Trump prijeti Panami, spominje kineske vojnike. Predsjednik: "Nemamo o čemu pričati"
PANAMSKI predsjednik José Raúl Mulino jučer je isključio mogućnost pregovora s novoizabranim predsjednikom SAD-a Donaldom Trumpom o kontroli Panamskog kanala negirajući da Kina utječe na upravljanje kanalom, prenosi Guardian.
Mulino je također odbacio mogućnost smanjenja naknada za američke brodove kao odgovor na Trumpovu prijetnju da će zahtijevati povratak kontrole u ruke Washingtona nad tim ključnim plovnim putem, koji povezuje Atlantski i Tihi ocean.
"Nemamo o čemu razgovarati", rekao je Mulino na konferenciji za novinare. "Kanal je panamski i pripada Panamcima. Ne postoji mogućnost otvaranja bilo kakvih pregovora, to je činjenica koja je našu zemlju stajala krvi, znoja i suza", dodao je.
Trump: Panamom ne bi trebala upravljati Kina
Kanal, koji je pušten u promet 1914. godine, izgradile su Sjedinjene Američke Države, ali je 31. prosinca 1999. predan Panami prema ugovorima potpisanim dva desetljeća ranije između tadašnjeg američkog predsjednika Jimmyja Cartera i panamskog nacionalističkog vođe Omara Torrijosa.
Trump je u subotu kritizirao, kako kaže, smiješne naknade za američke brodove koji prolaze kroz Panamski kanal i skrenuo pažnju na rastući utjecaj Kine. "Panama bi trebala upravljati kanalom, a ne Kina ili bilo tko drugi", izjavio je Trump na svojoj platformi Truth Social. "Nikad i ni pod kojim uvjetima nećemo dopustiti da padne u pogrešne ruke", dodao je.
Napomenuo je i da će, ako Panama ne bude mogla osigurati sigurno, učinkovito i pouzdano upravljanje kanalom, zahtijevati da se Panamski kanal u potpunosti i bez pitanja vrati SAD-u.
Glavni korisnik kanala je SAD, na drugom mjestu Kina
U srijedu je Trump nominirao povjerenika okruga Miami-Dade Kevina Marina Cabreru za veleposlanika u Panami. Trump je Cabreru opisao kao snažnog borca za principe Amerike na prvom mjestu, koji je, prema njegovim riječima, ključan za poticanje gospodarskog rasta i međunarodnih partnerstava.
Procjenjuje se da kroz Panamski kanal prolazi oko 5% globalnog pomorskog prometa, omogućujući brodovima koji putuju između Azije i istočne obale SAD-a da izbjegnu dugu i opasnu rutu oko južnog vrha Južne Amerike. Glavni korisnik kanala je SAD, s udjelom od 74% tereta, a slijedi Kina s 21%.
Mulino je istaknuo da se naknade za korištenje kanala ne određuju po hiru predsjednika ili administratora, već prema dugogodišnjem javnom i otvorenom procesu. "Apsolutno nema kineskog uplitanja ni sudjelovanja u bilo čemu što ima veze s Panamskim kanalom", izjavio je Mulino.
"Trump, životinjo, ostavi kanal na miru"
U srijedu je Trump na Truth Socialu, bez dokaza, napisao da kineski vojnici ljubazno, ali ilegalno upravljaju Panamskim kanalom. Mulino je tu tvrdnju također demantirao. "Nema kineskih vojnika u kanalu, za ime Boga", zaključio je.
Panama je uspostavila diplomatske odnose s Kinom 2017. godine, nakon prekida veza s Tajvanom. Ta odluka je bila kritizirana tijekom prve Trumpove administracije. "Trump, životinjo, ostavi kanal na miru", skandirali su ovog utorka deseci prosvjednika ispred američkog veleposlanstva u gradu Panami te spalili sliku novoizabranog američkog predsjednika.