SVI SMO to doživjeli. Organizirali ste večeru i od prijatelja na poklon dobili razna fina vina koja ste jednostavno morali odmah isprobati. Boce su imale lijepe dizajnerske etikete i izgledale su luksuzno. Preostalo vino ostalo je stajati na vašem pultu napola prazno, a do trenutka kad ste ga odlučili upotrijebiti za neki mesni umak ili gulaš, prošlo je već više od tjedan dana.
I onda se počnete pitati koliko je dana točno prošlo i je li vino, koje je još nedavno bilo zvijezda večeri, još uvijek iskoristivo ili više nije ni za gulaš.
Svako vino ima rok trajanja
Sve je povezano s oksidacijom, kemijskom reakcijom koja zbog izloženosti zraku etanol pretvara u acetaldehid. Acetaldehid ima svojstva koja se razlikuju od etanola, uključujući i specifičan miris i okus.
To je bitan dio proizvodnje vina. Oksidacija se može dogoditi tijekom proizvodnje vina, fermentacije, sazrijevanja u bačvi ili pri čepiranju i sasvim je normalna pojava.
Izlaganje određenih vina zraku uobičajena je praksa kako bi prodisala. Na taj se način vino osvježava i otpušta arome. Međutim, svako vino ima rok trajanja, osim ako ga ne planirate pretvoriti u ocat. Oksidacija može značajno utjecati na karakteristike vina i povećati razine octene kiseline. Kao rezultat, okus vina može postati ustajao.
Mnogi vinari koriste konzervanse na bazi sumpora kako bi zaštitili vino od oksidacije, pa vina s manje sumpora brže počinju podsjećati na ocat. Bakterije također mogu reagirati s otvorenom bocom vina, uzrokovati kvarenje, kao i promjene okusa i gustoće.
Koliko dugo vino traje nakon otvaranja?
Otvorena boca rosea, crnog ili bijelog vina može, ovisno o količini sumpora i ispravnom skladištenju, trajati između tri i pet dana. Crna vina se uglavnom ne čuvaju u hladnjaku, što može ubrzati njihovo kiseljenje. Pjenušava vina su osjetljivija te traju samo jedan do tri dana prije nego što izgube svoje karakteristike. Duže skladištenje pjenušavog vina može dovesti do gubitka karbonizacije.
Prije nego što odlučite baciti vino, preporučuje se natočiti čašu i procijeniti boju i miris. Promjene u svježini mogu ukazivati na to da vino više nije dobro za konzumaciju. Ako je postalo mutno ili neprozirno, preporučuje se izliti ga u odvod. Nepoželjni mirisi poput octa, mokre kartonske kutije ili čak mokrog psa ukazuju na prekomjernu oksidaciju ili razvoj bakterija i uglavnom je takvo vino najbolje baciti.
Kako ga čuvati nakon otvaranja?
Nakon što smo saznali koliko vino može trajati, vrijeme je za raspravu o pravilnom skladištenju. Sva otvorena vina treba ponovno zatvoriti i staviti u hladnjak. Bez obzira na vrstu vina, najbolje ga je čuvati na hladnom i tamnom mjestu jer će to usporiti degradaciju i smanjiti njegovu izloženost kisiku, toplini i svjetlu. Važno je napomenuti da se crna vina trebaju vratiti na sobnu temperaturu prije konzumacije.
Ponekad je teško vratiti čep u otvorenu bocu vina jer to može zarobiti zrak unutra. Zato vinari preporučuju korištenje posebnih alata, poput vakuumskog čepa za vino. Da biste ga koristili, umetnite gumeni čep u otvor boce i pomoću pumpice izvucite sav zrak.
Postoji i zanimljiv proizvod za zaštitu vina koji izgleda poput kondoma, pa su majka i sin koji su ga izumili odlučili zadržati ime i proizvod plasirati na tržište pod imenom vinski kondom. Sve što treba učiniti je izvaditi ga iz pakiranja i nataknuti na vrh otvorene boce. Ovaj alat ne uklanja zrak iz boce, ali sprječava ulazak novog zraka. U svakom slučaju, može biti zanimljiv poklon.
Ako nemate pri ruci čep za vino ili ovu zanimljivu zaštitu, prozirna folija i gumica mogu isto tako poslužiti. To nije idealno rješenje, ali može pomoći stvoriti brtvu oko vrha boce i usporiti oksidaciju.
Dakle, ako primijetite promjene boje ili neugodne mirise, vino više nije za piće, a to može biti prilika da obnovite zalihe i isplanirate novu večeru s prijateljima.