Split na koljenima: Balićev i Metličićev klub nema za lopte, a igračima duguje desetke tisuća kuna!
Foto: Nikola Vilić, Ante Čizmić, Ranko Šuvar / Cropix (na slici: kapetan RK Split Anđelo Žeravica u akciji tijekom lokalnog derbija s Kaštelanima)
"TIJEKOM svog dugogodišnjeg djelovanja stvorili smo i odgojili na tisuće mladih sportaša i sportašica. Neki od njih i danas predstavljaju okosnicu hrvatske rukometne reprezentacije koja je najtrofejnija u našoj zemlji i naš nacionalni ponos. U klubu su ponikli i naučili igrati rukomet: Ivano Balić, Petar Metličić, Drago Vuković, Ljubo Vukić, Dalibor Anušić, Dragan Jerković, kao i pregršt ostalih reprezentativaca." Ponosno to stoji na službenoj stranici rukometnog kluba Split. A kad pričate o rukometu, dovoljno je reći - Ivano Balić. Rukometni Maradona Ivano je postao baš nakon što je prve korake napravio na legendarnim Gripama, u klubu koji rado ističe svoj predani i kontinuirani rad s mladima.
Nažalost, u tom klubu danas malo toga štima. Raspad sistema danas je realnost RK Split, a da bi vrlo skoro sve moglo otići kvragu, možda najbolje će posvjedočiti podatak da je prije mjesec dana trener Željko Babić, inače prvi pomoćnik izbornika Goluže u reprezentaciji, o svom trošku kupio lopte kako bi prva momčad mogla trenirati. Riječ je o klubu koji ima jednog seniorskog, dva juniorska i tri kadetska reprezentativca.
"Baš je trener taj koji nas drži, zbog njega smo dosad ostali na okupu. Čovjek super radi, zbog njega smo toliko predani, makar je i on svjestan situacije u kojoj se nalazimo pa na zna reći 'igrate zbog sebe, da se prodate u inozemstvo i napravite karijere. Ovdje kruha nema'. Pitanje je kako bi sve to izgledalo da njega nema", priča nam kapetan rukometaša Splita Anđelo Žeravica, ogorčen zbog katastrofe koja se nadvila nad klub: "Svi smo utučeni, pitamo se ima li smisla sve ovo... Nevjerojatno nam je da se sve ovo događa. Ne postoji igrač koji redovito dobiva zarađeni novac. Meni su dužni 17 od 25 plaća, vrataru Vukasu još i više. Radi se o desecima tisuća kuna", zavapio je Žeravica, koji je posebno želio napomenuti kako je ista situacija i s njegovim suigračima, te da govori u njihovo ime.
"Prevareni smo i izigrani, a to najviše boli"
Ozren Matijašević - predsjednik RK Split
S 24 godine među najstarijima je u klubu. Vratio se iz Zadra u siječnju 2010., kada su pod Babićevim vodstvom uspjeli ostati u ligi nakon sjajnih partija u proljetnom dijelu sezone. Uslijedila je nova sezona (2010./2011.), u kojoj se Split uspio plasirati na Final Four Kupa, ali do Europe se nisu uspjeli plasirati. Ususret završnom turniru, koji se održao u Spaladium Areni, činilo se kako je Grad Split uskočio, ali:
"Ma to je samo tako izgledalo, mi nismo dobili nikakve novce. Zapravo je izvanka sve bilo super, a unutra...", zastao je Žeravica, koji zajedno sa suigračima za ovakvo stanje krivi Upravu kluba:
"Imamo osjećaj da smo prevareni i izigrani, a to nas najviše boli. Prošlo ljeto imao sam ponudu da idem u Sloveniju igrati za peterostruko više nego što bih trebao imati ovdje da nas redovito isplaćuju, ali nisam htio jer imam obveze na splitskom Pravnom fakultetu. Znali su to i ljudi koji vode klub, pa su se tako ponašali prema meni, ali i ostalim igračima. Ništa drukčije nije niti s ovim momcima koji su među posljednjima došli u klub", naglašava kapetan Splita.
"Igrači koji nisu iz Splita nemaju što jesti!"
Nakon dugo vremena, novac su dobili između Nove godine i 15. siječnja. Dvije plaće. Kad će opet, pojma nemaju, ali ljubav prema rukometu ih tjera da igraju i dalje. Pitanje je samo hoće li kronična besparica i nju ubiti...
Metkovčanin Hrvoje Batinović - seniorski reprezentativac
Ispred igrača RK Split kapetan Žeravica uputio je apel: "Došli smo pred zid, ne znamo kako dalje. Igrači koji nisu iz Splita i ne žive s roditeljima nemaju što jesti. Naš reprezentativac Batinović je iz Metkovića, on ne bi imao ništa da nije dnevnica iz reprezentacije. Želimo da se ovo promijeni. Kad kažemo promjene - svejedno nam je hoće li nam uletjeti Grad, ili će ova Uprava otići i doći neka druga koja će pribaviti novac. Zbog kluba se to treba riješiti, za bolje sutra. Za dva mjeseca neki od nas se možda neće baviti rukomet, ali to se treba razriješiti zbog budućih generacija."
Kakav sindikalist, takav sportski djelatnik
Rukometnim Splitom vlada Ozren Matijašević. Zvuči poznato? Matijašević je predsjednik Hrvatske udruge sindikata, a opis tog njegovog radnog mjesta podrazumijeva borbu za prava radnika. U radničkim krugovima ne pretjerano omiljen lik, Matijašević je za ovu srijedu na splitskoj Rivi sazvao prosvjed radnika iz brojnih dalmatinskih tvrtki. Dok upozorava na nebrigu i nesposobnost političara, mogao bi se Matijašević zapitati i što je on učinio za prava radnika. Radnici kojima je bio na čelu, nisu završili dobro. Što će biti s rukometašima?
Matijašević negira svoju odgovornost: Dolaze nam ovrhe iz 90-ih
"Situacija u našem klubu je kaotična, ne bježim od toga. Sad će neki možda i shvatiti da hrvatski sport nije Dinamo! Da su problemi nastali zbog mene, onda ih ne bi ni bilo jer bih istog trena podnio ostavku. Dapače, vratio sam se u ovaj klub jer bez mene nisu mogli normalno funkcionirati. Moja ostavka je tu, ako će ona riješiti neke stvari. Pa nama dolaze ovrhe na dugovanja iz 90-ih godina, a potraživanja kluba su trostruko veća od dugovanja!? Žao mi je igrača, ali neka se strpe i igraju rukomet za sebe, a ako ostanu u klubu, jamčim im imenom i prezimenom da će u doglednoj budućnosti dobiti novac", poručio je Matijašević.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati