Ovo su auti na kojima se najčešće skida kilometraža
SKIDANJE kilometara je jedna od najčešćih prevara na tržištu rabljenih vozila koja može drastično oštetiti kupca.
Europski vozači najčešće mijenjaju automobile svakih tri do pet godina, što znači da barem dva do tri puta u deset godina kupuju noviji auto. Stoga je jasno kako se radi o vrlo velikom tržištu i izuzetno šarolikoj ponudi, kako po pitanju cijena, tako i po pitanju kilometraži.
U takvoj dispergiranoj ponudi postoje i oni prodavači koji love u mutnom i to tako što skidaju kilometražu prije prodaje. Pritom je identificiranje počinitelja odgovornog za mijenjanje kilometraže sa strane zakona vrlo komplicirano.
CarVertical, najveća platforma za provjeru povijesti automobile, napravila je istraživanje kako bi saznali na kojim se autima najčešće vara s kilometražom. Analizirano je više od 570.000 izvješća o povijesti automobila, a istraživanje je ujedno pokazalo i koliko izgube kupci vozila kojima na kojima je vraćena kilometraža.
Apsolutna prevlast dizelaša
Pretpostavka kako dizelaši rade više kilometara se pokazala točnom, pa se stoga i većina prevara s kilometražom dogodi na dizelskim automobilima. Njihov udio iznosi gotovo tri četvrtine (74.4 %) od svih izvješća o povijesti automobila s uočenim promjenama na mjeraču kilometara.
Manja šansa za prevaru s kilometrima je kod rabljenih automobila s benzinskim motorom koji čine 25% svih automobila sa skinutim kilometrima. Međutim, u budućnosti bi se ovaj trend uslijed rasta popularnosti benzinaca mogao promijeniti.
Očekivano, najmanje slučajeva skidanja kilometara detektirano je na električnim i hibridnim automobilima, njih samo 0.6%.
Laka prevara za veliku zaradu
Jedan od glavnih razloga zašto su prevare s kilometrima tako česte među nemoralnim prodavačima automobila jest troškovna učinkovitost. Naime, skidanje kilometara može se odraditi za samo nekoliko stotina eura, čak i na dobro zaštićenim automobilima s modernim softverom.
S druge strane, ovisno o godištu i stanju rabljenog auta, vraćanje kilometara može umjetno napuhati cijenu automobila za do 25%, pokazalo je istraživanje carVerticala.
Kilometri se najčešće smanjuju na starijim premium automobilima njemačkih proizvođača, a u prosjeku se skine oko 80.000 kilometara.
U vozilima proizvedenima između 2016. i 2020. godine prosječno je skinuto oko 36.000 kilometara. Istraživanje je pokazalo da prevare s kilometrima ponekad mogu doći do skidanja i više od 200.000 km.
Zaključak
Sve rečeno pokazuje kako je kupovina bez poznate povijesti vozila rizik koji vas može stajati i do četvrtine cijene vozila. Izvješće o povijesti automobila može otkriti neke činjenice koje će vam pomoći da ne postanete vlasnik loše održavanog automobila pa i pružiti i svojevrsnu prednost pri pregovaranju. U svakom slučaju imajte na umu da su prevare s kilometražom mnogo učestalije u zemljama središnje i istočne Europe, dok je njihova prisutnost u zapadnim zemljama značajno manja.