Biotehnološke tvrtke u Njemačkoj imale veliku dobit u 2020. zahvaljujući cjepivima
NJEMAČKI biotehnološki sektor pribavio je u 2020. godini rekordan iznos dodatnog kapitala zahvaljujući proizvođačima cjepiva protiv covida 19, objavilo je danas udruženje Bio Deutschland.
Sektor je u godini pandemije koronavirusa pribavio tri milijarde eura dodatnog kapitala, bilo na burzi, bilo injekcijama financijskih ulagača, izvijestilo je udruženje.
To je trostruko više nego u 2019. godini i više nego dvostruko više nego u 2018., dodali su.
Novac nije bio ravnomjerno raspoređen, budući da je otprilike polovica iznosa otišla tvrtkama BioNTech i CureVac, proizvođačima cjepiva protiv covida-19 sa sjedištem u Njemačkoj.
Prva tvrtka koja je dobila odobrenje za cjepivo
BioNTech je bio prva tvrtka koja je dobila potpuno regulatorno odobrenje za cjepivo, zajedno s američkim partnerom Pfizerom. CureVac se nada da će zahtjev za odobrenjem predati regulatorima idućih mjeseci.
Predsjednik udruženja Bio Deutschland Oliver Schacht upozorio je na prepreke rastu biotehnološkog sektora.
U početnim fazama istraživanja mladim, inovativnim kompanijama na raspolaganju su brojne mogućnosti financiranja, uključujući i državni novac, ali kasnije faze donose sušu, objasnio je Schacht.
"Tradicionalno smo slabi kada na red dođe faza u kojoj bismo tvrtkama trebali dopustiti da postanu velike", dodao je.
U Njemačkoj često nedostaje novca za kapitalno intenzivne faze, poput velikih ispitivanja i uspostavljanja proizvodnih linija, zaključio je predstavnik biotehnološkog sektora.
Bio Deutschland pozvao je političke dužnosnike i da investitorima izvan EU olakšaju sklapanje poslova s njemačkim tvrtkama.