U Los Angelesu ne gase požar morskom vodom. Zašto?
DOK SMRTONOSNI požari haraju Los Angelesom i stotine tisuća stanovnika je prisiljeno na evakuaciju, kritičan nedostatak vode otežava napore vatrogasaca u gašenju vatre. Više od 27.000 hektara u okrugu Los Angeles izgorjelo je otkako su požari izbili u utorak ujutro. Demokratski guverner Kalifornije Gavin Newsom rekao je za CNN u srijedu da su požari uzrokovali "potpunu i apsolutnu devastaciju."
"Iscrpili smo sve svoje resurse", rekao je te naveo da su hidranti diljem regije presušili. "Ti hidranti obično mogu podržati dva ili tri požara. A sada se suočavamo s nečim ovih razmjera."
Tri spremnika vode vatrogasne službe, od kojih svaki drži oko 3.5 milijuna litara, ispraznila su se u srijedu ujutro, izjavila je Janisse Quiñones, glavna inženjerka vatrogasnog odjela Los Angelesa za vodovod i električnu energiju, na konferenciji za novinare. "Gasimo šumski požar pomoću urbanih sustava vodoopskrbe, što je zaista izazovno", rekla je Quiñones.
Kao odgovor na nedostatak vode, vatrogasci su u srijedu viđeni kako kanaderima uzimaju vodu iz Tihog oceana, izvijestila je KTLA 5 News.
Je li doista tako jednostavno koristiti morsku vodu za gašenje požara?
Iako morska voda može biti učinkovita u gašenju požara, njezina redovita upotreba nije praktična za vatrogasce niti se može koristiti u cijelom sustavu, a može biti štetna za okoliš. Prema Technology.org, slana voda može biti korozivna za vatrogasnu opremu i uzrokovati oštećenja na alatima poput spremnika, hidranata i crijeva.
Da bi se morska voda koristila jednako učinkovito kao voda iz hidranta, potrebno ju je desalinizirati, što je kontroverzna tema na zapadu SAD-a. Neki ekolozi smatraju desalinizaciju neučinkovitom, skupom i nepotrebnom, iako su mnogi zagovarali sustavno rješenje za borbu protiv suša i požara.
Zdravlje okoliša
Zdravlje okoliša također je zabrinjavajuće za vatrogasne službenike kada razmatraju upotrebu morske vode za gašenje požara. Kada se velike količine morske vode izlijevaju na požar, ta sol mora završiti negdje - obično u tlu ili se ispire u obližnje vodene tokove.
Unošenje velikih količina soli u područja s gustim raslinjem - što je uobičajeno na mjestima šumskih požara - gotovo uvijek ima štetne posljedice.
Povećanje saliniteta tla, odnosno sadržaja soli u tlu, otežava biljkama apsorpciju vode i hranjivih tvari putem osmoze. Sol također može učiniti tlo otrovnim, usporiti rast mladica i narušiti propusnost tla - odnosno koliko lako voda i hranjive tvari mogu prodrijeti kroz tlo.
Unatoč svemu tome, vatrogasci ponekad koriste morsku vodu za gašenje požara, ali pritom moraju biti oprezni i pažljivo birati kada će primijeniti takvu metodu.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati