Izbori u Rumunjskoj za par dana mogli bi ozbiljno uzdrmati NATO
RUMUNJSKA je ozbiljna vojna sila, zbog čega rizik da NATO-skeptik i proruski kandidat Călin Georgescu u nedjelju postane predsjednik iznenađuje i zbunjuje Sjevernoatlantski savez.
U Rumunjskoj je ključna zrakoplovna baza
Zemlja s 19 milijuna stanovnika članica je NATO-a već dva desetljeća i u njoj se nalazi zrakoplovna baza koja se upravo nadograđuje kako bi postala najveća u Europi. Graniči s Ukrajinom; gleda preko Crnog mora u Krim koji je okupirala Rusija; poslala je oružje i streljivo u Kijev; u Deveseluu je smjestila američki obrambeni raketni sustav Aegis Ashore.
Ali Georgescu osuđuje te međunarodne veze, osuđuje projektile u Deveseluu kao nacionalnu sramotu, zalaže se za ukidanje rumunjske pomoći Ukrajini i poziva na "rusku mudrost" u oblikovanju vanjske politike.
"Ne želim izaći iz NATO-a, ali..."
Istodobno, Georgescu inzistira da se ne želi povući iz NATO-a, piše Politico.
"Ne želim izaći iz NATO-a, ne želim izaći iz Europske unije. Međutim želim zauzeti stav, a ne klečati tamo i prihvaćati sve. Kao što sam rekao, trebamo učiniti sve što je u našem nacionalnom interesu", rekao je Georgescu prošlog tjedna.
Čak i da je Georgescu sklon povlačenju iz NATO-a, to bi bilo teško ostvariti jer ekstremna desnica nema većinu u parlamentu. To bi također moglo razljutiti Rumunje, od kojih 88 posto podupire članstvo u NATO-u.
Ali prema rumunjskom političkom sustavu, osmišljenom prema francuskom uzoru, predsjednik je šef države, vrhovni zapovjednik oružanih snaga i zadužen za vanjsku politiku. Zato bi dolazak NATO-skeptika u palaču Cotroceni mogao stvoriti velike probleme za savez; Georgescu bi mogao kopirati poteze mađarskog premijera Viktora Orbána i djelovati kao prokremaljski faktor unutar NATO-a.
Rumunjska je bila glavni regionalni oslonac NATO-a. Što ako dođe do dramatične promjene?
Dramatična politička promjena u Bukureštu dakle mogla bi potkopati ulogu Rumunjske kao jednog od glavnih regionalnih sigurnosnih oslonaca NATO-a. Rumunjska je jedan od najvećih potrošača u savezu, koristi borbene avione F-16, kupuje borbene tenkove M1 Abrams od Amerike i namjerava otvoriti jednu od najvećih zračnih baza u NATO-u. Također je rasporedila trupe u Irak i Afganistan.
Ta rastuća vojna moć temeljena je na više od dva desetljeća brzog gospodarskog rasta koji je transformirao zemlju iz balkanskog bolesnika u sve prosperitetniju naciju koja je čak nadmašila staru suparnicu Mađarsku u smislu BDP-a po glavi stanovnika.
"Uloga Rumunjske znatno je evoluirala u prošlih 20 godina otkako se pridružila NATO-u, a zemlja je napravila korake prema tome da bude pružatelj sigurnosti, a ne samo potrošač sigurnosti", rekla je Anca Agachi, analitičarka politike u think tanku RAND.
Rumunjska poslala puno oružja Ukrajini, pa čak i Patriote
Od početka ruske invazije na Ukrajinu prije gotovo tri godine, Rumunjska je poslala oružje, uključujući sustav protuzračne obrane Patriot, i pomogla u usmjeravanju međunarodne pomoći u Kijev. Rumunjska također izlazi na Crno more, gdje Rusi napadaju civilna plovila i postavljaju mine.
Ruske bespilotne letjelice prošle su kroz rumunjski zračni prostor u napadu na Ukrajinu, a na njenom su teritoriju pronađeni dijelovi drona.
"Blizina Ukrajine pozicionirala je Rumunjsku kao vitalnog logističkog partnera", rekla je Antonia Colibasanu, geopolitička analitičarka Geopolitical Futuresa, dodajući da je Rumunjska također centar za obuku ukrajinskih pilota F-16.
Čelnici NATO-a dogovorili su se u ožujku 2022. uspostaviti četiri dodatne multinacionalne borbene skupine duž istočnog ruba saveza, uključujući onu pod vodstvom Francuske u Rumunjskoj. Postrojba stacionirana u Cincuu bit će pojačana u brigadu od 4000 vojnika do sljedeće godine. Uključuje trupe iz Belgije, Luksemburga, Sjeverne Makedonije, Poljske, Portugala i SAD-a.
Jedan od najvećih objekata NATO-a nalazi se u Rumunjskoj
Osim razvoja raketne obrane u Deveseluu, Rumunjska namjerava potrošiti 2.7 milijardi dolara pretvarajući svoju zračnu bazu Mihail Kogălniceanu u jedan od najvećih NATO-ovih objekata. Nakon što nadogradnje budu dovršene 2030. godine, Kogălniceanu će primiti više od 10.000 vojnika i civila, od kojih će neki biti prebačeni iz američke baze Ramstein u Njemačkoj.
"Ovo će biti vrlo konkretan alat za odvraćanje na istočnom krilu", rekao je George Scutaru, izvršni direktor think tanka New Strategy Center i bivši savjetnik za nacionalnu sigurnost rumunjskog predsjednika.
Sljedećeg proljeća Rumunjska će biti domaćin velike vojne vježbe nazvane Dacian Spring 2025., kojom će se testirati sposobnost Francuske da prebaci brigadu spremnu za rat diljem Europe u 10 dana.
Bukurešt troši ozbiljan novac na obranu
Trenutačno Bukurešt troši 2.25 posto svog BDP-a na obranu, što je iznad propisanog cilja od 2 posto, a namjera je povećati vojne izdatke na 2.5 posto iduće godine i 3 posto 2026. Cilj je modernizirati svoj arsenal i zamijeniti zastarjelu opremu iz sovjetskog doba.
"Treba nam pet do deset godina da dovedemo postrojbe i sposobnosti na razinu potrebnu za reakciju i obeshrabrivanje bilo kakvog rata", rekao je Iulian Chifu, predsjednik Centra za prevenciju sukoba i rano upozoravanje u Bukureštu i bivši vladin savjetnik za međunarodnu sigurnost.
Rumunjska se uvelike oslanja na druge zemlje u pogledu oružja za modernizaciju svojih snaga.
Bukurešt je u procesu kupnje 32 borbena zrakoplova Lockheed Martin F-35 Lightning iz Sjedinjenih Američkih Država. Također ima protuzračnu obranu Patriot i topnički raketni sustav visoke pokretljivosti M142 (HIMARS). Prošle je godine Rumunjska nabavila dva minolovca iz Ujedinjenog Kraljevstva kako bi pojačala sigurnost na Crnom moru.
Oružje kupuju i od zemalja koje nisu u NATO-u
"Ti napori suočeni su s kašnjenjima, Europa i SAD imaju poteškoća u isporuci naoružanja zbog rata u Ukrajini i nedavne pandemije", rekao je Colibasanu iz Geopolitical Futuresa.
To je jedan od razloga zašto Rumunjska također kupuje oružje od zemalja koje nisu članice NATO-a. U procesu je nabave 54 samohodne haubice K9 Thunder od južnokorejskog Hanwha Aerospacea za 910 milijuna dolara.
Početkom ove godine čelnici Hanwha Aerospace rekli su za Politico da bi Rumunjska mogla postati središte proizvodnje oružja za Europu, Bliski istok i Afriku. Njemački obrambeni div Rheinmetall također želi izgraditi veliku tvornicu baruta u Rumunjskoj.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati