Kina je potpisala pakt s malom državom. SAD i Australija ga silom probali spriječiti
KINA je objavila da je ovaj tjedan potpisala sigurnosni pakt s malom pacifičkom otočnom državom - Solomonskim Otocima.
Kako je Kina objavila, to je bio "obostrano koristan sporazum s ciljem stvaranja mira i stabilnosti na Solomonskim Otocima", u zemlji s manje stanovnika od polovice Manhattana koju su prošle godine potresli nasilni prosvjedi.
Ali druge zemlje na taj pakt gledaju drugačije.
Za Australiju, Novi Zeland i Sjedinjene Države to je bila posljednja igra Pekinga u borbi za utjecaj na Pacifiku - potez za koji neki tvrde da prijeti samoj stabilnosti regije, piše CNN. Nagađalo se oko toga što će biti u sporazumu nakon što je na internetu prošlog mjeseca procurio neprovjereni nacrt sporazuma.
SAD i Australija pokušali zaustaviti sporazum
Neki su bili zabrinuti da bi sporazum mogao ostvariti najgori strah Canberre: kinesku vojnu bazu na Solomonskim Otocima, prvu na Pacifiku. Australija i SAD bili su toliko zabrinuti da su poslali izaslanstva na pacifički otok, nadajući se da će zaustaviti sporazum.
No Kina je objavila da je sporazum potpisan u utorak, prije nego što je američko izaslanstvo uopće imalo priliku sletjeti. Iako detalji konačnog sporazuma nisu objavljeni, neki promatrači kažu da sporazum čini Australiju manje sigurnom i prijeti dodatnom destabilizacijom Solomonskih Otoka.
"Australija i Sjedinjene Države još uvijek se nisu probudile u pogledu realnosti kineske moći i načina na koji ćemo se nositi s njom", rekao je Hugh White, profesor emeritus strateških studija na Australskom nacionalnom sveučilištu koji je radio kao viši savjetnik australskog ministra obrane i premijera.
"I u Canberri i u Washingtonu misle da nekako možemo natjerati Kinu da nestane", dodao je.
Kako je došlo do pakta
Prema nacrtu dokumenta koji je procurio, Solomonski Otoci bi imali mogućnost tražiti od policije ili vojnog osoblja iz Kine da održava društveni red ili pomoć u katastrofama.
Čini se da se sporazum odnosi na nasilne prosvjede koji su potresli glavni grad zemlje Honiaru u studenom prošle godine, a djelomično su bili potaknuti bijesom zbog vladine odluke da prekine veze s Tajvanom i povjeri vjernost Pekingu.
U zajedničkoj izjavi, SAD, Japan, Australija i Novi Zeland rekli su da pakt predstavlja "ozbiljne rizike za slobodni i otvoreni Indo-Pacifik".
Premijer Solomonskih Otoka Manasseh Sogavare inzistirao je u srijedu da sporazum ne uključuje dopuštenje Kini da uspostavi vojnu bazu te je pozvao kritičare da "poštuju suverene interese zemlje". "Ušli smo u aranžman s Kinom širom otvorenih očiju, vođeni našim nacionalnim interesima", rekao je.
Što nosi budućnost?
"Jasno mi je da velika većina običnih stanovnika Salomonskih Otoka ne želi bazu ovdje, pa čak ni ovaj dogovor. Većina uopće ne želi Kinu ovdje", rekao je nacionalni oporbeni čelnik Matthew Wale.
Neki su sugerirali da bi sam sporazum mogao pogoršati tenzije između onih koji podržavaju bliže veze s Kinom i onih koji ih ne podržavaju. Ali sporazum također šalje mnogo veću poruku: da pristupi Australije i njezinih saveznika u regiji ne funkcioniraju, piše CNN.
Australija već dugo govori o ideji "pacifičke obitelji". No, prema Whiteu, Australija posvećuje malo pažnje Pacifiku, osim ako se ne suočava sa sigurnosnom prijetnjom. Australija i njezini saveznici zapeli su u prošlosti zamišljajući da se moć Kine može svesti na minimum i da mogu ostati dominantne sile u regiji, rekao je.
"To neće ići. Australija mora naučiti živjeti s kineskom moći, a to uključuje kineski prošireni utjecaj u jugozapadnom Pacifiku", zaključio je.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati