Četiri su glavna kandidata za ravnatelja HRT-a, evo tko su oni
NADZORNI odbor HRT-a jučer je donio odluku kako od pristiglih 16 kandidatura za glavnog ravnatelja HRT-a tri ne zadovoljavaju uvjete natječaja. Koje su kandidature prihvaćene za prvog čovjeka javnog servisa, nisu nam danas htjeli otkriti s HRT-a pravdajući se odredbama GDPR-a, odnosno da ne mogu otkriti osobne podatke. Rekli su nam kako su kandidature i programi kandidata predani saborskom Odboru za informiranje, informatizaciju i medije na daljnje postupanje. No, kako saznajemo, lista kandidata i dokumentacija još uvijek nisu došle do sabora.
Podsjetimo kako se glavni ravnatelj bira dok se bivši ravnatelj ove medijske kuće Kazimir Bačić nalazi u istražnom zatvoru zbog sumnje da je bio posrednik u davanju 50 tisuća eura mita zagrebačkom gradonačelniku Milanu Bandiću.
Neslužbeno smo ipak saznali imena kandidata za glavnog ravnatelja, a navodno su svega četiri kandidature ocijenjene kao vrlo ozbiljne te glase za favorite. To su one Dražena Rajkovića, Anje Šovagović Despot, Roberta Šveba i Darija Špelića. Zanimljivo je i kako većina od 16 pristiglih kandidatura ima nekakvu vezu s vladajućom partijom HDZ-om ili s desnim političkim opcijama te da ih je najviše bilo ili jest na HRT-u. No, krenimo redom.
Rajković prijavljivao vodstvo HRT-a zbog spornih ugovora
Dražen Rajković bivši je novinar i urednik tjednika Nacional i Globus te ekonomski komentator za više hrvatskih medija. Pisac je više knjiga, od kojih valja izdvojiti Kako je Sanader ukrao Hrvatsku iz 2011. godine, u kojoj zaključuje da je u šest mandata Sanader, zajedno s ostatkom korupcijske piramide, učinio štetu od 98 milijardi kuna u hrvatskom proračunu, od čega je po klasifikacijama OECD-a ukradeno barem 10 milijardi kuna.
Od 2012. do 2015. godine bio je član Nadzornog odbora HRT-a, u kojem se više puta sukobio s tadašnjim glavnim ravnateljem Gordanom Radmanom te protiv njega podnio više prijava. Rajković je, ukazujući na hobotnicu unutar HRT-a, tvrdio da je Radman ugovorom sa ZAMP-om oštetio HRT za milijardu kuna. Danas je Rajković zaposlen u državnom Janafu.
Šovagović Despot smijenjena u političkom procesu koji je vodio HDZ
Anja Šovagović Despot prije svega je poznato ime hrvatske glazbene i kazališne scene te je dobitnica više priznanja kao kazališna, televizijska i filmska glumica. No, puno bitnija za kandidaturu za ravnateljicu HRT-a je činjenica da je bila prvo članica, a od 2016. godine i na čelu Nadzornog odbora HRT-a. Smijenila ju je većina u saboru nakon što je NO pod njenim predsjedanjem obavijestio zastupnike o rezultatima nadzora zakonitosti rada i poslovanja HRT-a za 2016. godinu.
Naime, nakon što je Nadzorni odbor HRT-a obavijestio zastupnike o potencijalnom kriminalu na HRT-u te je poslana dokumentacija DORH-u, HDZ je odlučio zataškati tu aferu hitnom smjenom Nadzornog odbora. Taj sastav NO-a još je 2017. godine ukazao na brojne nepravilnosti u poslovanju HRT-a, a tražili su i poništenje natječaja za glavnog ravnatelja HRT-a u saboru prilikom imenovanja Kazimira Bačića jer su utvrdili grubo kršenje natječajnih pravila.
Šveb pod sumnjom za sukob interesa
Robert Šveb je u vrijeme mandata Ive Sanadera slovio kao najmoćnije ime Prisavlja, a danas u utrku za ravnatelja HRT-a ulazi kao favorit i navodni miljenik aktualne ministrice kulture Nine Obuljen Koržinek. Šveb je na HRT-u počeo raditi kao informatički tehničar još za vrijeme studija, a nakon diplome zaposlen je kao sistemski inženjer. Trenutak najveće slave imao je 2008. godine, kada je izabran za glavnog urednika televizijskog informativnog programa, odnosno ravnatelja HTV-a. No, Šveb je podnio ostavku zbog afere oko izgubljenih prava za prijenos SP-a u rukometu 2009. godine koja je, pred nosom HRT-a, dobio konkurentski RTL. Za vrijeme mandata Gordana Radmana Šveb se vratio kao vanjski konzultant i savjetnik uz izdašne honorare. Švebom se bavio Nadzorni odbor 2007. i 2013. godine, kada se ispitivao potencijalni sukob interesa Šveba, odnosno ugovori njegovih tvrtki MediaHub d.o.o. i RoBaGo s HRT-om. I danas se Šveb navodi kao direktor i član društva te dvije tvrtke.
Povjesničar Špelić u nadzoru HRT-a
Dario Špelić aktualni je član Nadzornoga odbora HRT-a iz redova zaposlenika od 2017., a na HRT-u je bio novinar i urednik. Počeo je raditi u Obrazovnom i dječjem programu HR-a 1998. godine kao novinar. Za urednika redakcije Obrazovnog programa imenovan je 2008., a u srpnju 2012. godine imenovan je za v. d. ravnatelja HR-a, da bi godinu dana kasnije postao rukovoditelj Produkcijskog odjela obrazovanje i znanost. Već 21 godinu uređuje i vodi emisiju o povijesti, arheologiji, antropologiji i povijesti znanosti Povijest četvrtkom na Hrvatskom radiju.
Markićkin frend Kristić
Nikola Kristić bivši je urednik i novinar HRT-a, a karijeru je počeo u Osijeku 1985. godine kao dopisnik. Ratni je reporter s Banije, a kasnije je uređivao i vodio HTV-ov Dnevnik i politički magazin Spektar, da bi bio i novinar-mentor u Informativnom programu televizije te u više navrata urednik informativnog programa HTV-a. Poznat je po čistkama urednika u vrijeme mandata ravnatelja Radmana te po činjenici da je branio Željku Markić kao "iznimno sposobnu poslovnu ženu".
Naime, Markić je 2002. godine bila na HTV-u kao urednica dnevnih informativnih emisija, zapravo odmah ispod Kristića, koji je u to vrijeme bio urednik informativno-političkog programa. Markić je bila postavljena na to mjesto iako formalno nije zadovoljavala uvjete za njega. Riječ je o liječnici koja nema diplomu društvenog smjera ni četiri godine uredničkog iskustva. Kristić ju je, bez obzira na manjkavosti, tada zdušno branio. Kristić je jedno vrijeme bio šef Transparency Internationala, a okušao se i na lokalnim izborima za načelnika Općine Stubičke Toplice na neovisnoj listi grupe građana.
HNiP-ovci i branitelji lika i djela bivšeg ravnatelja Kovačića
Ivo Kujundžić počeo je kao dopisnik HRT-a iz Vojvodine od 1991. te prvi akreditirani dopisnik iz Budimpešte od 1992. Tajnik veleposlanstva RH u Budimpešti bio je 1996. - 2000., a veleposlanik RH u Skoplju 2005. - 2011. Uređivao je emisiju Korijeni - hrvatske manjine u Europi te Pogled preko granice o Hrvatima u BiH. U srpnju 2016. godine bio je vršitelj dužnosti glavnog urednika međunarodnoga kanala HRT-a Glas Hrvatske. Kujundžić se spominje kao član desničarske paraudruge HNiP, odnosno jedan je od osnivača te član Etičkog foruma. Hrvatski novinari i publicisti, što je puno značenje skraćenice HNiP, okupljaju prohadezeovski orijentirane radnike u medijima.
Sanja Ivančin na Prisavlju je još od 1978. godine. Isprva je bila poslovna tajnica i pomoćnica organizatora, od 1989. producentica, a zatim i odgovorna producentica u Obrazovnom, Dramskom i Dokumentarnom programu HTV-a. U 2016. godini izabrana je za vršiteljicu dužnosti ravnateljice PJ Produkcije HRT-a. Ona se nakon odlaska Siniše Kovačića neuspješno kandidirala na funkciju ravnateljice HRT-a 2017. godine. Zanimljivo je da je Ivančin potpisnica pisma protiv saziva Nadzornog odbora koji se bavio revizijom poslovanja HRT-a u vrijeme Siniše Kovačića. Ona je smatrala da je ta revizija napravljena zlonamjerno, s ciljem krivog tumačenja situacije. Zbog te revizije, podsjetimo, političkim dekretom smijenjen je Nadzorni odbor na čelu s Anjom Šovagović Despot.
Dražen Miočić na HRT-u je od 1994. kao član redakcije Zagrebačke panorame gdje je kasnije bio urednik i voditelj. Dugogodišnji je novinar, urednik i voditelj u unutrašnjopolitičkoj redakciji Hrvatske televizije. Bio je urednik Informativnog programa Hrvatske televizije, urednik emisija Otvoreno, Vijesti, Dnevnik i Studio 4. Bio je kratko i vršitelj dužnosti ravnatelja programa HRT-a te urednik programskog kanala HTV 4. Široj javnosti poznat je po tome što je prijetio disciplinskim mjerama novinarima koji u svom radu nisu doprinosili promoviranju službene mitologije Domovinskog rata. Miočić je također potpisnik pisma, odnosno "Očitovanja na neutemeljene stavove i objave NO HRT-a nakon provedene revizije", u kojem se branio tadašnji ravnatelj Siniša Kovačić. U pismu se naglašavalo da su tvrdnje NO-a u nalazu revizije neutemeljene te da se pokušava kriminalizirati Ravnateljstvo HRT-a.
Ima i članova HDZ-a, a najviše je bivših HRT-ovaca
Željko Valentić bivši je urednik i novinar Večernjeg lista i tjednika Forum, a bio je i sindikalni povjerenik u Večernjem listu za vrijeme poznatog štrajka novinara u tom dnevnom listu.
Gordana Grandov bivša je rukovoditeljica HRT-ove radne jedinice Financije, računovodstvo, plan i analiza. Nadzornom odboru svojedobno je prijavila tadašnjeg ravnatelja Gordana Radmana da nad njom vrši mobing te da nadređeni ignoriraju njeno ukazivanje na nepravilnosti u poslovanju. Optužila je i tadašnjeg HRT-ovog ravnatelja poslovanja Borisa Sruka.
Među primljenim kandidaturama su one Anite Šimić Bitunjac, članice HDZ-a, koja se kandidirala za potpredsjednicu te stranke, Josipa Krželja s Radija Split te Ivice Zadra, koji je bio desetak godina novinar HTV-a, no otišao je nakon odlaska Siniše Kovačića. Bio je jedan od urednika portala Direktno te urednik na Plavom, Zagrebačkom i Otvorenom radiju te je godinu i pol bio urednik informative i glavni urednik Radija Cibona. Prije četiri godine njegova prijava odbačena je kao nevaljala zbog nedostatka radnog iskustva. Jedna od pristiglih kandidatura bila je ona Krešimira Ćosića, ravnatelja jedne škole iz Osijeka, te ona Marija Kraljevića iz Splita, koji se već ranije pokušavao kandidirati za ravnatelja HRT-a, kao i Mirele Despot Zadro, bivše direktorice prodaje na HRT-u.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati