SPORO pečeno meso nije ništa novo, ali pulled pork ili trgana svinjetina pripremljena na američki način jelo je koje nam u velikoj mjeri otvara apetit čak i kad ga samo promatramo na fotografijama. U svom originalnom obliku ovo se jelo priprema na roštilju, ali mi ćemo se danas pozabaviti s pripremom u klasičnoj kuhinjskoj pećnici. Za ovaj pothvat nije vam potrebno nikakvo prethodno iskustvo, nego samo malo strpljenja, a neće vas koštati ni previše novaca.
Koje meso odabrati
Prije nego što zasučete rukave kako biste naučili pripremati sporo pečenu trganu svinjetinu, zapamtite dvije ključne riječi: svinjska lopatica. Možete odabrati dio s kostima ili bez kostiju, ali bitno je da vaš komad mesa bude prošaran masnoćom i vezivnim tkivom.
Ako koristite meso s kostima, trebat će malo više vremena da bude gotovo, ali ne puno. Kilogram svinjske lopatice bez kostiju u mesnicama možete pronaći po cijeni od oko 40 kuna po kilogramu, a uz malo sreće i znanja možete proći i jeftinije. Kao zamjenu za lopaticu možete upotrijebiti svinjsku potrbušinu ili čak i buncek.
Omekšavanje preko noći
Ako imate vremena, pomiješajte morsku sol i šećer u vrećici i time utrljajte svinjetinu prije nego što je ostavite u hladnjaku preko noći. Meso koje je tretirano na ovaj način bit će primjetno mekše, ali ga je potrebno dobro isprati vodom kako ne bi bilo preslano. Nakon što ste ga isprali, dobro ga osušite papirnatim ručnicima i začinite mješavinom suhih začina za koju ste se odlučili.
Začini
Naš savjet je da ne koristite marinadu. Najmekše meso, najboljeg okusa, dobit ćete takozvanim suhim trljanjem začinima (dry rub). Amerikanci se u pravilu služe mješavinom začina koja uključuje jednu trećinu smeđeg šećera, jednu trećinu soli i jednu trećinu slatke dimljene paprike u prahu.
Ova će trojka proizvesti suptilan okus koji omogućuje mesu da ostane u prvom planu. Ako ipak želite pojačati okuse tijekom pečenja, možete koristiti češnjak u prahu, mljevene sjemenke gorušice, kajenski papar ili kumin u prahu.
U čemu peći meso?
Začinjenu svinjsku lopaticu najbolje bi bilo položiti na rešetku koju ćete zatim staviti u lim za pečenje. Prije nego što meso stavite u pećnicu, na dno lima ulijte malo vode, a zatim sve čvrsto zamotajte u foliju. Brojni recepti preporučuju da se meso prvo kratko ispeče na dobro zagrijanoj tavi, kako bi se stvorila korica.
Temperatura i vrijeme pečenja
Formula za vrijeme pečenja je dva sata po kilogramu na vrlo niskoj temperaturi od oko 140°C, a bit ćete sigurni da je spremno za vađenje kada se lako može rastaviti pomoću vilice.
Usitnjavanje ili trganje mesa
Ako ste pažljivo slijedili naše savjete, faza trganja bi trebala biti laka. Gotovo meso trgajte pomoću dvije vilice, a masne komadiće možete baciti. Odvojite onoliko mesa koliko ćete pojesti i pazite da ga ne usitnite previše jer će se u protivnom brzo osušiti.
Umaci
Ako ste slijedili tehniku vodene kupelji koju smo ranije opisali, na dnu lima za pečenje trebalo bi vam ostati dosta safta. Saft premjestite u zdjelu i ostavite da se ohladi, zatim uklonite višak masnoće i pomiješajte s umakom za roštilj. Rezultat će biti izrazito ukusan.
Kako poslužiti trganu svinjetinu
Amerikanci smatraju da je ovako pripremljeno meso najbolje poslužiti sa slatkim kruhom i većina recepata preporučuje peciva brioche, ali dobra alternativa mogao bi biti kukuruzni kruh čija je gusta tekstura odlična za upijanje mesnih sokova. Osim kruha, ovo bi jelo svakako trebalo poslužiti uz salatu. Uobičajeni izbor je salata coleslaw, ali vi, naravno, odaberite onu salatu koju najviše volite.
I, sada znate. Trganu svinjetinu je zapravo prilično lako pripremiti, a konačni proizvod je iznimno ukusno jelo kojim ćete svoju obitelj nahraniti u više od jednog obroka. Detaljan recept možete pronaći OVDJE.