Od Mamića do Kutle: Ovi kriminalci su pobjegli u Hercegovinu
PREMA posljednjim javno dostupnim podacima MUP-a, policija putem svojih internetskih stranica traga za 35 osoba, a među ratnim zločincima, ubojicama i silovateljima nalaze se imena koja su na vrhuncu svoje moći imala velik utjecaj na hrvatsku politiku i gospodarstvo te se danas skrivaju iza dvojnog državljanstva.
Zajedno s ratnim zločincem Veselinom Šljivančaninom, koji je počinio ratni zločin na Ovčari, raspisane su, između ostalih, tjeralice za Josipom Gucićem, osnivačem lanaca trgovina Getro, i Miroslavom Kutlom koji je u vrijeme privatizacije ovladao dijelom hrvatskih medija, poput Slobodne Dalmacije i OTV-a, ali i distributivnim mrežom tiskovina tvrtkom Tisak.
Gucić pobjegao u Beograd
Što se Gucića tiče, poznat je i po tome što je posjedovao udjele u nizu poznatih trgovačkih društava. On je našao utočište od progona hrvatskih vlasti u Beogradu. Ovaj rođeni Kosovar u bijegu je od početka 2000-ih zbog niza kaznenih djela iz segmenta zlouporabe položaja i ovlasti. Neka od njih već su pala u zastaru.
Miroslav Kutle pravomoćno je osuđen na dvije godine i osam mjeseci zatvora zbog malverzacija u pretvorbi tvrtke Gradski podrum. Županijski sud u Zagrebu svojevremeno ga je oslobodio pravosudnog krimena u slučajevima u kojima ga se sumnjičilo da je oštetio Globus holding prilikom kupnje dionica Dione i bjelovarskog Univerzala. Razlog oslobađajuće presude bila je loše sastavljena optužnica Državnog odvjetništva.
Mamić i Kutle se sklonili u BiH
Iskoristivši dvojno državljanstvo, Kutle se sklonio u Hercegovinu, kao i odbjegla braća Zdravko i Zoran Mamić, čija se imena vežu uz Dinamo. Dok se tjeralica za Zdravkom Mamićem temelji na zloporabi ovlasti u gospodarskom poslovanju, za koju je nalog izdalo nekoliko sudova, Zorana se policija pokušava domoći i zbog davanja mita te zlouporabe povjerenja u gospodarskom poslovanju.
Zdravko, rođeni Bjelovarčanin, nekad prvi čovjek Dinama i sportski menadžer, 2018. proglašen je krivim za izvlačenje novca iz Dinama i nanošenje štete državnom proračunu te je nepravomoćno osuđen na 6.5 godina zatvora. Zoran je 2021. godine pravomoćno osuđen na četiri godine i osam mjeseci zatvora. Iste godine otputovao je u Hercegovinu, iz koje se do danas nije vratio.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati