MEDITERANSKA dagnja je školjkaš koji živi diljem Mediterana i samonikla se može pronaći duž jadranske obale. Nazivaju se još i mušule, mušmule, pidoče i pizdice, a poznata uzgajališta se mogu pronaći na mjestima kao što su Novigradsko more, Šibenski zaljev i kanal, Malostonski zaljev, Pulski zaljev i Limski kanal. U pravilu se vade od listopada do svibnja, a najviše im odgovara bočata voda jer je bogata fitoplanktonima kojima se hrane.
Stroge kontrole i certifikati
Samonikle dagnje i one iz uzgoja su potpuno sigurne za konzumaciju, a u našem je moru utvrđeno dvanaest podvrsta. Svaka dagnja veličine 4 do 5 centimetara filtrira 70 do 80 litara mora dnevno i zakonom su točno određena područja Jadrana gdje se školjke smiju uzgajati, a gdje izlovljavati te se ta područja strogo kontroliraju ispitivanjem kakvoće mora. Ako dagnje naručujete u restoranu, bez obzira na to u koliko ste dobrim odnosima s vlasnikom objekta, zatražite certifikat koji dokazuje podrijetlo školjaka.
Kupovina
Svježe dagnje su žive, a mrtve nisu jestive i mogu izazvati ozbiljno trovanje hranom. Srećom, svježe dagnje nije teško prepoznati i birajte samo one koje su čvrsto zatvorene.
Ako naiđete na dagnju koja je blago otvorena, lagano je dodirnite prstom i ako se odmah ne zatvori, nemojte je kupiti ili je bacite u otpad. Također preskočite one s napuklim oklopom. Svježa bi dagnja trebala mirisati poput mora, stoga izbacite i one za koje vam se čini da ne mirišu dobro.
Skladištenje
Svježe dagnje možete bez problema čuvati u hladnjaku 24 sata, ali najbolje ih je pripremiti i pojesti isti dan kada ih nabavite. Ključno ih je držati hladnima i mokrima, stoga ih u hladnjaku čuvajte zamotane mokrim papirnatim ručnicima ili čak mokrim novinama. Dagnje moraju disati pa ih nemojte držati u vodi, zatvorenom spremniku ili plastičnoj vrećici.
Možete ih čuvati i na ledu, ali samo u hladnjaku, a ne u zamrzivaču. Važno je da se otopljeni led može ocijediti kako dagnje ne bi ostale potopljene, tako da ih je najbolje zajedno s ledom staviti u metalno cjedilo unutar zdjele.
Kako ih pripremiti
Dagnje su jednostavne za pripremu i njihov lagani okus ih čini prilično prilagodljivima svim vrstama pripreme. Pripremaju se u ljušturi, a nakon što se ljuštura počne otvarati, možete ih kuhati još 2 do 3 minute.
Dagnje koje se nakon 15 minuta kuhanja nisu otvorile, najčešće nisu pogodne za konzumaciju i najbolje ih je baciti. Iako je riječ o vrlo jednostavnom jelu, dagnje kuhane na pari s češnjakom i bijelim vinom smatraju se jednim od elegantnijih jela klasične kulinarske tradicije, a isto bi se moglo reći i za dalmatinsku buzaru.
Svježe dagnje pripremljene na jednostavan način imaju blagi okus mora, nije ih potrebno soliti jer su same dovoljno slane, a tekstura im je gotovo poput gljiva, čvrsta, ali još uvijek delikatna. Prekuhane dagnje postaju gumene, što ih čini teškima za žvakanje i gutanje.