Podvlačimo crtu pod prvi krug: Puno golova, još više sudačkih grešaka, pomor Europljana i Klose za povijest
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Foto: Ilustracija Index/Getty Images
ZAVRŠEN je prvi, grupni dio SP-a, natjecanje po skupinama. U 48 utakmica koje smo pogledali od 12. lipnja pa do danas, kad je prvi dan odmora, vidjeli smo zaista puno toga. Zanimljive, ponekad i spektakularne mečeve, iznenađenja i senzacije, pad nekih velikih nogometnih dinastija te uspon nekih novih, sudačke pogreške, od kojih su neke kardinalne.
I vidjeli smo, što je za svakog nogometnog ljubitelja najvažnije, zaista puno golova. Prvi dio Mundijala u Brazilu obilježio je zaista efikasan nogomet. U tih 48 utakmica postignuto je čak 136 golova, što iznosi sjajnih 2.83 gola po utakmici. Takvu efikasnost nismo gledali još od Meksika 1970., dakle pune 44 godine.
Nažalost, odmah uz puno golova, od kojih su mnogi bili lijepi, a neki i spektakularni (Shaqiri, James Rodriguez, Van Persie, Robben, Cahill, Villa...), ili čak prije njih, dolaze brojne, neoprostive i nevjerojatne sudačke greške, posebno za najvišu razinu na kojoj se događaju.
Kada je riječ o sudačkim greškama i dvojbenim odlukama, na ovom SP-u po prvi put je za odluku je li lopta prešla gol-crtu ili ne korištena "tehnologija gol-crte" i to na utakmici Francuske i Hondurasa, kada je Benzemina lopta tek naknadnom provjerom proglašena da je prešla crtu. A ista tehnologija je pomogla i Kostariki, odnosno strijelcu Ruizu koji je zabio odlučujući pogodak na utakmici protiv Italije. Tko zna, da Oko sokolovo nije uvedeno, možda bi Azzuri i dalje živjeli u Brazilu.
Osim brojnih i spektakularnih golova te katastrofalnog suđenja, SP obilježava i totalni debakl jakih europskih reprezentacija. Bez prolaska skupine i to nakon samo dvije utakmice, ostala je Španjolska, aktualni svjetski i europski prvak. U osmini finala nećemo vidjeti ni europske vice-prvake Talijane, ali ni najboljeg nogometaša svijeta Cristiana Ronalda i njegov Portugal. Razočarala je i Rusija raskošno plaćenog Capella, kao i Kovačeva Hrvatska, a Sušićeva BiH također se nije proslavila, iako se mora naglasiti kako su obje balkanske momčadi oštetili suci.
I dok su Europljani potopljeni, u poznatom podneblju odlično su se snašli Južnoamerikanci, jer u osminu finala probili su se Brazil, Čile, Kolumbija, Urugvaj i Argentina. Bolje reći, jedino se Ekvador od predstavnika tog kontinenta nije plasirao dalje. A da tropska brazilska klima paše i nešto sjevernijim Amerikancima, dokaz su sjajni rezultati i plasmani dalje Meksika, Kostarike i SAD-a. Jedino je Honduras zakazao, no s obzirom na prikazanu igru i kvalitetu koju ta ekipa posjeduje, njihov proboj ispred zahuktale Francuske, čvrste Švicarske i Ekvadora, bio bi senzacija nad senzacijama.
Kao što vidimo Urugvaj ide dalje, ali bez pomoći najboljeg strijelca i jednog od najboljih svjetskih napadača. Pogotkom Atleticovog heroja Godina u odlučujućoj utakmici protiv Italije, Urugvaj je prošao dalje, no prolaz u četvrtfinale protiv fantastične Kolumbije, morat će tražiti bez svojeg najboljeg igrača.
Luis Suarez u još jednom, po tko zna koji put u svojoj karijeri, imao napad ludila. Ničim izazvan ugrizao je čuvara Giorgia Chiellinija i suspendiran je iz nogometa na četiri mjeseca i devet utakmica neigranja za reprezentaciju. Premda je nastavak SP-a osiromašen izostankom jedne takve igračine, taj mladić očito ima nekih ozbiljnih psihičkih problema i samo je pitanje vremena kad će se zahvaljujući njegovim ispadima dogoditi neko još veće zlo.
Iako za sada dominiraju južnoameričke i srednjeameričke reprezentacije, bio bi grijeh ne spomenuti uskrslu i posve preporođenu Deschampsovu Francusku. Nakon debakla i sramote iz Južnoafričke Republike prije četiri godine, danas gledamo jednu posve drugačiju momčad Galskih pijetlova. Deschamps je eliminirao neke igrače za koje je smatrao da su trule jabuke u ekipi (Samir Nasri), zahvalio se nekim starijim igračima i u Brazil poveo mladu i veselu družinu koja igra fantastičan nogomet i pritom se savršeno zabavlja. Francuzi igraju prekrasno, moderno, brzo i efikasno. I uživaju u igri što se u svakom trenutku vidi. Ova Francuska opet može jako daleko.
Također, moramo se dotaknuti i tih (ne)sretnih Grka. Te Grke se gotovo uvijek otpisuje i osim Grka, valjda cijeli svijet bi slavio njihovo ispadanje. Tvrd, dekadentan i užasno dosadan nogomet koji oni igraju je argument antigrčke alijanse. Međutim, sami protiv svih, Heleni se ne daju i na neki način, nitko ne zna kako, ali nekako, uvijek prolaze dalje.
Sreća? Možda, ali sreću treba i isprovocirati. Za razliku od nekih talentom puno jačih momčadi, koje su ispale zbog lutanja u taktici i nepostojanju iste, kao i zbog lišenosti plana B i plana C kad sve ne pođe onako kako bi trebalo sa planom A, Grci itekako znaju što treba napraviti za postići rezultat koji im treba. Makijavelistički pristup nogometu, prihvaćanje vlastitih nedostataka i pravilna percepcija vlastitih limita te prilagođavanje igre tomu, Grčku je poslao zasluženo u osminu finala. Njih ne morate voljeti, ali morate ih poštivati.
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Od ostalih zanimljivosti: kolumbijski golman, 43-godišnji Faryd Mondragon, ulaskom sedam minuta prije kraja utakmice protiv Japana postao je najstariji igrač koji je nastupio na SP-u, Ganac Asamoah Gyan prvi afrički igrač koji je postigao gol na tri SP-a, Sead Kolašinac postavio je neslavan rekord najbrže postignutog autogola na SP-ima, kada je u 3. minuti utakmice protiv Argentine zabio u svoju mrežu, a Alžir je zabivši četiri gola Južnoj Koreji postao jedina Afrička momčad koje je zabila toliko golova na jednoj utakmici SP-a.
Serge Aurier je sprintom brzine 33.52 km na sat postao najbrži igrač u povijesti SP-a, Hondurasov bek Izaguirre je na utakmici protiv Ekvadora imao postotak uspješnih dodavanja katastrofalnih 27%, a nogometaši Irana su u porazu od Argentine 1-0 u 2. kolu F skupine imali svega 86 dodavanja (usporedbe radi, Argentinci su u ogledu u kojem im je pobjedu donio Lionel Messi u prvoj minuti sudačke nadoknade, imali 462 točna dodavanja) i samo 23,3% posto posjeda, najmanje na svjetskim prvenstvima od 1966. godine.
U svakom slučaju, ako smo ovako uživali u prvom dijelu Mundijala, imamo se pravo nadati da će nam nastavak donijeti pravi spektakl. Jedva čekamo!
SP u brojkama:
Postignutih golova: 136
Postignutih autogolova: 4
Prosjek golova po susretu 2.83
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Najefikasnija momčad: 10 golova Nizozemska
Najneefikasnije momčadi: 1 gol Kamerun, Honduras, Iran
Momčadi s najviše primljenih golova: 9 Kamerun, Australija
Najbolji strijelci: 4 gola Neymar, Muller, Messi
Najbolji asistenti: 3 Cuadrado, Blind
Najviše puta igrač utakmice: 3, Messi
Dosuđenih penala: 10
Žuti kartoni: 127
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Crveni kartoni: 9
Najgrublja utakmica: Francuska - Honduras (3:0), 7 žutih, 1 crveni karton
Najviše pretrčao: Michael Bradley (SAD) 38 km
Najviše točnih dodavanja: Javier Mascherano (Argentina) 89.4 posto od 278 dodavanja
Najposjećeniji stadion: Maracana, Rio de Janeiro, 4 utakmice - 296 tisuća gledatelja
*Počasni spomen: Miroslav Klose - golom Gani došao do 15 zgoditaka na SP-ima i izjednačio se na prvom mjestu vječne liste s Ronaldom
Ovo je .
Homepage nacije.
ovdje. Atraktivne fotografije i videe plaćamo.
Imate važnu priču? Javite se na desk@index.hr ili klikom
Želite raditi na Indexu? Prijavite se
Tražimo sadržaj koji
bi Vas mogao zanimati
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
Učitavanje komentara
Tražimo sadržaj koji
bi Vas mogao zanimati
bi Vas mogao zanimati