PILEĆI medaljoni se sastoje od malog komada otkoštenog pilećeg mesa koji se panira i zatim prži u dubokom ulju ili peče. Izumio ih je 1950-ih godina Robert C. Baker, profesor prehrambenih znanosti na Sveučilištu Cornell.
Mesna industrija u SAD-u u to se vrijeme suočavala s dva problema, kako povezati mljeveno meso bez kože u kompaktnu smjesu koja se neće raspadati i kako napraviti smjesu za paniranje koja će se moći i pržiti i zamrznuti bez odvajanja. Bakerove inovacije riješile su oba problema i omogućile različito oblikovanje pilećih medaljona tako da bi se meso prvo premazalo octom, solju, žitaricama i mlijekom u prahu kako bi se držalo zajedno, a zatim se oblagalo tijestom na bazi jaja i žitarica koje se uspješno moglo i pržiti i zamrznuti.
Domaći pileći medaljoni puno su zdraviji i ukusniji od smrznutih varijanti, a također ih je lako napraviti. Ovo nije recept za pileće faširance i ne zahtijeva mljeveno meso, već otkošteno pileće meso bez masnoće i žilica.
Koji su vam sastojci potrebni?
70 g brašna, 1 jaje, 50 g krušnih mrvica, 450 g pilećih prsa, sol i papar te po želji - ribani sir i češnjak u prahu.
Priprema
U tri pojedinačne zdjele odvojite brašno, jaje i krušne mrvice. Dodajte malo soli i papra u svaku zdjelu i promiješajte. Odstranite masnoću s pilećih prsa pa ih narežite na veličinu standardnih medaljona. Umočite komade piletine u zdjelu s brašnom i otresite višak. Zatim umočite komade piletine u razmućeno jaje, pazeći da obje strane budu potpuno obložene. Na kraju ubacite komade piletine u smjesu od krušnih mrvica, ponovno pazeći da dobro obložite obje strane.
Pečenje u pećnici
Naša je preporuka peći ih u pećnici, ali možete ih i pohati u tavi u vrućem ulju. Ako ćete ih peći u pećnici, stavite ih na rešetku za hlađenje iznad lima za pečenje i pecite u prethodno zagrijanoj pećnici na 220 °C oko 25 minuta. Za najbolje rezultate naribajte malo hladnog maslaca po njima kako bi dobili ljepšu boju. Ako nemate rešetku, medaljone stavite na papir za pečenje i okrenite nakon otprilike 12 minuta.
Pečenje u tavi
Dobro zagrijte veću količinu ulja u tavi s debljim dnom i pecite medaljone oko 3 minute po svakoj strani.
Uštedite vrijeme i novac
Uštedite vrijeme tako da udvostručite ili utrostručite ovaj recept, a višak možete staviti u zamrzivač za buduće obroke. Uštedite novac tako da napravite vlastite krušne mrvice. Ako nemate starog kruha, osušite malo svježeg kruha u pećnici. Zatim ga možete samljeti u električnoj sjeckalici ili multipraktiku te tako postići željenu veličinu i teksturu. Ako su dobro osušene, krušne mrvice mogu dugo stajati bez straha od kvarenja.
Poslužite ih uz najdraži umak
Pileće medaljone možete poslužiti uz pržene krumpiriće ili bilo koji prilog po želji. Najbolji su kada se umaču u umak, a mi smo ih probali s jednostavnim umakom na bazi kiselog vrhnja, majoneze i češnjaka. Detaljan recept možete pronaći OVDJE, a ako želite isprobati varijantu s mljevenim pilećim mesom, recept se nalazi OVDJE.