Strah od gospodarskih posljedica koronavirusa pokolebao azijske burze
NA AZIJSKIM su burzama danas cijene dionica pale nakon tri dana rasta jer su ulagače obeshrabrile vijesti o sve većem broju umrlih od koronavirusa i posljedicama širenja tog virusa za regionalna gospodarstva.
MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio je oko 7 sati u minusu 0,8 posto nakon tri dana rasta.
Pritom je na Tokijskoj burzi Nikkei indeks oslabio 0,2 posto, dok su cijene dionica u Singapuru, Australiji, Hong Kongu, Šangaju i Južnoj Koreji skliznule između 0,1 i 1,1 posto.
Ulagači se nadali da će kineske vlasti zaustaviti širenje zaraze
Nakon što su azijska tržišta tri dana rasla, zahvaljujući nadi ulagača da će se uskoro suzbiti širenje koronavirusa, jutros su cijene dionica pale jer su te nade splasnule.
Broj umrlih od tog virusa u Kini porastao je na 636 pa je više nego udvostručen u manje od tjedan dana, dok je broj zaraženih premašio 31.100.
To je pokolebalo ulagače koji su očekivali da će se nakon niza mjera kineskih vlasti zaustaviti širenje zaraze. No, kako raste broj umrlih i zaraženih, strahovanja od pandemije i dalje su velika.
Tvornice zatvorene, nabavni lanci prekinuti
Puno je nepoznanica o koronavirusu, uključujući stopu smrtnosti i načine širenja. Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) poručila je jučer da je prerano govoriti o vrhuncu koronavirusa.
Kinesko je gospodarstvo, pak, pod pritiskom jer je niz gradova u karanteni, a brojni zrakoplovni letovi otkazani. Mnoge su tvornice zatvorene, a nabavni lanci prekinuti.
To bi, smatraju analitičari, moglo izazvati više gospodarske štete nego što se očekivalo, unatoč brojnim gospodarskim poticajnim mjerama kineskih vlasti.
Singapurska banka DBS smanjila procjenu rasta gospodarstva
„Broj umrlih i zaraženih se ne usporava. Pomalo sam iznenađen što ulagači na američkim i europskim burzama zanemaruju te vijesti. Mislim da je reakcija u azijsko-pacifičkoj regiji mnogo razumnija. Tu je stvarna nesigurnost”, kaže Michael McCarthy, osvrćući se na rast cijena dionica posljednjih dana na europskim i američkim burzama, pri čemu su na Wall Streetu burzovni indeksi jučer dosegnuli najviše razine u povijesti.
A koliki bi utjecaj na regionalna gospodarstva moglo imati širenje koronavirusa pokazuje jutros objavljena vijest da je najveća singapurska banka DBS smanjila procjenu rasta gospodarstva tog grada države u ovoj godini s prethodnih 1,4 na 0,9 posto.
Dolar blago ojačao
A na valutnim je tržištima dolar nastavio jačati prema košarici valuta.
Njegov indeks, koji prati kretanje američke prema šest najvažnijih svjetskih valuta, kreće se jutros oko 98,44 boda, dok je jučer u ovo doba iznosio 98,30 bodova.
Pritom se tečaj američke u odnosu na japansku valutu kreće oko 109,90 jena, kao i jučer u ovo doba.
Cijene nafte porasle drugi dan zaredom
Cijena eura prema američkoj valuti kreće se, pak, oko 1,0980 dolara.
A cijene su nafte porasle drugi dan zaredom, zahvaljujući porukama iz Organizacije zemalja izvoznica nafte (OPEC) da je spremna dodatno smanjiti proizvodnju kako bi podržala cijene.
Na američkom je tržištu cijena barela jutros ojačala 0,22 posto, na 51,06 dolara, dok je na londonskom tržištu barel poskupio 0,29 posto, na 55,09 dolara.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati