Zmajevi zubi, brutalne utvrde, nestala baza na Krimu. Rusi se pripremaju za ofenzivu
PROTUTENKOVSKI rovovi u blizini grada Polohi na okupiranom jugoistoku Ukrajine protežu se 30 kilometara. Iza su nizovi betonskih barikada "zmajevih zuba". Iza njih su obrambeni rovovi u kojima će biti smještene ruske trupe. Obrambene linije vidljive na satelitskim snimkama koje je snimio Capella Space dio su goleme mreže ruskih utvrda koje se protežu od zapadne Rusije preko istočne Ukrajine do Krima. Izgrađene su kao dio priprema za veliki ukrajinski napad, piše Reuters.
Reuters je pregledao satelitske snimke tisuća obrambenih položaja unutar Rusije i duž ukrajinskih linija koje pokazuju da se najjača obrana postavlja u regiji Zaporižja i ulazu na poluotok Krim. Šest vojnih analitičara reklo je za Reuters da bi ova obrana, uglavnom izgrađena nakon brzog jesenskog napredovanja Ukrajine, ovaj put mogla stvoriti ozbiljne probleme Ukrajincima i da će napredak ovisiti o njihovoj sposobnosti da učinkovito izvedu složene, kombinirane operacije.
"Mogu li Ukrajinci izvesti operacije kombiniranog naoružanja?" zapitao se Neil Melvin, analitičar na institutu Royal United Services(RUSI). "Rusi su pokazali da ne mogu i vratili su se svojoj staroj sovjetskoj metodi iscrpljivanja", dodaje.
Ukrajinska protuofenziva mogla bi promijeniti dinamiku rata, koji se posljednjih mjeseci pretvorio u krvavu bitku iscrpljivanja. Ako Kijev uspije vratiti kontrolu nad jugom, mogao bi ponovno dobiti nesmetan pristup svojim crnomorskim izvoznim rutama. No, Ukrajina ima ozbiljan problem i moglo bi proći još dosta vremena prije nego što stigne novo oružje i vojna oprema sa Zapada. Zapad, pak, vrši pritisak na Kijev da vrati što je moguće više teritorija u slučaju da vojna potpora počne slabiti, kažu analitičari.
Opsežne, slojevite utvrde
Ukrajina je obećala vratiti sav teritorij koji je okupirala Rusija, područje otprilike veličine Bugarske, ali dužnosnici nerado otkrivaju bilo kakve informacije koje bi mogle pomoći Moskvi. Zapad je poslao mnoštvo modernih borbenih tenkova, zajedno s opremom za premošćivanje i vozilima za čišćenje mina.
Zato Rusija kopa opsežne, slojevite utvrde kako bi osigurala da će njezine trupe biti daleko jače ukopane nego što su bile kada su protjerane sa sjeveroistoka Ukrajine i iz grada Hersona.
Slike koje je analizirao Reuters pokazuju da se veći dio ruske izgradnje dogodio nakon studenoga, kada su se njene snage povukle iz Hersona na jugu i obje su strane nastojale konsolidirati položaje tijekom zimskih mjeseci. Protežu se stotinama kilometara, a vojni analitičari kažu da utvrde označavaju područja za koja Rusija očekuje da će biti napadnuta ili u kojima vidi strateški značaj za zadržavanje teritorija.
Prema satelitskim snimkama, ruski su položaji najviše koncentrirani u blizini prvih linija u jugoistočnoj regiji Zaporižja, na istoku i preko uskog pojasa kopna koji povezuje poluotok Krim s ostatkom Ukrajine. Većina zapadnih vojnih analitičara očekuje da će glavni zamah protuofenzive biti na jugu, iako su najteže borbe posljednjih mjeseci bile koncentrirane na istoku, posebno oko grada Bahmuta.
Jug je strateški važan Putinu, ali i Ukrajini
Prošlog je tjedna ruski predsjednik Vladimir Putin posjetio regiju Herson, što su neki analitičari vidjeli kao znak njezine strateške važnosti.
Oleksandr Musijenko, vojni analitičar iz Kijeva, rekao je da je jug strateški vitalan za Ukrajinu. Osim prekida kopnenog koridora od Rusije do okupiranog Krima, duboki prodori na jug mogli bi dovesti poluotok u domet topništva, rekao je. Na jugu se također nalazi nuklearna elektrana Zaporižja, najveća u Europi, koja je okupirana u ožujku prošle godine.
Grad Polohi prikazan na satelitskim snimkama Capella Spacea nalazi se u regiji Zaporižja. Ostatak juga nalazi se iza rijeke Dnjepar, ogromne prirodne barijere koju ukrajinske snage moraju savladati.
"Pratio sam jarke i rovove koji se protežu od istočne obale Dnjepra južno od Vasilivke sve do Fedorivke, što znači da prolaze preko Zaporižje", rekao je John Ford, znanstveni suradnik na Institutu za međunarodne studije Middlebury. Procijenio je da se samo obrambeni dio protezao 120 kilometara. Protutenkovski jarci dovoljno su duboki i široki da ometaju napredovanje tenkova i oklopnih vozila. Zatim dolaze betonski "zmajevi zubi" koji služe kao barikade u obliku piramide. Rovovi s vojnicima leže oko kilometar iza jaraka.
Cijela linija je pretvorena u utvrdu
Osim jaraka, barikada i cik-cak rovova, ruske obrambene linije također će uključivati minska polja, žilet-žicu i kamuflirane položaje, piše Reuters. A u slučaju Polohija, Rusija je izgradila dvije različite obrambene linije, jednu na sjeveru i jednu na jugu. Snimke područja Zaporižje u koje je Reuters imao uvid pokazuju da su neki gradovi, poput Tokmaka i Bilmaka, okruženi utvrdama. Rovovi su iskopani uz ceste, izvan drugih naselja i na gradskim zračnim lukama Melitopolj i Berdjansk. Utvrđen je i sjever Krima.
Unatoč golemoj obrambenoj mreži, četiri analitičara rekla su za Reuters da će Rusija biti "rastegnuta duž fronte", što će biti ranjivost koju će Kijev nastojati iskoristiti prijevarama, distrakcijama i operativnom brzinom.
Musijenko je rekao da bi Ukrajina mogla koristiti plovila sa Zapada za pokretanje napada na regiju Herson s druge strane Dnjepra koji bi služili kao mamac. To bi moglo natjerati Rusiju da preusmjeri trupe s drugih lokacija. Procijenio je da će Ukrajina imati između 100.000 i 110.000 snaga za napad, uključujući osam jurišnih brigada s ukupno 40.000 vojnika.
Rusija je ispraznila bazu na Krimu
Nedavne satelitske snimke koje je pregledao CNN pokazuju i da su ruske snage ispraznile ključnu bazu na Krimu. U objektu, u blizini sela Medvedivka i blizu granice s regijom Herson, nalazio se značajan broj ruskog oklopa.
Slike sa satelita Europske unije Sentinel 2 od 21. siječnja 2023. pokazuju veliki broj ruske opreme. Slike Maxara od 11. veljače 2023. otkrivaju desetke oklopnih vozila, uključujući tenkove i topništvo.
No novije slike koje je snimio europski satelit Sentinel 2 otkrivaju da većina tih vozila više nije prisutna u bazi. Zasad nije jasno zašto je Moskva premjestila opremu i kamo, ali ranije ovog mjeseca ruski dužnosnici na Krimu signalizirali su da očekuju ukrajinsku protuofenzivu na poluotok.
"Mislim da je odluka o izgradnji obrambenih struktura na Krimu i na prilazima poluotoku bila ispravna i opravdana", rekao je 11. travnja ruski guverner Krima Sergej Aksjonov. Slike Maxara od 11. do 16. veljače pokazuju veliku koncentraciju obrambenih struktura u blizini Medvedivke, uključujući mrežu rovova i klinastih protutenkovskih betonskih barijera poznatih kao "zmajevi zubi". Jedna slika Maxara od 3. siječnja pokazuje da su početkom godine utvrde bile puno manje.
"Općenito, mogu reći da su naše oružane snage izgradile modernu, duboku obranu", rekao je Aksjonov 11. travnja. "To ne znači da će nužno biti korištene za namjeravanu svrhu. Morali smo se pripremiti za svaki scenarij, i jesmo", dodao je.
Analitičari sugeriraju da bi povlačenje ruske vojne opreme iz baze u Medvedivki također moglo biti povezano s obrambenim operacijama uoči ukrajinske protuofenzive.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati