% na američku robu, koja stupa na snagu sutra, europska burzovna tržišta su potonula u crveno.
Nakon blagih dobitaka u ranom trgovanju, sva tri glavna europska burzovna indeksa sada bilježe pad:
- FTSE 100 u Ujedinjenom Kraljevstvu pao je za 0.47%
- Cac 40 u Francuskoj bilježi pad od 0.92%
- Dax u Njemačkoj pao je za 1.53%
Pad tržišta ukazuje na to da investitori očekuju pad profita u većini tvrtki.
Razlog za to je što vjeruju da će carine koje su uvele i SAD i Kina smanjiti potražnju za robom te povećati cijene, čime će negativno utjecati na poslovanje brojnih kompanija.
Pripremili smo novu anketu. Tko će pobijediti u trgovinskom ratu Amerike i Kine?
Carine koje je gotovo cijelom svijetu uveo američki predsjednik Donald Trump te protumjere drugih država mogle bi imati "katastrofalne" posljedice za zemlje u razvoju, upozorila je u petak agencija Ujedinjenih naroda.
Svjetska trgovina mogla bi pasti za između tri i sedam posto, a BDP-i država za 0.7 posto. Pritom će najteže biti pogođene zemlje u razvoju, upozorio je Međunarodni trgovinski centar (ITC).
"To je ogromno", rekla je izvršna direktorica te agencije UN-a Pamela Coke-Hamilton.
"Ako se nastavi eskalacija između Kine i SAD-a, ona će rezultirati padom trgovine između dviju zemalja za 80 posto, a domino učinak toga može posvuda biti katastrofalan."
Svjetska tržišta u petak su i dalje suočena s turbulencijama iako je Trump objavio da na 90 dana odgađa uvođenje carina svima osim Kini. Azijskoj zemlji je pak povisio carine na 145 posto.
Peking je odgovorio protucarinama SAD-u, pa su one trenutačno na 84 posto.
"Carine bi mogle imati značajno štetniji učinak nego ukidanje inozemne pomoći", rekla je Coke-Hamilton, upozoravajući da ekonomijama u razvoju prijeti gubitak gospodarskog napretka postignutog proteklih godina.
ITC svoje projekcije temelji na podacima koji ne uzimaju u obzir pauzu od 90 dana, ali ni više carine Kine i SAD-a.
Glasnogovornik kineskog ministarstva trgovine izjavio je da su carine koje SAD nameće kineskom izvozu postale "igra brojki bez ikakvog stvarnog ekonomskog smisla".
Dodao je da će ove nove mjere samo dodatno razotkriti "nasilničko i prisilno ponašanje Sjedinjenih Država".
"To će postati šala", rekao je glasnogovornik.
Europska unija razmotrit će protumjere ako pregovori sa Sjedinjenim Američkim Državama o carinama ne dovedu do prihvatljivog rješenja, poručio je njemački ministar financija Joerg Kukies.
"Trenutačno smo u dobroj situaciji jer imamo relativno dug vremenski okvir u kojem postoji prostor za pregovore, ali američka strana mora biti svjesna da, ako pregovori ne uspiju, slijedi nova rasprava o mehanizmima odgovora", rekao je Kukies uoči neformalne sjednice ministara gospodarstva i financija EU u Varšavi.
Dodao je da Europska unija u svom odgovoru na američke carine mora biti diferencirana i nijansirana jer ima višak u trgovini robom, ali i manjak u trgovini uslugama.
Prema njegovim riječima, Europa bi trebala poticati razvoj vlastite digitalne industrije, budući da u ovom trenutku nema stvarnu alternativu američkim pružateljima digitalnih usluga.
SAD protiv Kine
- Trump je u srijedu Kini uveo dodatnu carinu od 125%
- Bijela kuća jučer je pojasnila da ukupna carinska stopa koju Peking sada plaća iznosi 145%, uzimajući u obzir carine iz Trumpova prvog mandata
- Kina je odgovorila kontramjerama – prvo je uvela carinu od 84%, a jutros ju je povisila na 125%
Ostatak svijeta
- Za većinu svijeta vrijedi osnovna carinska stopa od 10%
- Trump je za 57 trgovinskih partnera uveo 90-dnevnu pauzu na više carine
- Među njima su Europska unija, Japan i Južna Koreja, koji će tijekom tog razdoblja plaćati samo 10% carine
- Ujedinjeno Kraljevstvo nije obuhvaćeno ovom pauzom jer već od prošlog tjedna ima trajnu 10% carinsku stopu
- Kanada i Meksiko nisu obuhvaćeni promjenama
Kanada i Meksiko
- Na robu iz Kanade i Meksika i dalje se primjenjuje carina od 25% ako nije u skladu s pravilima o podrijetlu u sklopu USMCA trgovinskog sporazuma
- Ako je roba usklađena s pravilima – izuzima se od carina
Automobilski i metalni sektor
- Trumpova 90-dnevna pauza ne odnosi se na carine od 25% uvedene u ožujku na čelik i aluminij, kao ni na one koje su 3. travnja uvedene na automobile
- Carina od 25% na autodijelove još nije stupila na snagu – počet će se primjenjivati 3. svibnja
Rizični sektori
Očekuje se da će dodatne carine, slično kao za automobile, uskoro zahvatiti i druge sektore, uključujući:
- bakar
- drvo
- poluvodiče
- farmaceutske proizvode
- kritične minerale
Peking kaže da neće odgovoriti na daljnje carine koje uvede Amerika.
Kina navodi da se "abnormalno visoke carine" koje su uvele Sjedinjene Američke Države "ozbiljno krše međunarodna i gospodarska trgovinska pravila, osnovne ekonomske zakone i zdrav razum te su potpuno jednostrano maltretiranje i prisila".
Povećanje dolazi nakon što je Bijela kuća zadržala pritisak na drugo po veličini svjetsko gospodarstvo.
>> Opširnije
Kineski predsjednik Xi Jinping prvi se put javno oglasio o eskalaciji trgovinskog rata sa Sjedinjenim Američkim Državama.
>> Opširnije
Kineski čelnik Xi Jinping poručio je da se njegova zemlja "ne boji", u svom prvom javnom komentaru na eskalaciju trgovinskog rata sa Sjedinjenim Američkim Državama, koji je srušio međunarodna tržišta i potaknuo strahove od globalne recesije.
"U trgovinskom ratu nema pobjednika, a ići protiv svijeta vodi samo u izolaciju", rekao je Xi španjolskom premijeru Pedru Sanchezu u Pekingu, prenosi državna televizija CCTV.
"Kineski razvoj se više od 70 godina temelji na samopouzdanju i napornom radu - nikad na tuđim darovima, i Kina se ne boji nikakvog nepoštenog pritiska", dodao je Xi. "Bez obzira na to kako se mijenja vanjsko okruženje, Kina će ostati samouvjerena, usredotočena i posvećena upravljanju vlastitim poslovima."
Prema jutrošnjim podacima, britansko gospodarstvo neočekivano je poraslo za 0.5% u veljači, što je pozitivan signal za ministricu financija Rachel Reeves uoči mogućeg usporavanja izazvanog carinskim ratom koji potiče Donald Trump.
Nakon blagog pada u siječnju, ovaj rast BDP-a u veljači mogao bi biti posljednje razdoblje ekspanzije prije nego što prijetnja globalnog trgovinskog rata oslabi ulaganja poduzeća i potrošnju građana.
Anketa među ekonomistima predviđala je rast od tek 0.1%, pa je rezultat iznad očekivanja.
Ovog mjeseca građane u Ujedinjenom Kraljevstvu očekuju visoka poskupljenja režija i poreza na imovinu, dok se poslodavci moraju nositi s 25 milijardi funti dodatnih poreznih opterećenja.
Tjedan turbulencija izazvan carinama američkog predsjednika Donalda Trumpa pokazao je malo znakova popuštanja danas.
>> Opširnije
Francuski predsjednik Emmanuel Macron izjavio je u petak da odluka Donalda Trumpa o 90-dnevnoj suspenziji carina koje je ranije uveo drugim državama donosi tek "krhki predah".
>> Opširnije
Indijska rupija naglo je ojačala u petak, prateći dobitke ostalih azijskih valuta, dok je američki dolar pao na najnižu razinu u gotovo dvije godine. Trgovci očekuju da bi se volatilnost mogla nastaviti.
Rupija je porasla za 0.8%, na 86 prema dolaru, u 10:15 po lokalnom vremenu, nakon što je u srijedu zatvorena na razini od 86.6875.
Indijska financijska tržišta bila su zatvorena u četvrtak zbog lokalnog praznika.
Trenutačno se rupija, kako navodi Reuters, nalazi "u sredini svog nedavnog raspona trgovanja" te bi se u kratkom roku mogla konsolidirati između 85.70 i 86.70, rekao je jedan trgovac iz državne banke.
Istovremeno su terminske premije za valutni par dolar-rupija pale, a implicirani prinos na jednogodišnje ugovore smanjen je za 6 baznih bodova, na 2.27%, pod pritiskom pada tečaja i rasta prinosa na američke obveznice.
Američki proizvođač električnih vozila Tesla obustavio je primanje novih narudžbi za svoje luksuzne modele Model S i Model X na kineskom tržištu.
>> Opširnije
Na Wall Streetu su cijene dionica oštro pale, izgubivši dio dobitaka od prethodnog dana, jer se carinskom ratu između Washingtona i Pekinga ne nazire kraj.
>> Opširnije
Cijena zlata dosegnula je novi rekord jer raste zabrinutost zbog trgovinskog rata između SAD-a i Kine.
>> Opširnije
Japanski Nikkei sada je pao više od 5%, dok je cijena zlata ponovno dosegnula rekord, jer zabrinutost zbog carina i dalje pogađa azijska tržišta u ranoj trgovini u petak.
Referentni indeks Nikkei 225 pao je za 5.4%, nakon što je dan ranije skočio 9.1% zahvaljujući 90-dnevnom odgađanju carina koje je najavio aktualni predsjednik SAD-a Donald Trump. I ostala tržišta vratila su velik dio dobitaka ostvarenih u četvrtak - kospi indeks u Južnoj Koreji pao je za 1.64%, a australska burza za više od 2%.
Cijene nafte i vrijednost dolara također su pale zbog straha od globalnog usporavanja gospodarske aktivnosti, dok je cijena zlata dosegnula novi rekord.
Japanski jen, još jedno sigurno utočište za investitore, ojačao je 0.9% u odnosu na američki dolar u petak.

bi Vas mogao zanimati
bi Vas mogao zanimati