Zloglasnog mafijaškog bossa nitko nije vidio godinama. Snimljen kod Arkanovog groba
DANAS je održan crkveni obred na godišnjicu smrti ratnog zločinca i mafijaša Željka Ražnatovića Arkana (ubijen 15. siječnja 2000.), a na Novom groblju u Beogradu se, osim obitelji, pojavio i Luka Bojović, piše Telegraf.
Ovo je prvi put da je on snimljen otkako je prije dvije godine izručen iz Španjolske u Srbiju. Pojavio se u crnoj kapi i crnoj jakni, držao se po strani, a nakon završetka obreda pozdravio se s prijateljima. Bojović se od izručenja Srbiji iz Španjolske nigdje nije pojavljivao, a do sada su uhićene dvije organizirane kriminalne skupine koje su pokušale izvršiti njegovu likvidaciju.
Osim Cece Ražnatović i njezine djece, na obredu se pojavila i Arkanova kći Sofija.
Vratio se u Srbiju u studenom 2022.
Bojović se u Srbiju vratio nakon odsluženja zatvorske kazne od 10 godina u Španjolskoj, gdje je osuđen na ukupno 18 godina zatvora kao vođa kriminalne grupe. Pušten je nakon nešto više od polovice odslužene kazne.
Koliko je poznato, protiv Bojovića se u Srbiji ne vodi ni jedan kazneni postupak. Nova.rs podsjeća da je Bojović prije nekoliko godina u telefonskom razgovoru s prijateljem rekao da se više nikada neće vraćati u Srbiju.
"Ne pada mi na pamet da se ikad vratim u Srbiju, iako sam tamo sada slobodan čovjek. U Beograd me mogu vratiti samo u kovčegu. Nikad više neću doći u svoju zemlju, mnogo sam razočaran, za Srbiju me ništa više ne veže, meni više tamo nema života", rekao je tada Bojović.
Prijatelju je još rekao da je sretan što je u Srbiji slobodan čovjek jer je dokazao da nije kriminalac, ali da mu se obitelj nalazi u Španjolskoj i da tamo želi nastaviti živjeti kada izađe iz zatvora.
U Srbiji oslobođen optužbi
Beogradsko Tužiteljstvo za organizirani kriminal je 2010. podigao optužnicu protiv Bojovića. U optužnici se navodi da je on bio na čelu zemunskog klana nakon ubojstva Dušana Spasojevića i Mile Lukovića Kuma koji su do tada bili vođe "zemunaca". Tužiteljstvo je navelo da je Bojović učvrstio svoju moć nakon uhićenja Milorada Ulemeka Legije.
Tada ga se teretilo i za ubojstvo Branka Jeftovića Jorge iz 2004. i za pokušaj ubojstva Andrije Draškovića i Zorana Nedovića Štoka. Tada su ubijeni njihovi tjelohranitelji. U optužnici se navodi da je Bojović krivio Draškovića i Nedovića za ubojstvo svog prijatelja Željka Ražnatovića Arkana.
Viši sud u Beogradu naredio povlačenje tjeralice za Bojovićem jer ga je Specijalni sud u Beogradu 2015. oslobodio svih optužbi zbog nedostatka dokaza. Tu presudu je potvrdio Apelacijski sud, piše Nova.rs.
Tko je bio Arkan?
Ratni zločinac i mafijaš Željko Ražnatović Arkan ubijen je 15. siječnja 2000. godine.
Sedamdesetih i osamdesetih godina Arkan se zbog pljački i ubojstva nalazio na Interpolovoj listi najtraženijih ljudi na svijetu. No to ga nije spriječilo da u Miloševićevoj Srbiji postane viđeniji član društva i vođa navijača Crvene zvezde s vezama u visokoj politici. Osim što je bio s Delijama u Zagrebu 13. svibnja 1990., Arkan je prije izbijanja ratnih sukoba više puta putovao u Hrvatsku, konkretno u Knin, koji je bio središte i sjedište pobunjenih Srba.
Nikad osuđeni ratni zločinac
Za vrijeme jednog takvog puta Arkan je uhićen u Dvoru na Uni. Osuđen je na 20 mjeseci zatvora, ali je Remetinec brzo napustio. Uhićen je krajem 1990. godine, a pušten je u lipnju 1991. u nikad razjašnjenim uvjetima.
Uskoro će se Arkan vratiti u Hrvatsku u sklopu paravojne formacije koju je vodio, a koja je bila pod kontrolom JNA. Pripadnici njegove Srpske dobrovoljačke garde bili su prisutni u Vukovaru u vrijeme najvećih zločina. Arkana i njegove ljude povezuje se s ubojstvom više stotina hrvatskih zarobljenih vojnika i civila, velik dio kojih je ubijen na Ovčari.
Vjenčanje s Cecom
Nakon rata Arkan je nastavio živjeti u Srbiji. U veljači 1995. oženio je folk pjevačicu Svetlanu Veličković Cecu. To je bio jedan od događaja godine u Srbiji. Arkan je s pet žena dobio devetero djece. Najpoznatija su djeca koju je imao s Cecom, Veljko i Anastazija. Oni su danas srpske zvijezde. Imao je 49 godina kad je izrešetan u predvorju hotela Intercontinental u Beogradu.
Njegov ubojica bio je nekadašnji prijatelj Dobrosav Gavrić. On je godinama bio u bijegu, a uhićen je u Južnoafričkoj Republici 2011. godine. Arkan je bio vođa paravojne postrojbe iza koje stoje brojni zločini. Većinu života, kako prije tako i poslije rata, proveo je u kriminalnom miljeu. Na kraju krajeva, u takvom je okršaju i stradao. No, usprkos svemu tome, dio javnosti u Srbiji i dan danas slavi Arkana.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati