Glasnogovornica Bijele kuće Karoline Leavitt pročitala je američko priopćenje o današnjem razgovoru američkog predsjednika Donalda Trumpa i ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog - koje je opisalo poziv kao "fantastičan" i "produktivan", prenosi Sky News.
"Značajno" je pomogao u naporima za okončanje rata, navodi Leavitt.
Zelenski je posebno zahvalio SAD-u na raketama Javelin - koje je Ukrajini prvi put osigurao Trump. Čelnici su također pregledali situaciju u Kursku i dogovorili se da će razmjenjivati informacije, nastavlja se u priopćenju.
Zelenski je zatražio dodatne protuzračne rakete za zaštitu ukrajinskih civila - Trump je odgovorio da će s njim raditi na tome, ali da će posebno razmotriti što je dostupno u Europi.
Daljnji razgovori održat će se u Džedi, u Saudijskoj Arabiji, u narednim danima, dodaje se u priopćenju.
Zelenski je također zahvalio Trumpu na inzistiranju na razmjeni zarobljenika - poput one uspješne danas, a također je pitao o nestaloj djeci. Obje strane su se složile da će raditi na osiguravanju povratka te djece kući.
Predsjednici su dali upute svojim timovima da nastave s detaljima provedbe djelomičnog prekida vatre. Rasprave bi također uključivale proširenje bilo kakvog prekida vatre na Crno more.
"Nikada nismo bili bliže miru", dodala je Leavitt.
Glasnogovornica Bijele kuće Karoline Leavitt također je potvrdila da će se nastaviti dijeljenje obavještajnih podataka SAD-a s Ukrajinom. "Dijeljenje obavještajnih podataka u smislu obrane Ukrajine će se nastaviti."
Podsjetimo, Vladimir Putin je jučer rekao da želi da SAD i drugi ukrajinski saveznici prekinu dijeljenje obavještajnih podataka i isporuke oružja Kijevu. "Naglašeno je da ključni uvjet za sprječavanje eskalacije sukoba i rad na njegovom rješavanju političkim i diplomatskim sredstvima treba biti potpuni prekid strane vojne pomoći i pružanja obavještajnih informacija Kijevu", priopćio je Kremlj jučer nakon poziva Donalda Trumpa i Vladimira Putina.