NEKI DAN pisali smo vam o bliskoistočnom jelu lahmacun, koje se često naziva i turska pizza, a osim mljevenog mesa, za pripremu ovog jela koriste se i brojni začini. Jedan od tih začina je i sumak, no znate li kakav je to začin, u kakvim se jelima koristi i gdje ga možete kupiti? U nastavku pronađite odgovor.
>> Znate li što je lahmacun? Neodoljivo podsjeća na pizzu, ali s par bitnih razlika
Sumak ja plod grma koji raste na mediteranskom području, osobito na Siciliji i dijelovima Bliskog istoka, u Turskoj i Iranu, gdje je obavezan dodatak mnogim jelima. Blago je aromatičan, kiselkastog i voćnog okusa, a u bliskoistočnoj kuhinji koristi se kao zamjena za limun ili ocat.
U kakvim se jelima sve koristi?
Na istoku se koristi stoljećima kao osvježavajući dodatak jelima - može se koristiti umjesto limuna prilikom pripreme salate, humusa, marinade ili umaka, a koristi se tako da se bobice zdrobe pa se 20 do 30 minuta namoče u vodi. Zatim se iz njih iscijedi sok koji se koristi za marinade, dresinge za salate i razna druga jela.
Sumak u prahu utrljava se u hranu prije kuhanja, što je slučaj prilikom pripreme ribe, a koriste ga i s povrćem, pa čak i u kebabima - u turskim i iranskim prodavaonicama kebaba sumak stoji na stolu uz smrvljenu čili papričicu kako bi si gost mogao začiniti kebab po želji.
Osim toga, sumak se posipava po pogačama, koristi se u varivima, a odlično se slaže s namirnicama poput piletine, ribe i plodova mora, graška, patlidžana, janjetine, leće, luka, pinjola, oraha, jogurta...
Zdravstvene dobrobiti sumaka
Osim što je svestran začin u kulinarstvu, za sumak se smatra da odlično djeluje protiv upala, jer je prepun antioksidansa i ima sposobnost neutralizirati slobodne radikale koji uzrokuju rak, bolesti srca i prerano starenje.
Iako nije uobičajen u našoj kuhinji, ovaj je začin moguće pronaći na Harissa Spice Store webshopu po cijeni od 2.46 eura za 50 grama, kao i na webshopu trgovine Farma, gdje 50 grama ovog začina košta 2.39 eura.