Najbrži način za smanjenje nadutosti nakon velikog obroka, prema dijetetičarkama

Foto: Shutterstock

SVI SMO svjesni da prejedanje nije dobro, ali smo se barem jednom u životu pronašli u situaciji da smo jako naduti nakon konzumiranja velikog i obilnog obroka. Međutim, do nadutosti ne mora uvijek doći zbog toga što smo prviše povjeli. Nadutost može uzrokovati osjećaj nelagode, a postoji jedan odličan i jednostavan način kako si možete pomoći. 

Dijetetičarke su za Eating Well otkrile kako je najbolje i ujedno najbrže rješenje kada imate problema s nadutošću - krećite se, na primjer, odite u šetnju ili radite neku sličnu laganiju fizičku aktivnost. 

Dijetetičarka Natalie Rizzo tvrdi da "blago kretanje, poput hodanja, može smanjiti nadutost nakon obroka jer se abdominalni mišići kontrahiraju dok hodamo. To povećava kretanje tekućina i plinova prema crijevima i smanjuje nadutost".

Istraživanja pokazuju pozitivne rezultate kod onih koji se kreću nakon obroka

Pozitivan učinak hodanja nakon velikog obroka pokazala je i studija iz 2021. godine, objavljena u časopisu Gastroenterology and Hepatology from Bed to Bench. Rezultati provedenog istraživanja pokazali su da kratka šetnja poboljšava osjećaj nadutosti i nelagode kod sudionika, prenosi Eating Well.

S idejom kretanja nakon jela slaže se i dijetetičarka Wendy Bazilian. Pojašnjava da "blago kretanje, poput šetnje nakon obroka, potiče probavni proces poboljšanjem peristaltike - prirodnog, valovitog pokreta mišića u probavnom traktu. To pomaže hrani da se učinkovitije kreće kroz sustav, smanjujući osjećaj nadutosti i nelagode. Hodanje poboljšava protok krvi u probavne organe i potiče oslobađanje zarobljenih plinova, što je čest uzrok nadutosti nakon obroka."

Također, kretanje nakon jela može učiniti više od samo smanjenja abdominalne nelagode. Studija iz 2023. godine, objavljena u International Journal of Environmental Research and Public Health, otkrila je da samo hodanje nakon obroka bogatog ugljikohidratima može pomoći smanjiti razinu šećera u krvi i inzulina.

30-minutna šetnja bila je učinkovitija od određenih vježbi. Pozitivna strana kretanja, konkretno šetnje, jest u tome što ih je lako uključiti u rutinu nakon obroka i ne morate šetati satima kako biste riješili problem nadutosti.

Bazilian još dodaje da "ono što je ohrabrujuće je da čak i kratka šetnja od dvije do pet minuta može značajno utjecati na razinu šećera u krvi. Hodanje umjerenog intenziteta dokazano smanjuje razinu šećera u krvi i inzulina nakon obroka, u usporedbi s dugotrajnim sjedenjem. To može pomoći u sprječavanju naglih skokova i padova šećera u krvi koji mogu dovesti do pospanosti, nelagode i nadutosti nakon obroka". 

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.