Zračni promet opet normalan, kriza stajala 1,7 milijardi dolara
Tekst: J.D.
Foto: AFP
EUROPSKI zračni promet jučer je ponovno krenuo, a danas se očekuje da će poletjeti svi planirani letovi, a šefovi velikih aviokompanija zatražili su od vlada da im financijski nadoknade gubitke koje su zabilježili u tjedan dana u kojima je letenje bilo paralizirano.
Eurocontrol, glavna agencija za sigurnost zračnog prometa u Europi, rekla je da očekuje da će u toku današnjeg dana "gotovo 100 posto svih letova" biti nastavljeno, dok je jučer poletjelo oko 75 posto od 28.000 zrakoplova koji su trebali poletjeti. Sve glavne europske zračne luke danas rade, a aktivnost islandskog vulkana sve se više smanjuje.
Ogromni gubici
Najvećim zatvaranjem zračnog prostora od Drugog svjetskog rata gubici su iznimno veliki, a sve zanima kome mogu ispostaviti račun. Međunarodna agencija za zračni promet (Iata) procijenila je da je u tjedan dana u kojima je vulkanski oblak zaustavio promet diljem Europe industrija izgubila oko 1,7 milijuna dolara, što je veliki financijski udarac, jer je u prošloj godini financijska kriza odnijela 10, a ove godine bi trebala odnijeti dodatnih 2,8 milijardi.
Udruga je snažno kritizirala vlade europskih zemalja, rekavši kako su zračni prostor zatvarale na temelju teoretskih podataka, ne na temelju činjenica, što je bila iznimno loša i skupa odluka te bi stoga trebale kompanijama pomoći prebroditi gubitke.
Europsko vulkanološko društvo stalo je pak u obranu vlada koje su odlučile zatvoriti svoj zračni prostor, nazvavši tu ideju ispravnom, jer se jednostavno nije znalo dovoljno o količini i kakvoći čestica pepela i prašine u oblaku. Bilo što drugo osim zatvaranja bilo bi riskantno i neodgovorno.
Sve po starom
Zračne luke na Starom kontinentu počele su raditi. Njemačka Lufthansa najavila je kako će danas prevesti sve putnike na zakazanih 1.800 letova. Svi letovi iz pariške zračne luke
Charles de Gaulle danas će redovno krenuti, a Air France je od utorka prevezao 40.000 ljudi. Londonski Heathrow otvoren je u utorak, a danas bi trebao raditi punim kapacitetom.
Zadnje restrikcije ukinute su u Danskoj, Švedskoj i Norveškoj.
Agencija za sigurnost građana u Islandu rekla je kako je vulkan izgubio oko 80 posto svog intenziteta, ali upozoravaju da se ne može s punom sigurnošću tvrditi da je opasnost prošla, jer nemaju dovoljno podataka.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati