Nekadašnji SDP-ovac Branko Šegon je hotelijer na Korčuli, gdje unatoč lošim financijskim pokazateljima uvijek spreman ugostiti svoje prijatelje Linića i Ježića te isprazniti hotelski restorana kako bi mogli nesmetano kartati. Njegova supruga Ivna bila je godinama uprave FINA-e.
U spornoj imovini Šegonovih, prema kaznenoj prijavi iz 2010. godine, ističe se, izgradnja 12 apartmana u Vela Luci vrijednosti pola milijuna eura, kupnja stare obiteljske kuće u Vela Luci vrijednosti pola milijuna eura, restoran Porat i caffe bar Cesarica u centru Vela Luke, ugostiteljski objekt u Zagrebu, turistička agencija, kupnja hotela Korkyra za oko 3 milijuna eura, uređenje istog hotela oko 3,5 milijuna eura, dobivanje koncesije za otok Proizd, kupališta u Vela Luci, koncesiju za prodaju karata Jadrolinije, te kupnja skupocjenog voznog parka. U prijavi se spominje i kredit Hrvatske poštanske banke iz 2003. godine koji se dovodi u vezu s bogaćenjem obitelji Šegonovih.
Kako smo otkrili 2016. godine, istražujući krakove Afere Pomoćnik, a što nam je USKOK potvrdio, istražni organi u tri su navrata tijekom 2011., 2012. te krajem 2013. godine uputili požurnice Policijskoj upravi, jesu li zaprimili rezultate poreznog nadzora. Porezni nadzor trebala je obaviti Porezna uprava koja je pod ingerencijom, naravno Ministarstva financija. Kako smo pisali 2016. godine kaznena prijava i dalje nije odbačena.
Zbog te je afere Šegon smijenjen s mjesta Linićevog pomoćnika. Linić ga je branio do samog kraja pa se u to vrijeme špekuliralo i kako bi Linić mogao otići.
Naon što je Index pokrenuo Aferu Pomoćnik iz Ministarstva financija prijetili su tužbama govoreći da je Indexov tekst pun neistina.
Tvrtka Branka Šegona dobila je 31 milijun kuna kredita od HBOR-a u vrijeme dok je Šegon obnašao dužnost pomoćnika ministra financija, i to samo pola godine nakon što je preuzeo funkciju. Kredit je dobiven s kamatom od 3 posto, s počekom od 4 godine uz državnu potporu od 1,3 milijuna kuna. S tim novcima vraćen je kredit koji je imao kod Hypo banke s duplo većom kamatom. Ministarstvo financija nadređeno je HBOR-u, a Šegon svakodnevno komunicira s HBOR-om.
Ovo su samo neki zaključci Povjerenstva za sukob interesa koje je jednoglasno izglasalo da je Šegon u sukobu interesa te mu izreklo kaznu od 40 tisuća,a cijeli slučaj proslijedilo DORH radi podizanja optužnog prijedloga pri Prekršajnom sudu.
"Zaista smo se trudili pronaći dokumentaciju HBOR-a da bi ustanovili je li netko drugi dobio kredit kao što ga je dobila tvrtka Facta Vera. Nismo ga našli, nismo pronašli nijedan takav ugovor!"
"Šegon je u Ministarstvu financija bio zadužen da nadzire kako HBOR troši novac"
"Šegon nije časno obavljao svoj posao"
"Šegon je privatni interes stavio iznad javnog"
"Ni jedan poduzetnik ne bi niti aplicirao za takav kredit jer bi znao da ga ne može dobiti"
DORH je tvrdio kako u slučaju nema kaznenog djela, ali ima sukoba interesa zbog čega se podiže optužnica protiv Šegona.
Ovo je 2014. objavio DORH:
"Provedenim kriminalističkim istraživanjem navodnih nezakonitosti i pogodovanju društvu Facta Vera d.o.o. u suvlasništvu Branka Šegona, bivšeg pomoćnika ministra financija, u postupku odobravanja kredita od strane Hrvatske banke za obnovu i razvitak (HBOR) nisu utvrđeni elementi kaznenog djela.
USKOK je, nakon medijskih napisa u kojima se ukazivalo na moguće nezakonitosti i pogodovanje u postupku odobravanja kredita društvu Facta Vera d.o.o. od strane HBOR-a, Policijskom nacionalnom USKOK-u naložio provođenje kriminalističkog istraživanja tijekom kojeg je pribavljena obimna poslovna dokumentacija te su obavljeni obavijesni razgovori. Osim toga je USKOK od banaka i Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa pribavio i drugu relevantnu dokumentaciju.
Iz svih prikupljenih podataka proizlazi da su u postupku odobravanja kredita društvu Facta Vera d.o.o. nadležna tijela HBOR-a postupala na isti način kao i u drugim slučajevima te da je postupanje HBOR-a bilo u skladu sa internim propisima i procedurama banke koja nisu mijenjana za potrebe odobrenja kredita tom društvu. Slijedom navedenog, u predmetnom slučaju nisu utvrđeni elementi kaznenog djela.
Budući da su u postupanju društva Facta Vera d.o.o. kao pravne osobe i Tonia Šegona kao odgovorne osobe u pravnoj osobi utvrđeni elementi prekršaja iz čl. 50. st. 2. u vezi st. 3. Zakona o sprječavanju sukoba interesa, Općinsko državno odvjetništvo u Zagrebu će protiv društva Facta Vera d.o.o. i Tonia Šegona podnijeti optužni prijedlog.
Uvjetima korištenja i Pravilima o privatnosti