Rusi kontroliraju Bahmut, ali sad ih čeka još teži izazov. "Priča još nije završena"
RUSIJA trenutno kontrolira grad Bahmut u istočnoj Ukrajini, u kojem su tisuće ruskih i ukrajinskih vojnika poginule u najdužoj i najkrvavijoj bitci rata. Međutim, nije jasno hoće li Moskva moći zadržati uništeni grad pod svojom kontrolom usred ukrajinskog protunapada koji je već započeo, piše Washington Post.
Čini se da Rusija kontrolira ono što je ostalo od grada u kojem je nekoć živjelo oko 70.000 ljudi. Ipak, glasnogovornik istočnog vojnog zapovjedništva Ukrajine Serhij Čerevatji je jučer izjavio da ukrajinske snage još uvijek drže položaje na jugozapadnom rubu grada i da se bore s ruskim snagama na periferiji.
Neki vojni analitičari predviđaju da bi rusko slavlje moglo biti kratkog vijeka te da bi Bahmut mogao slijediti sudbinu Izjuma, Limana, Hersona i drugih gradova koje su Ukrajinci vratili pod svoju kontrolu nakon što su ih Rusi okupirali. Ruske snage su iscrpljene zbog značajnih gubitaka koje su pretrpjele posljednjih mjeseci, a problem predstavljaju i unutarnja rivalstva.
"Rusi ne znaju gdje će započeti protuofenziva"
"Priča o Bahmutu još nije završena. Puno je ukrajinskih snaga koje su još uvijek na rubovima, a ruska pozicija u Ukrajini trenutno nije posebno stabilna. Trenutno je situacija takva da je oni kontroliraju, ali to nije uklesano u kamen", rekla je Dara Massicot, viša istraživačica u think-tanku RAND Corp.
Predviđa kako će sljedeća dva do tri tjedna biti ključna za Moskvu, koja raspoređuje snage za obranu od očekivane ukrajinske protuofenzive. Držanje grada - koji je od ograničene strateške važnosti, ali ima veliku simboliku za obje strane - zahtijevalo bi od Moskve da povuče pojačanje s prethodno okupiranih teritorija, što bi moglo stvoriti nova područja ranjivosti.
"Rusi ne znaju točno gdje će započeti protuofenziva, a na temelju toga gdje se nalazi većina njihovih snaga, čini se da su posebno zabrinuti zbog presječenih Zaporižje i kopnenog mosta", rekla je Massicot.
Misli na most koji je Moskva koristila ranije u ratu kako bi povezala Krim s kopnenom Rusijom. "Dakle, to će biti balansiranje između premještanja dodatnih sredstava na mjesto oko Bahmuta i osiguravanja da njihova sposobnost da ojačaju druga područja fronte, ako protuofenziva započne na drugom mjestu, ostane netaknuta", uvjerena je.
Šef Wagnera najavio povlačenje
Potencijalni zaokret bi moglo donijeti i povlačenje boraca privatne vojne kompanije Wagner, koji su mjesecima predvodili napad na Bahmut. Osnivač Wagnera Jevgenij Prigožin je u nedjelju najavio da će se njegovi borci početi povlačiti u četvrtak. "Od 1. lipnja nijedan Wagnerov borac neće biti na fronti dok se ne podvrgnemo reorganizaciji, ponovnom opremanju i dodatnoj obuci", poručio je.
Wagner je služio kao glavna jurišna snaga otkako su se borbe intenzivirale u jesen. Njihova taktika se svodila na slanje valova slabo obučenih ljudi - uglavnom unovačenih osuđenika s malo ili nimalo vojnog iskustva - koji su dobili zadatak da nadvladaju ukrajinske snage.
Telegram kanali bliski plaćeničkoj skupini prikazali su kako Wagner dodjeljuje medalje onima koji su sudjelovali u borbama. Oko 10.000 boraca Wagnera, uglavnom zarobljenika, ubijeno je u borbama oko Bahmuta od kraja prošle godine, a tisuće njih su ozlijeđene, prema najnovijim američkim procjenama.
"Rusi će teško pronaći zamjenu"
Analitičari su Prigožinove tvrdnje o povlačenju dočekali sa skepsom. Ovo je treći put da je obećao da će povući svoje trupe iz Bahmuta - prethodno je prijetio da će napustiti grad ako ruska vojska ne pošalje njegovim borcima više streljiva - ali to još nije ispunio.
"Situacija se promijenila jer je cilj koji je sam Prigožin proglasio - zauzimanje grada - ispunjen i nitko mu ne može zamjeriti jer je dovršio zadatak tako da postoji šansa da odu. Ali tajming je dvojben - najvjerojatnije će ruskoj vojsci biti teško pronaći zamjenu u tako kratkom vremenu, a Wagner neće ostaviti prazne položaje", rekao je Ian Matveev, ruski vojni analitičar.
Massicot vjeruje da ruske jedinice koje su najbliže Bahmutu nisu u poziciji ispuniti Wagnerovu ulogu na prvoj liniji. Oni su mješavina nedavno mobiliziranih muškaraca i onih koji su unovačeni iz vojski takozvanih Narodnih Republika Luhansk i Donjeck. Te su skupine bile loše opremljene i slabo obučene tijekom rata.
Prigožin je prvi objavio da su zauzeli Bahmut
Moskva ima opciju da za obranu Bahmuta angažira zračno-desantne snage, koje su se dokazale u ratu, ali njihovo angažiranje bi potencijalno rezultiralo gubitkom iskusnih trupa koje bi mogle biti korisnije drugdje. Prigožin je prvi objavio da je Rusija preuzela kontrolu nad Bahmutom, preduhitrivši rusko ministarstvo obrane. Ovo je samo još jedan primjer sukoba šefa Wagnera i ruskog vojnog vrha.
"Operacija pod nazivom Bahmutska mašina za mljevenje mesa započela je u listopadu kako bi se potučena ruska vojska oporavila. Hvala Vladimiru Vladimiroviču Putinu, koji nam je pružio ovu priliku i veliku čast da zaštitimo našu domovinu", rekao je Prigožin u subotu u devetominutnom videu koji je vjerojatno snimljen u istočnim dijelovima Bahmuta.
Ministarstvo obrane moralo se nekoliko sati kasnije oglasiti suzdržanijim priopćenjem. Prigožin je u više navrata optužio ministra obrane Sergeja Šojgua i Valerija Gerasimova, načelnika Glavnog stožera ruskih oružanih snaga, za nesposobnost i izdaju. Tvrdio je da su njih dvojica namjerno lišavali Wagnerove snage streljiva i svojatali njihove pobjede na bojnom polju.
Ministarstvo obrane je opovrgnulo tvrdnje šefa Wagnera o nedostatku streljiva, ali je ignoriralo njegove ogorčene osobne napade pune vulgarnosti. Privatno su ruski vojni dužnosnici raspravljali o pokretanju vlastite reklamne kampanje, ali su na kraju odlučili da neće imati šanse protiv Prigožinove male, ali glasne mreže web stranica s vijestima i Telegram kanala.
Putin čestitao vagnerovcima
Uz službeno priopćenje ministarstva obrane o zauzimanju Bahmuta stigla je i čestitka Putina, koji se posljednjih mjeseci uglavnom suzdržao od komentiranja tijeka rata.
"Šef države čestitao je jurišnim odredima Wagnera, kao i svim pripadnicima postrojbi Oružanih snaga Ruske Federacije, koji su im pružili potrebnu potporu i zaštitu s boka, na završetku operacije oslobađanja Artemovska", glasila je poruka.
"Svi istaknuti dobit će državne nagrade", najavljeno je. Analitičari smatraju da će Putinovo prvo službeno priznanje Wagnerovog doprinosa uz regularnu vojsku samo dodatno zapaliti sukob unutar ruskih snaga.
"Mislim da je Putinova izjava priznanje da su obje strane ovdje imale ulogu. S obzirom na to, postoji napetost između Prigožina i ministarstva obrane koja je još uvijek vrlo visoka. Obje strane su ogorčene jer moraju dijeliti platformu s drugom za Bahmut", zaključila je Massicot.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati