Još ćemo se načekati: SAD će nam ukinuti vize najranije 2016. godine?
Ilustracija: travel.state.gov
HRVATSKI državljani još će se načekati dok ne budu mogli otputovati u SAD bez vize. Iako je Europska komisija u veljači zatražila od SAD-a da u roku šest mjeseci ukine vizni režim za državljane Poljske, Rumunjske, Bugarske, Cipra i Hrvatske, upozorivši da bi EU mogao uvesti vize za američke diplomate ako se taj problem ne riješi, izgleda kako ništa od toga.
Index neslužbeno doznaje kako SAD Hrvatskoj sigurno neće ukinuti vize prije 2016. godine, no preciznije informacije trebale bi se znati do kraja ove godine.
Hrvatska još uvijek ima previsoku stopu odbijenih viza, a jedan od glavnih uvjeta SAD-a za ukidanje viza nekoj državi je da godišnja stopa odbijenih viza bude maksimalno tri posto. Hrvatska je u 2013. godini imala stopu od 5,9 posto.
Iako i nije riječ o visokoj stopi, to Hrvatsku ipak koči na putu prema bezviznom režimu za SAD.
Primjera radi SAD je Čileu u ožujku ove godine ukinuo vize, a njihova stopa odbijenih viza je u 2013. iznosila 1,6 posto, što znači da Hrvatska mora duplo sniziti stopu odbijenih viza ako želi ući u bezvizni režim.
SAD: Niste smanjili stopu odbijenih viza
"Dok je Hrvatska bila vrlo proaktivna u zadovoljavanju važnih preduvjeta za uključivanje u Programom izuzeća od vize (Visa Waiver Program VWP), stopa odbijenih viza za hrvatske podnositelje zahtjeva je i dalje iznad VWP granice od tri posto", za Index je rekla Vanja Ratković iz Odnosa s javnošću Veleposlanstva SAD-a u Zagrebu.
Istaknula je kako SAD podržava cilj Hrvatske da se priključi Programu izuzeća od viza (VWP) te da blisko surađuju s hrvatskim vlastima kako bi pomogli dovesti Hrvatsku u bezvizni režim.
"Programom izuzeća od vize (VWP) upravlja Ministarstvo domovinske sigurnosti, a američki Kongres postavlja tehničke uvjete za sudjelovanje u programu. Nadamo se da Hrvatskoj neće dugo trebati da bude u stanju ispuniti te zahtjeve i priključiti se programu, no stopa odbijenih viza je i dalje iznad VWP granice", kazala je Ratković.
I dok je hrvatski zastupnik Tonino Picula u Europskom parlamentu bio dosta angažiran po pitanju ukidanja viza za SAD Hrvatskoj, iz njegovog ureda odgovorili su nam kako nemaju nikakve informacije po tom pitanju.
"Zastupnik Tonino Picula će i u sljedećem mandatu u Europskom parlamentu predano raditi na ovom pitanju te nastojati osigurati što ranije ukidanje viza za sve preostale članice EU, među kojima je naravno i Hrvatska, odnosno neće čekati da se to "spontano" dogodi tek 2016. godine.
Naravno da treba poraditi i na tome da se snizi stopa odbijenih viza, no svakako je važan i okvir u kojem se dogovara TTIP, a zastupnik Picula napraviti će pritisak na Europsku komisiju kako bi se ukidanje viza što ranije dogodilo", stoji u odgovoru Ureda Tonina Picule.
Index iz neslužbenih izvora pak doznaje kako pitanje ukidanja viza europskim državama među kojima je i Hrvatska ovisi i o pregovorima između EU i SAD-a u sklopu Transatlantskog trgovinskog i investicijskog partnerstva (TTIP). Uspostava TTIP-a trebala bi dodatno unaprijediti značajne ekonomskih odnosa SAD-a i EU, koji čine 40 posto globalne trgovine.
Inače, građani većine zemalja EU-a putuju u niz stranih zemalja bez vize, no državljani nekih novih članica Unije još uvijek trebaju vize za ulazak u SAD, Kanadu i Australiju.
Za ostale zemlje EU postupak ukidanja viza za SAD trajao 18 mjeseci
Europska Komisija uputila je upozorenje Washingtonu i 2008. godine kada je 12 zemalja EU-a bilo podvrgnuto viznom režimu za putovanje u SAD. U međuvremenu je vizni režim ukinut za osam zemalja, Češku, Estoniju, Grčku, Litvu, Latviju, Mađarsku, Maltu i Slovačku, a na listi su ostale Poljska, Rumunjska, Bugarska, Cipar i Hrvatska koja je članica EU-a postala 1. srpnja 2013. godine.
Bruxelles traži da se EU tretira kao cjelina te da SAD uzvrati recipročno na viznu politiku, no očito je da će se Hrvatska još načekati dok ne bude u bezviznom režimu.
Podsjetimo već pet godina, točnije od siječnja 2009. godine nagađa se kad bi SAD napokon mogao ukinuti vize hrvatskim državljanima.
Hrvatska je početkom 2009. ušla u program ukidanja viza za SAD, a tadašnji pomoćnik američkog ministra domovinske sigurnosti Stewart Bakers potpisao je dokument o suradnji MUP-a RH u unaprjeđivanju sigurnosnih mjera za putovanja hrvatskih građana u SAD.
Pomoćnik za politička pitanja ministra domovinske sigurnosti SAD-a Richard Barth izjavio je tada da je postupak ukidanja viza za zemlje srednje i istočne Europe koje su ga dovršile 2008. - Češku, Estoniju, Mađarsku, Latviju, Litvu i Slovačku trajao najmanje 18 mjeseci.
Međutim Hrvatska je već odavno prekoračila taj rok, a i dalje se točno ne zna kad će Hrvati prestati plaćati vize za SAD koje stoje gotovo 1000 kuna, odnosno 160 dolara.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati