Dijetetičari smatraju da ove tri namirnice pogoršavaju simptome anksioznosti
MNOGA istraživanja dosad su pokazala da ono što jedemo može itekako utjecati na naše cjelokupno raspoloženje. Isto tako, dijetetičari smatraju da konzumacija određene hrane može uzrokovati dodatni porast razine tjeskobe, odnosno anksioznosti kod ljudi, donosi The Sun.
Iako je sasvim normalno povremeno se osjećati tjeskobno, naročito ako prolazimo kroz određeno izazovno razdoblje u životu, studije su pokazale da konzumacija određene hrane, ali i pića može uzrokovati porast razine anksioznosti. Ako želimo izbjeći taj osjećaj, dijetetičari savjetuju da bismo trebali izbjegavati ove tri namirnice ili njihovu konzumaciju barem svesti na minimum.
Kava
Iako nam jutarnja kava može dati potrebnu energiju za dan koji nas čeka, dijetetičari upozoravaju da vrlo lako može potaknuti tjeskobu jer je kofein stimulans. Naime, konzumacija kofeina nerijetko doprinosi osjećaju tjeskobe i depresije, ali također remeti i kvalitetu sna, što utječe na naše raspoloženje.
Prerađena hrana
Iako nam se određena prerađena hrana poput grickalica, brze hrane, kolača i gaziranih pića može činiti kao odličan izbor kada smo potišteni ili tjeskobni, ove namirnice zapravo mogu uništiti naše raspoloženje. Kako objašnjava dijetetičarka Megan Hilbert, ova hrana potiče upalu i često joj nedostaju vlakna i druge nutritivne vrijednosti za koje se pokazalo da pozitivno utječu na zdravlje mozga.
''Naime, studije su pokazale da zdrava prehrana bogata svježim namirnicama smanjuje rizik od razvoja depresije i anksioznosti za 30 posto, dok prehrana s visokim udjelom zasićenih masti i rafiniranih ugljikohidrata može povećati simptome depresije i anksioznosti za čak 70 posto'', dodaje Hilbert.
Alkohol
Iako odlazak na piće s prijateljima nakon posla može biti dobar način za opuštanje, previše alkoholnih pića može poremetiti kemikalije u mozgu koje su važne za dobro mentalno zdravlje, a to, između ostaloga, također pogoršava simptome tjeskobe i anksioznosti, objašnjavaju dijetetičari.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati