Na sjeveru Jadrana proizvodit će se tone "zelenog vodika"

Ilustracija: Goran Kovacic/PIXSELL

U sklopu projekta Dolina vodika "Sjeverni Jadran" razvija se 17 projekata na području partnerskih zemalja, Hrvatske, Slovenije i Italije, a mnogi partneri već imaju zrele projekte te se očekuje da će do 2026. biti proizvedene prve tone "zelenog" vodika.

Kazala je to na konferenciji za novinare koordinatorica projekta Dolina vodika "Sjeverni Jadran" Jerneja Sedlar, koja je istaknula i da se nakon završetka tog projekta, koji je započeo u rujnu 2023. i trajat će 6 godina, očekuje oko 5000 tona obnovljivog vodika proizvedenog u tri države, odnosno cijeli ekosustav vodika i vodikove tehnologije za proizvodnju, transport i energetiku.

"U okviru ovog projekta razvija se 17 projekata na području triju partnerskih zemalja, mnogi partneri imaju zrele projekte te planiramo u 2025. i 2026. proizvesti prve tone, odnosno kilograme vodika", izjavila je i naglasila da će se vodik proizvoditi na različitim lokacijama te da je riječ o početnim količinama.

Partneri na projektu Dolina vodika ''Sjeverni Jadran'' iz Hrvatske, Slovenije i Italije okupili su se u Rijeci na dvodnevnom sastanku, na kojemu se razgovara o provedbi projekata, procjeni rizika i integraciji u društvena i industrijska okruženja.

Cres novi partner u konzorciju

Gradonačelnik Cresa, novog partnera u konzorciju, Marin Gregorović rekao je da je vodik budućnost te da tu vidi dugoročni učinak za Cres, ponajprije u smislu promocije i vidljivosti Cresa kao održivog otoka. Rekao je da mora biti dugoročnih dobrobiti za zajednicu, odnosno da održivi oblici energije moraju biti korisni svima na otoku.

"Naša očekivanja su da će se, uz punionice i spremišta za vodik, u budućnosti transformirati i naš komunalni sustav, a vizija je, i težimo da dobijemo poveznicu s kopnom, brzobrodski prijevoz pogonjen na vodik", izjavio je.

Rektorica Sveučilišta u Rijeci Snježana Prijić Samardžija rekla je da inicijativa okuplja partnere na stvaranju ekosustava, koji bi trebao biti baza za daljnje projekte. U godini dana od osnivanja puno je učinjeno, ponajprije na povezivanju partnera, a pokrenut je još jedan novi projekt, rekla je.

Sveučilišta i fakulteti u Rijeci, Trstu, Ljubljani, Splitu i Zagrebu čine akademski konzorcij s ciljem istraživanja, inovacija i edukacija. Tehnologije na vodik još nisu mainstream, ključna je edukacija, važni su treninzi za stručne škole, kao i razvijanje studijskih programa. Sveučilište u Rijeci ove godine pokreće mikrokvalifikaciju na temu dekarbonizacije i vodika te na neki način donosimo nove teme, sa željom da budu prepoznatljive u javnosti, kazala je rektorica riječkog Sveučilišta.

"Sjeverni Jadran" prva međunarodna dolina vodika u EU

Projekt Dolina vodika ''Sjeverni Jadran'' temelji se na regionalnoj suradnji Slovenije, Hrvatske i talijanske Autonomne pokrajine Furlanije – Julijske krajine, a okuplja 37 tvrtaka i ustanova s ciljem razvoja inovativnih rješenja za "zelenu" budućnost regije. Taj projekt, s proračunom od bespovratnih 25 milijuna eura, predstavlja prvu međunarodnu dolinu vodika u Europskoj uniji, sufinancira ga Partnerstvo za čisti vodik, a dio je programa Obzor Europa.

U okviru projekta razvija se 17 pilot-projekata, partneri su tvrtke, sveučilišta, instituti, a partnerstvo vodi slovenski HSE.

Dolina vodika ''Sjeverni Jadran'' je korak prema razvoju "zelene" tehnologije kroz plan proizvodnje više od 5 tisuća tona "zelenog" vodika na godinu korištenjem energije iz obnovljivih izvora, a cilj mu je olakšati usvajanje rješenja vezanih uz vodik, omogućiti autonomnu proizvodnju, prijenos, skladištenje i korištenje obnovljivog vodika, stvoriti tržište za zeleni vodik te ga učiniti konkurentnim izvorom energije za budućnost.

Na konferenciji je rečeno i da je u sklopu novopokrenute inicijative Sjevernojadranska investicijska platforma za čisti vodik, koja je posvećena ubrzanju transnacionalnih inovacijskih rješenja unutar vodikovog ekosustava sjevernog Jadrana, bespovratnih 7.6 milijuna eura dodijeljeno konzorciju od 12 partnera iz tri zemlje.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.